Vláda vlani zrušila novoprijatý Zákon č. 371/2019 o základných požiadavkách na bezpečnosť detského ihriska, čo znamená, že opätovne rastie riziko možných úrazov. Prevádzkovatelia ihrísk totiž za ich prípadný zlý stav nie sú nijako sankcionovaní. Je však dobré, ak si budete všímať, kde na vašom ihrisku hrozia alebo sa aj stávajú zranenia či úrazy. A ak to aj nahlásite.
Popálenina zo šmykľavky
Šmykľavky s hliníkovým alebo nerezovým povrchom, teda nie z umelej hmoty, by nikdy nemali byť orientované na juh, respektíve tam, kde svieti slnko. „Pri sklone šmykľavky okolo 30 stupňov dopadajú slnečné lúče takmer kolmo na jej povrch. Ten sa potom dokáže zohriať pokojne aj na 70 stupňov Celzia. Dieťa si hore pod strieškou sadne na studenú šmykľavku, ale kým príde dolu, môže sa popáliť. Norma odporúča severnú orientáciu,“ upozorňuje autorizovaný architekt Juraj Jurík.
Nedvíhajte deti kam samé nedočiahnu
Jednotlivé preliezačky by mali byť označené vekom, pre aké deti sú určené. Zďaleka to však nie je všade. Základné pravidlo pre vás ako rodiča preto znie, že prvý krok na hernej zostave by malo byť dieťa schopné urobiť samo. Bez vašej pomoci či dvíhania ho na preliezačku. Ak to dokáže, potom by z nej malo vedieť samé aj bezpečne zliezť.
„Ak však prvý krok nezvládne, herná zostava preň nie je určená. Často sa v praxi stáva, že rodičia v dobrej viere, aby sa malé dieťa zahralo, ho vyložia na vysokú hernú zostavu, ktorá je navrhnutá pre staršie a zručnejšie deti, a potom majú sami stres z toho, aby dieťa z výšky nespadlo a zvládlo hru,“ poznamenáva Juraj Jurík. Nechtiac tak svoje dieťa vlastne ohrozujete.
Je to u vás takto?
Bezpečné ihrisko pre vaše dieťa je také, kde sú herné prvky dostatočne ďaleko od seba a pod nimi je vhodný materiál, ktorý tlmí dopad. „Ak sú herné prvky medzi sebou bližšie ako 2 metre, prípadne ak je blízko plot, lavička, lampa, smetný kôš a podobne, tak tu niečo nebolo zrealizované v súlade s bezpečnosťou,“ upozorňuje architekt. Podľa neho je veľmi časté, že na ihrisku chýba pod preliezačkami mäkší dopadový povrch, prípadne je v zlom stave, opotrebovaný, prerastený burinou či znečistený rôznym odpadom.
Bežným sú na mnohých ihriskách novopostavené domčeky so šmykľavkou, ktorá končí v pieskovisku. Ak prechádza ponad tvrdý okraj či betónovú obrubu pieskoviska, nie je to v poriadku. „Každý herný prvok musí mať okolo seba v plnej miere dopadový povrch bez prerušenia tvrdou trčiacou časťou ako obrubník a podobne,“ vraví Juraj Jurík.
Kam sa môžete obrátiť?
Ak na ihrisku dôjde k úrazu, na ihrisku by mal byť prevádzkový poriadok s uvedením kontaktu na prevádzkovateľa. Tým je zväčša mesto, alebo obec. Prevádzkovateľ by si mal viesť knihu úrazov.
Telefonicky, prípadne emailom môžete prevádzkovateľovi nahlásiť úraz: Čo sa stalo, na ktorom zariadení, k akému typu úrazu došlo. „V civilizovaných krajinách západnej Európy sa vedú štatistiky takýchto úrazov, a tiež na akých zariadeniach dochádza pravidelne ku nejakému typu úrazu. Následne sa vydá usmernenie a výrobca konštrukčne upraví daný typ herného prvku, aby sa úrazom predchádzalo. Prípadne pri aktualizácii normy sa táto časť upraví s ohľadom na minimalizovanie rizík,“ podotýka odborník.
Ak zistíte, že sa na ihrisku nenachádza prevádzkový poriadok, prípadne si prevádzkovateľ nevedie knihu úrazov, môžete dať podnet na prešetrenie Slovenskej obchodnej inšpekcii.