MENU
rodina-a-tehotenstvo

V teplom počasí hrozia na detských ihriskách popáleniny

Najmä staršie ihriská často nespĺňajú bezpečnostné normy.
Rodina a tehotenstvo

V teplom počasí hrozia na detských ihriskách popáleniny

Hoci už dnešné detské ihriská vyzerajú diametrálne odlišne od tých, na ktorých sa hrávali rodičia detí, stále na mnohých z nich hrozia nepríjemné úrazy. Viete, čo je najnebezpečnejšie a kam môžete problémy nahlásiť?

Vláda vlani zrušila novoprijatý Zákon č. 371/2019 o základných požiadavkách na bezpečnosť detského ihriska, čo znamená, že opätovne rastie riziko možných úrazov. Prevádzkovatelia ihrísk totiž za ich prípadný zlý stav nie sú nijako sankcionovaní. Je však dobré, ak si budete všímať, kde na vašom ihrisku hrozia alebo sa aj stávajú zranenia či úrazy. A ak to aj nahlásite.

Popálenina zo šmykľavky

Šmykľavky s hliníkovým alebo nerezovým povrchom, teda nie z umelej hmoty, by nikdy nemali byť orientované na juh, respektíve tam, kde svieti slnko. „Pri sklone šmykľavky okolo 30  stupňov dopadajú slnečné lúče takmer kolmo na jej povrch. Ten sa potom dokáže zohriať pokojne aj na 70 stupňov Celzia. Dieťa si hore pod strieškou sadne na studenú šmykľavku, ale kým príde dolu, môže sa popáliť. Norma odporúča severnú orientáciu,“ upozorňuje autorizovaný architekt Juraj Jurík.

Nedvíhajte deti kam samé nedočiahnu

Jednotlivé preliezačky by mali byť označené vekom, pre aké deti sú určené. Zďaleka to však nie je všade. Základné pravidlo pre vás ako rodiča preto znie, že prvý krok na hernej zostave by malo byť dieťa schopné urobiť samo. Bez vašej pomoci či dvíhania ho na preliezačku. Ak to dokáže, potom by z nej malo vedieť samé aj bezpečne zliezť.

Ak však prvý krok nezvládne, herná zostava preň nie je určená. Často sa v praxi stáva, že rodičia v dobrej viere, aby sa malé dieťa zahralo, ho vyložia na vysokú hernú zostavu, ktorá je navrhnutá pre staršie a zručnejšie deti, a potom majú sami stres z toho, aby dieťa z výšky nespadlo a zvládlo hru,“ poznamenáva Juraj Jurík. Nechtiac tak svoje dieťa vlastne ohrozujete.  

Je to u vás takto?

Bezpečné ihrisko pre vaše dieťa je také, kde sú herné prvky dostatočne ďaleko od seba a pod nimi je vhodný materiál, ktorý tlmí dopad. „Ak sú herné prvky medzi sebou bližšie ako 2 metre, prípadne ak je blízko plot, lavička, lampa, smetný kôš a podobne, tak tu niečo nebolo zrealizované v súlade s bezpečnosťou,“ upozorňuje architekt. Podľa neho je veľmi časté, že na ihrisku chýba pod preliezačkami mäkší dopadový povrch, prípadne je v zlom stave, opotrebovaný, prerastený burinou či znečistený rôznym odpadom.

Bežným sú na mnohých ihriskách novopostavené domčeky so šmykľavkou, ktorá končí v pieskovisku. Ak prechádza ponad tvrdý okraj či betónovú obrubu pieskoviska, nie je to v poriadku. „Každý herný prvok musí mať okolo seba v plnej miere dopadový povrch bez prerušenia tvrdou trčiacou časťou ako obrubník a podobne,“ vraví Juraj Jurík.

Kam sa môžete obrátiť?

Ak na ihrisku dôjde k úrazu, na ihrisku by mal byť prevádzkový poriadok s uvedením kontaktu na prevádzkovateľa. Tým je zväčša mesto, alebo obec. Prevádzkovateľ by si mal viesť knihu úrazov.

Telefonicky, prípadne emailom môžete prevádzkovateľovi nahlásiť úraz: Čo sa stalo, na ktorom zariadení, k akému typu úrazu došlo. „V civilizovaných krajinách západnej Európy sa vedú štatistiky takýchto úrazov, a tiež na akých zariadeniach dochádza pravidelne ku nejakému typu úrazu. Následne sa vydá usmernenie a výrobca konštrukčne upraví daný typ herného prvku, aby sa úrazom predchádzalo. Prípadne pri aktualizácii normy sa táto časť upraví s ohľadom na minimalizovanie rizík,“ podotýka odborník.

Ak zistíte, že sa na ihrisku nenachádza prevádzkový poriadok, prípadne si prevádzkovateľ nevedie knihu úrazov, môžete dať podnet na prešetrenie Slovenskej obchodnej inšpekcii.  

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Dcérku po suši už týždeň bolí brucho, lekári nič nezistili. Čo to znamená?

Charakteristickou súčasťou suši sú surové ryby ako tuniak, losos či makrela, ikry, plody mora, napríklad krevety, chobotnice, kalmáry, ježovky a kraby. Môže obsahovať aj zeleninu, vaječnú omeletu, tofu alebo huby. Ďalšou základnou surovinou sú morské riasy. Po jeho požití môže dôjsť k akútnej gastritíde, ktorá sa prejaví vracaním, bolesťou brucha. Môže ísť aj o potravinovú alergiu, tá má rôzne prejavy. Môže to byť kožná reakcia, svrbenie nosa či očí, kašeľ, kŕče a bolestí brucha, hnačka či zvracanie. Vtedy je najdôležitejšie pokúsiť sa konkrétny prejav spojiť s potravinami, ktoré sa v posledných hodinách konzumovali. Organizmus na ne môže reagovať rôzne, keďže ide o viaceré alergény súčasne. Ak alergie v rodine nemáte, tri roky je u dieťaťa vek, kedy suši môže ochutnať. Konzumácia surových rýb je bezpečná len pri normálnom zažívaní a ak ryba bola pripravená v čistom prostredí. Surové ryby sa, oproti vareným, ľahšie stanú útočiskom pre parazity a baktérie. Tie spôsobia hnačky či otravu.

čítať viac

Je vhodný transfer embrya s mozaikou po predimplantačnej genetickej diagnostike?

Mnoho IVF cyklov môže skončiť pre liečený pár sklamaním, pretože nedôjde  k zahniezdeniu embrya v maternici matky. Jednou z možných príčin tohto nezdaru môže byť nesprávne množstvo genetického materiálu, to je nesprávny počet chromozómov embrya, ktoré bolo prenesené do maternice ženy. Stav, kedy sa v embryu vyskytujú niektoré chromozómy navyše alebo kedy niektoré chromozómy naopak chýbajú, nazývame aneuploidiou.

Zatiaľ, čo niektoré typy aneuploidií môžu viesť k narodeniu dieťaťa s Downovym syndrómom spôsobeným nadbytočným chromozómom 21 či Edwardsovym syndrómom spôsobeným nadbytočným chromozómom 18, končí väčšina tehotenstiev z aneuploidných embryí spontánnym potratom. Len embryo s normálnym počtom chromozómov má šancu, že sa zahniezdi, nebude potratené a povedie k narodeniu zdravého dieťaťa.

PGD je metóda, ktorá je realizovaná v rámci IVF cyklu v prípade, že je vopred známe riziko prenosu genetického ochorenia z rodičov na potomstvo. Táto metóda umožňuje genetické vyšetrenie embryí pred ich vložením do maternice.

Lekár - klinický genetik je špecialista spolupracujúci s Centrom asistovanej reprodukcie. Ten, po ukončení diagnostiky na konzultácii vysvetlí páru, ktorý o vyšetrenie požiadal, výsledok vyšetrenia a odporučí transfer embrya. Na základe našich dlhoročných skúseností sa transfer embrya s mozaikou neodporúča.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor