MENU
rodina-a-tehotenstvo

Teóriu autizmu z očkovania odštartoval jeden fatálny omyl. Skončia sa dohady?

Dánski vedci po niekoľkoročnom výskume vyhlásili, že medzi autizmom a očkovaním neexistuje súvislosť.
Rodina a tehotenstvo

Teóriu autizmu z očkovania odštartoval jeden fatálny omyl. Skončia sa dohady?

Vedci prichádzajú s dôkazom, že MMR vakcína je neškodná. Práve v čase, keď sa opäť šíria osýpky.

Každý rodič sa obáva o zdravie svojho dieťaťa, preto je pochopiteľné, že mnohých môžu názory o nebezpečnosti očkovania znepokojovať. Konšpiračné teórie vytvárajú spleť informácií, v ktorých sa vyľakaní rodičia prestávajú orientovať. Zmeniť to má doposiaľ najväčšia štúdia, ktorá chce definitívne vyvrátiť pochybnosti okolo očkovania proti osýpkam, mumpsu a rubeole.

Čítajte aj: Prelomili najbežnejší mýtus o autizme. Vedci odhalili dôležité zistenie

Chybná teória

Na začiatku všetkých pochybností bol dnes už bývalý britský gastroenterológ Andrew Wakefield. Ten v roku 1998 publikoval v prestížnom časopise Lancet výskumný článok, ktorý neskôr odborníci označili za falošný. Kontroverznú teóriu, že vakcíny MMR spôsobujú autizmus, sa už však nepodarilo vymazať a žije si svoj život dodnes.

„Akákoľvek súvislosť medzi očkovaním a autizmom nebola nikdy vedecky dokázaná.Je preto nešťastné, akú antipatiu proti očkovaniu, vo svete predtým nevídanú, článok spustil. Dnes už nikto nedokáže vyhodnotiť, koľko úmrtí či poškodení zdravia vzniklo a vznikne práve následkom zníženia preočkovania ľudskej populácie,“ hovorí praktická lekárka MUDr. Jana Straková.

Osýpky nie sú len choroba detí. Ako ich liečiť, aby ste nedopadli horšie? 

Fenomén náhoda

Vedci, ktorí „wakefieldovský“ fenomén analyzovali, dospeli k názoru, že ide len o nešťastnú náhodu. Očkovanie totiž prebieha práve v čase, keď sa u detí môžu začať prejavovať symptómy autizmu, teda medzi 12. a 15. mesiacom veku. Wakefieldovu prácu síce mnohokrát vyvrátili, no jej dosah sa ukázal ako nesmierny – doteraz sa nepodarilo ukončiť diskusie o očkovaní.

Dáni teraz prišli s najrozsiahlejšou štúdiou, ktorá by mala definitívne zastaviť šírené podozrenie. Vedci niekoľko rokov analyzovali dáta viac ako 600-tisíc detí narodených v rokoch 1991 až 2010. „Nenašli sme žiadne dôkazy na potvrdenie hypotézy zvýšeného rizika vzniku autizmu po očkovaní MMR vakcínou, a to na vzorke celonárodnej, nijako nevyberanej populácie dánskych detí,“ uvádza štúdia.

VIDEO Očami autistu: Konečne pochopíte, prečo to má v škole také ťažké

Šokujúca rýchlosť

Na začiatku marca varovala organizácia UNICEF, že osýpky sa po svete šíria šokujúcou rýchlosťou, predovšetkým medzi neočkovanými deťmi. Najviac nebezpečné sú v rozvojových krajinách, ale aj v Európe na ne už počas roka 2018 zomreli desiatky detí. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie patrí odmietanie očkovania medzi desať najväčších zdravotných hrozieb, ktorým ľudstvo čelí.

„Očkovanie malo a má zásadný význam v prevencii závažných ochorení, ktoré kedysi dokázali doslova takmer vymazať celé populácie ľudstva. V súčasnosti, keď práve vďaka očkovaniu už ľudia s takými závažnými epidémiami konfrontovaní nie sú, výrazne podceňujú možné riziko ich vzniku,“ dúfa lekárka Straková, že posledná štúdia bude silným argumentom o bezpečnosti očkovania. Účinne by tak mohla odvrátiť hrozby závažných epidémií, ktoré nás v opačnom prípade už v blízkej dobe očakávajú.

Čo sú osýpky?

Osýpky sú vysoko nákazlivé vírusové ochorenie.

  • Inkubačná doba je 7 až 21 dní.
  • Prejavy osýpok sú horúčka, kašeľ, nádcha, svetloplachosť.
  • Na 5. deň sa objavuje červená až fialová vyrážka.
  • Vyrážka sa šíri na tvár, krk, brucho a končatiny.
  • Chorý musí byť izolovaný na infekčnom oddelení.
  • V karanténe sú tiež všetci neočkovaní, ktorí sa s chorým stretli.

Môže vás zaujímať:

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako si mám pri kúpaní chrániť vagínu pred vniknutím vody?

Mnoho žien má  problém s vaginálnou mykózou, ktorú spôsobuje premnoženie kvasiniek v pošve. Vysoké riziko prináša kúpanie v bazénoch, a to nielen verejných. Mykózu totiž nespôsobuje znečistenie vody v bazéne, ale naopak jej čistota, dezinfekcia a chlór.

Po kúpaní v bazéne či v chemicky upravovanej vode odporúčam  používať preventívne čípky alebo vaginálne krémy, ktoré opätovne navodia správne pH v pošve. Odporúčam tiež vyzliecť si po kúpaní mokré plavky, aby na podbruško nepôsobila vlhkosť a chlad.

Na trhu existujú špeciálne navrhnuté tampóny, ktoré sa od klasických líšia. Majú inú štruktúru a sú napustené látkou, ktorá chráni pred infekciou. Vazelínové tampóny sú nasiaknuté lekárskou vazelínou a dezinfekčnou látkou, ktorá zabráni vode dostať sa do vnútra vašich intímnych partií. Ženy sú tak chránené od baktérií a rôznych infekcií.

Počas dovolenky a najmä, ak je žena háklivá na rôzne mykózy či infekcie, môžu vazelínové tampóny používať aj mimo menštruáciu, pre ochranu pred neželaným „ničiteľom“ príjemnej dovolenky. Na zváženie sú probiotické tampóny. Ich základom je schopnosť prispôsobiť sa prirodzenému prostrediu ženskej pošvy, ktoré má kyslejšie pH, vyžaduje prítomnosť laktobacilov, ktoré nás ženy chránia pred baktériami. 

čítať viac

Naša jedenásťročná máva občas výtok z pošvy. Je to bežné?

V predpubertálnom období normálny výtok neexistuje. U dievčat počas dospievania vplyvom hormónov sa mení prostredie pošvy. Žliazky krčku maternice začínajú produkovať hlienový sekrét. Tie vytvárajú kyselinu mliečnu, ktorá premieňa chemické prostredie pošvy z neutrálneho na výrazne kyslé. Kým sa však hormóny a činnosť žliazok „zabehnú“, chvíľu to trvá. Preto býva v puberte  sekrécia hojnejšia ako v dospelosti a môže dráždiť doposiaľ nezvyknutú kožu rodidiel. Toto je jediná výnimka, kedy môžeme výtok označiť za „normálny“. Je číry, páchne kyslo, na spodnej bielizni zanechá bezfarebné škvrny, akoby bola naškrobená. Liečbu netreba, na mieste je zvýšená hygiena. Nie strečové vypasované rifle!

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor