MENU
rodina-a-tehotenstvo

Tehuľky, trpieť nemusíte! Lepšie ako lieky zaberá na bolesť chrbta TOTO

Cropped,Image,Of,Beautiful,Pregnant,Woman,Touching,Her,Tummy,And

Súvisiace témy

Rodina a tehotenstvo

Tehuľky, trpieť nemusíte! Lepšie ako lieky zaberá na bolesť chrbta TOTO

Pri bolestiach chrbta v tehotenstve vám lepšie ako lieky či masti pomôže správny pohyb, ale i drobné zmeny v životnom štýle. Ktoré to sú?

Keď žena otehotnie, jej telo sa začína veľmi rýchlo meniť. Hlavnou príčinou bolesti chrbtice je nárast hmotnosti a jej nové rozloženie, na ktoré nebolo telo zvyknuté. Bábätko rastie, bruško sa zväčšuje a to so sebou neraz prináša aj zmenu držania tela. Hovorí sa, že tehotenstvo je jedno z najkrajších období v živote ženy. Aby ste ho celé nepretrpeli, je dôležité sa o svoj chrbát dostatočne starať.

Opatrne 

Snažte sa nedvíhať ťažké predmety a nenosiť žiadne ťažké nákupy. Ak musíte niečo zdvihnúť zo zeme, nerobte to z predklonu. Namiesto toho si s rovným chrbtom čupnite a potom sa zase pomaly zdvíhajte. Ak máte malé dieťa, snažte sa ho nosiť na boku, aby
ste chrbát príliš nepreťažovali. 

Tehotné ženy najčastejšie trápi bolesť bedrovej alebo dolnej časti chrbta, ale i zadnej panvy. Bolesť sa môže ohlásiť aj v hornej časti chrbta, v oblasti pliec či hrudného koša.
 

Masáž i teplo 

Na relaxáciu celého tela pomáha jemná tehotenská masáž šije a opuchnutých nôh. Zmierňuje bolesť, zlepšuje pružnosť pokožky a prispieva aj k pocitu pohody. Okrem masáže môžete vyskúšať aj teplé obklady, nie však úplne horúce, alebo teplý kúpeľ. V boji s bolesťou vám môže pomôcť aj obyčajný termofor či elektrická deka.

Pokračovať Ďalej (1/5)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Synček v noci kašle a vracia. Nikto nám nevie pomôcť

Nepíšete, ako dlho stav u vášho syna trvá, či mu predchádzalo nejaké nachladnutie alebo sa zrazu v noci objavil kašeľ s vracaním. Kašeľ je dôležitým diagnostickým príznakom, ktorý upozorňuje na to, že niečo sa v tele deje. Ja by som myslela na tri veci. Ako prvú na začínajúcu astmu, teda zvýšenú reaktivitu priedušiek. Niekedy je kašeľ jediným príznakom astmy. Vyskytuje sa najmä v noci a spúšťa ho často cvičenie, alergia, prechladnutie či studený vzduch. Po druhé by mohlo ísť o gastroezofageálny reflux, teda vrátenie obsahu žalúdka do pažeráka. V ležiacej polohe obsah zateká do priedušiek a vyvoláva kašeľ. Vhodné je gastroenterologické vyšetrenie. A po tretie netreba zabúdať na čierny kašeľ hlavne pri neočkovaných deťoch. Obvodný lekár odoberie krv na sérologické vyšetrenie. Toto infekčné ochorenie vyvoláva baktéria a je potrebné začať čím skôr antibiotickú liečbu. Dieťa aj po zvládnutí akútnej infekcie kašle aj niekoľko mesiacov.

čítať viac

Mám vysoký tlak a problémy so srdcom. Je riziko dať sa očkovať proti covidu?

Očkovanie proti ochoreniu COVID-19 má len málo kontraindikácií, podobne ako očkovania proti iným vírusovým ochoreniam. Liečená hypertenzia medzi ne nepatrí. Je dôležité pravidelne užívať lieky, aby hodnoty tlaku boli v norme. Samozrejme, po podaní akejkoľvek očkovacej látky môže dôjsť k zmene hodnôt, je preto potrebné, aby ste si po očkovaní merali tlak krvi častejšie, aspoň jeden- až dvakrát denne.

Nepíšete, aké problémy so srdcom máte, ale predpokladám, že aj tie sú liečené alebo sledované u špecialistu. Podobne ako pri hypertenzii – ani  porucha rytmu srdca nie je prekážkou na vykonanie očkovania. Ak máte obavy, poraďte sa so svojim všeobecným lekárom alebo špecialistom.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor