MENU
rodina-a-tehotenstvo

Tehotné, pozor: Tento bežný liek bez predpisu môže ohroziť vaše bábo!

Lekárnička tehotných bude zas o niečo chudobnejšia.
Rodina a tehotenstvo

Tehotné, pozor: Tento bežný liek bez predpisu môže ohroziť vaše bábo!

Vedci pridali na zoznam podozrivých liekov ďalšiu nebezpečnú látku. Možno ste ho aj vy doteraz používali pri horúčke.

Paracetamol, ktorý užívate v lieku paralen, bol dosiaľ považovaný za bezpečný. No najnovšia kohortová štúdia z Veľkej Británie ukázala opak. Podľa nich je prenatálne vystavenie paracetamolu spojené so zvýšeným rizikom poruchy správania u detí.

Čítajte aj: Pozor na ružovú tabletku: Ibuprofen môže zdvojnásobiť riziko potratu

Nebezpečný tretí trimester

Tento liek si v lekárni kúpite aj bez predpisu, podobne aj panadol či medipyrin. Je to však riskantné. "Užívanie paracetamolu v gravidite, najmä v poslednom trimestri, môže vyvolať citové problémy a hyperaktivitu," hlási Evie Stergiakuouliová z bristolskej univerzity zistenia overených na 7 ročných deťoch a takmer 8000 tisícoch žien pre MedPage Today. O 42 percent vyššia bola pravdepodobnosť problémov v správaní detí, o 31 percent hyperaktivita a 29 percent emocionálne ťažkosti detí žien, ktoré užili liek v treťom trimestri. Paracetamol bol o niečo menej nebezpečný v druhom trimestri – problémy hrozili s o 20 percent vyšším rizikom.

Ide na mozog

Čo sa presne s deťmi po užití lieku deje? Vedcom to zatiaľ nie je úplne jasné, no isté je, že práve v tomto trimestri tehotenstva sa mozog dieťaťa aktívne vyvíja, môže byť teda na paracetamol citlivejší. Múdre hlavy sa sporia, či ide o vplyv oxidačného stresu alebo pôsobenia lieku ako endokrinného disruptora. Alebo o úplne inú príčinu. Každopádne, lekárnička tehotných sa týmto redukuje o ďalšiu záchranu pred bolesťou. Len nedávno z nej vedci vyčiarkli aj ibuprofen.

Náš tip: Ťažký žalúdok a páliacu záhu napravia bylinky i ananás

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Syn sa v piatich rokoch pocikáva, skúsili sme všetko

Občasné denné pomočenie, alebo „cvrknutie si“ u menších detí je normálnou súčasťou vývinu. Mnohé deti sú tak zabrané do aktivity alebo hry, že si zabudnú odskočiť na záchod. Na vine môže byť veľa faktorov. Ak dieťa večer alebo tesne pred spaním vypije niekoľko pohárov tekutín, potom sa mu močový mechúr naplní už počas noci. Dieťa sa však s týmto pocitom nemusí zobudiť a nehoda je na svete. Okrem pitného režimu je dôležitý aj pravidelný spánok. Dieťa sa má ukladať a vstávať každý deň v približne rovnakú hodinu. Ďalším režimovým opatrením je určiť, kedy bude chodiť pravidelne na záchod, približne každé dve hodiny, aj keď nepociťuje nutkanie. Vždy by sa malo vycikať dôkladne, aby sa mu o päť minút nechcelo znova. Samozrejmosťou je návšteva toalety tesne pred spaním a hneď po vzbudení. Veľký vplyv na nočné pomočovanie má pohoda dieťaťa a prípadný stres. Rozhodne odporúčam vyšetrenie u detského všeobecného lekára, následne nefrológa alebo urológa.

čítať viac
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
Pediatrička

Pri hryzení jedla ma bolí zub, inak nie. Treba to riešiť?

Zub môže bolieť na záhryz z troch príčin.

1. Prvou je zápal tkanív okolo hrotu koreňa z dôvodu infekcie šíriacej sa z vnútra zuba. Ide teda o neošetrené, alebo zle ošetrené mŕtve zuby, vnútri ktorých sa množia baktérie. Tie sa uvoľňujú do okolitej kosti, v ktorej sa rozvíja infekcia. Keď na takýto zub zahryznete, zub narazí hrotom koreňa do podráždenej kosti, čo vyvolá bolesť. Riešením je koreňová liečba (tzv.endodontické ošetrenie), v krajných prípadoch extrakcia zuba.

2. Druhou príčinou je náhryzovej bolesti je preťaženie zuba. Dôvodom býva čerstvo zhotovená výplň alebo korunka, ktorá pri záhryze predčasne naráža do oproti stojaceho zuba. Ľudovo sa tomu hovorí, že výplň je "vysoká". Zábrusom sa korunka alebo výplň zníži a problémy pominú. Iným dôvodom na preťaženie zuba môže byť nočné zatínanie, prípadne nasadenie strojčeka na posun zubov.

3. Treťou príčinou je prasklina skloviny alebo časti zuba, ktorá sa objavuje najmä vedľa väčších amalgámových výplní. V takomto prípade je nutné prasknutú časť zuba znížiť a výplň prerobiť.

Je zjavné, že ani jednu z príčin neviete riešiť svojpomocne a je preto vhodné obrátiť sa na zubného lekára.

čítať viac
MUDr. Rudolf Novotný
MUDr. Rudolf Novotný
Zubný lekár
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia