MENU
rodina-a-tehotenstvo

Tehotenstvo také nemá byť: Je to úplná anomália, vedci vysvetľujú prečo

Vývoj človeka v maternici sprevádza mnoho komplikácií, o ktorých ani netušíme.
Rodina a tehotenstvo

Tehotenstvo také nemá byť: Je to úplná anomália, vedci vysvetľujú prečo

Tehotenstvo u človeka je vlastne veľmi zvláštne. Dokonca ide úplne proti prírode.

Prvá vec, ktorou sa ľudské tehotenstvo líši od väčšiny iných v živočíšnej ríši, je jeho dlhé trvanie. Čo sa však vedcom nepozdáva ešte viac?

Nezodpovedný hormón

Výskumníci z Univerzity v Buffale skúmali vývoj génu, ktorý pomáha ženám udržať si tehotenstvo – gén receptoru progesterónu. Ten je absolútne kľúčový, pretože bunkám dáva inštrukcie, ako vytvoriť drobné štruktúry – receptory, ktoré prítomnosť progesterónu identifikujú. Progesterón má pôsobiť protizápalovo a proti kontrakciám, ktoré by viedli k predčasnému vypudeniu plodu. Zdá sa, že u ľudí gén zodpovedný za jeho funkciu hapruje. „Naše tehotenstvo trvá dlhšie než gravidity iných druhov v pomere k veľkosti tela. Vrátane pôrodu je aj omnoho nebezpečnejšie,“ hovorí biológ Vincent Lynch, ktorý s doktorandkou Mirnou Marinic porovnal DNA 115 druhov cicavcov.

Zdravé dieťa na konci tehotenstva je zázrak. Donosiť ho oproti zvieratám je u ľudí ťažšie.Zdravé dieťa na konci tehotenstva je zázrak. Donosiť ho oproti zvieratám je u ľudí ťažšie.
Zdravé dieťa na konci tehotenstva je zázrak. Donosiť ho oproti zvieratám je u ľudí ťažšie.
Zdroj: Shutterstock

Predčasné pôrody by nemali existovať

V štúdii uverejnenej v PLOS Genetics Lynch a kolegovia dospeli k záveru, že vďaka génu zodpovednému za bezproblémové donosenie dieťatka sme nezískali evolučnú výhodu, ale naopak, počas vývoja nakopil mnoho škodlivých mutácií. „Na priebehu ľudského tehotenstva sa podieľa neuveriteľné množstvo progesterónu, a ešte aj gén zaň zodpovedný pracuje slabo. Uvažujem, či nás to nemôže predisponovať k predčasným pôrodom, ktoré u iných druhov vôbec nie sú obvyklé,“ domnieva sa Lynch. Podiel zdravých donosených detí v pomere k počatým je na v ľudskej ríši prekvapivo nízky. 

 

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Je v poriadku, ak mi pri nervozite zvlhnú celé nohavičky?

Nie je isté, či ide o vaginálny výtok. Ženy si často zamieňajú výtok s hlienom, ktorý je prirodzený a potrebný. Svetlý nezapáchajúci sekrét je fyziologický a v malom množstve nie je známkou ochorenia. Je dôsledkom hormonálnych zmien, ktoré sa dejú počas menštruačného cyklu, v období dospievania alebo počas tehotenstva. Na presné určenie vašej diagnózy a nasadenie adekvátnej liečby je potrebné gynekologické vyšetrenie. Ak by predsa šlo o opakujúci sa vaginálny zápal, ideálnym riešením je ošetrenie laserom na úpravu pH v pošve, pri ktorom dochádza k remodelácii tkaniva. Výsledkom je rejuvenizácia vagíny a posilnenie imunity v pošve. Táto terapia je rýchla, bezbolestná a bezpečná.

čítať viac
MUDr. Stela Muránska
MUDr. Stela Muránska
Gynekologička

Môže z veľkého plaču dieťa rozbolieť silno bruško?

Pokiaľ lekár neodhalil žiadnu organickú príčinu a synček je temperamentný, predpokladám, že ide o vzdor. Obdobie vzdoru prichádza väčšinou okolo druhého roku a trvá približne do štyroch. Dieťa sa snaží presadiť si svoje, vzpiera sa, kričí, hádže sa o zem alebo sa vám dokonca snaží ublížiť. Neznamená to, že je nevychované, alebo že vás nemá rado, iba si začína uvedomovať samo seba a svoju osobnosť. Nevie ešte vyjadriť to, čo chce, lomcujú ním emócie a ono ich ešte nedokáže správne spracovať. Potrebuje ich zo seba dostať von. Testuje si hranice a rozvíja sebavedomie, preto je správna reakcia rodičov na vzdor veľmi podstatná. Nebráňte mu sa prejaviť. Zanedlho sa opäť upokojí a bude sa tváriť, akoby sa nič nestalo. Ak je záchvat zlosti veľký, odstráňte z dosahu všetko, čím by si mohol ublížiť. Jediná cesta je vyčkať, kým to prejde. Niekedy pomáha pritúliť ho k sebe a pevne objať, až zovrieť. Alebo odviesť pozornosti.

čítať viac
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
Pediatrička
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia