Tehotenstvo a dojčenie s celiakiou: Môže to byť problém?
21. 10. 2014, 11:00 (aktualizované: 15. 7. 2024, 14:45)

Zdroj: profimedia.sk
Žena trpiaca celiakiou samozrejme môže otehotnieť a tehotenstvo môže prebiehať celkom normálne, treba však dodržiavať niekoľko zásad.
Môže mať celiatička problém otehotnieť?
Celiakia je vrodené autoimunitné ochorenie, ktoré si vyžaduje dodržiavanie prísnej diéty s vylúčením lepku. Ak diétu dodržiavate a vaše vyšetrenia sú v poriadku, tak by problém s otehotnením nemal nastať. Problémy a riziko potratov a predčasných pôrodov hrozí najmä ženám, ktoré diétu nedodržiavali. Ideálne by bolo, ak by si žena s celiakiou plánovala bábätko v období klinickej remisie, čiže v období, kedy nie sú žiadne známky ochorenia alebo nastal ústup.
Čítajte viac:
Tehotenstvo s celiakiou
Pre bezproblematický priebeh tehotenstva je potrebná kontrola u gynekológa aspoň 1 krát za tri mesiace. Treba sa vyhýbať stresu, lebo vo väčšine prípadov ide o normálny vývoj plodu. Lekársky dohľad je dôležitý najmä preto, že pri vzniku komplikácií sa môže vyskytnúť napríklad oneskorený vnútromaterničný vývoj plodu, nízka pôrodná váha novorodenca, potrat plodu, predčasný pôrod alebo aj nevyhnutnosť pôrodu cisárskym rezom. Okrem pravidelnej kontroly u gynekológa je nutná aj striktná bezlepková diéta, najmä kvôli hroziacim potratom.
Dojčenie a celiakia
Dojčiace matky, ktoré trpia celiakiou, určite nepredstavujú žiadne riziko ohľadom výživy dieťaťa. Názory na možnosť vývinu ochorenia celiakie vo vzťahu s dĺžkou dojčenia dieťaťa sa niekedy rozlišujú. Väčšina odborníkov sa však prikláňa k názoru, že je vhodnejšie dlhšie kojenie než predčasné odstavenie dojčaťa a prechod na umelú výživu. Správne je teda prikloniť sa k prirodzenému štýlu výživy dieťaťa a pokúsiť sa dojčiť ho minimálne 1 rok.