MENU
rodina-a-tehotenstvo

TIETO príznaky v tehotenstve signalizujú cukrovku. Na čo si treba dávať pozor?

Salme Hayek mala tehotenskú cukrovku keď čakala dcéru Valentine.

Súvisiace témy

Rodina a tehotenstvo

TIETO príznaky v tehotenstve signalizujú cukrovku. Na čo si treba dávať pozor?

Tehotenská cukrovka sa vyskytuje len u tehotných žien a zvyčajne po pôrode zmizne. Je potrebná včasná diagnostika, pretože neliečená ohrozuje matku aj dieťa. Obavy o svoju dcéru mala aj známa herečka Salma Hayek, ktorej zistili cukrovku počas tehotenstva.

Ak ste tehotná, je na mieste obávať sa o seba aj svoje dieťa. Jedným z dôvodov môže byť podozrenie na tehotenskú cukrovku. Mali by ste sa nechať vyšetriť na gestačný diabetes mellitus v 24. až 28. týždni tehotenstva. Ženy s cukrovkou 2. typu sú kontrolované hneď pri prvej prenatálnej návšteve.

Salme Hayek zitili cukrovku počas tehotenstva

Známa hollywoodska herečka Salma Hayek dostala tehotenskú cukrovku vo veku 41 rokov, keď čakala svoju dcéru Valentinu. Hayek má v rodinnej anamnéze cukrovku 2. typu, čo bolo aj spúšťačom ochorenia. „Pribrala som 50 kíl, a pravdepodobne to mi spôsobilo tehotenskú cukrovku. Neviete, či bude dieťa zdravé, neviete s tým nič urobiť,“ takto sa vyjadrila Hayek, keď jej diagnostikovali ochorenie. Jedným z častých príznakov, ktoré opísala aj herečka je permanentná nevoľnosť počas celého tehotenstva a pocit smädu.

Pokračovanie článku na ďalšej strane ►►►

Pokračovať Ďalej (1/4)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Dcérku po suši už týždeň bolí brucho, lekári nič nezistili. Čo to znamená?

Charakteristickou súčasťou suši sú surové ryby ako tuniak, losos či makrela, ikry, plody mora, napríklad krevety, chobotnice, kalmáry, ježovky a kraby. Môže obsahovať aj zeleninu, vaječnú omeletu, tofu alebo huby. Ďalšou základnou surovinou sú morské riasy. Po jeho požití môže dôjsť k akútnej gastritíde, ktorá sa prejaví vracaním, bolesťou brucha. Môže ísť aj o potravinovú alergiu, tá má rôzne prejavy. Môže to byť kožná reakcia, svrbenie nosa či očí, kašeľ, kŕče a bolestí brucha, hnačka či zvracanie. Vtedy je najdôležitejšie pokúsiť sa konkrétny prejav spojiť s potravinami, ktoré sa v posledných hodinách konzumovali. Organizmus na ne môže reagovať rôzne, keďže ide o viaceré alergény súčasne. Ak alergie v rodine nemáte, tri roky je u dieťaťa vek, kedy suši môže ochutnať. Konzumácia surových rýb je bezpečná len pri normálnom zažívaní a ak ryba bola pripravená v čistom prostredí. Surové ryby sa, oproti vareným, ľahšie stanú útočiskom pre parazity a baktérie. Tie spôsobia hnačky či otravu.

čítať viac

Je vhodný transfer embrya s mozaikou po predimplantačnej genetickej diagnostike?

Mnoho IVF cyklov môže skončiť pre liečený pár sklamaním, pretože nedôjde  k zahniezdeniu embrya v maternici matky. Jednou z možných príčin tohto nezdaru môže byť nesprávne množstvo genetického materiálu, to je nesprávny počet chromozómov embrya, ktoré bolo prenesené do maternice ženy. Stav, kedy sa v embryu vyskytujú niektoré chromozómy navyše alebo kedy niektoré chromozómy naopak chýbajú, nazývame aneuploidiou.

Zatiaľ, čo niektoré typy aneuploidií môžu viesť k narodeniu dieťaťa s Downovym syndrómom spôsobeným nadbytočným chromozómom 21 či Edwardsovym syndrómom spôsobeným nadbytočným chromozómom 18, končí väčšina tehotenstiev z aneuploidných embryí spontánnym potratom. Len embryo s normálnym počtom chromozómov má šancu, že sa zahniezdi, nebude potratené a povedie k narodeniu zdravého dieťaťa.

PGD je metóda, ktorá je realizovaná v rámci IVF cyklu v prípade, že je vopred známe riziko prenosu genetického ochorenia z rodičov na potomstvo. Táto metóda umožňuje genetické vyšetrenie embryí pred ich vložením do maternice.

Lekár - klinický genetik je špecialista spolupracujúci s Centrom asistovanej reprodukcie. Ten, po ukončení diagnostiky na konzultácii vysvetlí páru, ktorý o vyšetrenie požiadal, výsledok vyšetrenia a odporučí transfer embrya. Na základe našich dlhoročných skúseností sa transfer embrya s mozaikou neodporúča.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor