MENU
rodina-a-tehotenstvo

TIETO príznaky v tehotenstve signalizujú cukrovku. Na čo si treba dávať pozor?

Salme Hayek mala tehotenskú cukrovku keď čakala dcéru Valentine.
Zdroj: Shutterstock

Súvisiace témy

Rodina a tehotenstvo

TIETO príznaky v tehotenstve signalizujú cukrovku. Na čo si treba dávať pozor?

Tehotenská cukrovka sa vyskytuje len u tehotných žien a zvyčajne po pôrode zmizne. Je potrebná včasná diagnostika, pretože neliečená ohrozuje matku aj dieťa. Obavy o svoju dcéru mala aj známa herečka Salma Hayek, ktorej zistili cukrovku počas tehotenstva.

Ak ste tehotná, je na mieste obávať sa o seba aj svoje dieťa. Jedným z dôvodov môže byť podozrenie na tehotenskú cukrovku. Mali by ste sa nechať vyšetriť na gestačný diabetes mellitus v 24. až 28. týždni tehotenstva. Ženy s cukrovkou 2. typu sú kontrolované hneď pri prvej prenatálnej návšteve.

Salme Hayek zitili cukrovku počas tehotenstva

Známa hollywoodska herečka Salma Hayek dostala tehotenskú cukrovku vo veku 41 rokov, keď čakala svoju dcéru Valentinu. Hayek má v rodinnej anamnéze cukrovku 2. typu, čo bolo aj spúšťačom ochorenia. „Pribrala som 50 kíl, a pravdepodobne to mi spôsobilo tehotenskú cukrovku. Neviete, či bude dieťa zdravé, neviete s tým nič urobiť,“ takto sa vyjadrila Hayek, keď jej diagnostikovali ochorenie. Jedným z častých príznakov, ktoré opísala aj herečka je permanentná nevoľnosť počas celého tehotenstva a pocit smädu.

Pokračovanie článku na ďalšej strane ►►►

Pokračovať Ďalej (1/4)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako mám riešiť ťažkosti so žalúdkom? Cítim tlak a bolesti

Bolesť v žalúdku môže byť organická - gastritída, žalúdočné polypy, žalúdočné vredy a iné,  alebo funkčná - poruchy príjmu potravy, prejedanie, patológie iných orgánov a systémov atď. Čo najskôr by ste mali navštíviť svojho všeobecného lekára. Potrebné budú laboratórne vyšetrenia - krv, moč, stolica, skríning Helicobacter pylori, ako aj inštrumentálna diagnostika - ultrazvuk brušnej dutiny, v prípade potreby aj gastroskopia. Je možné, že sa budete musieť poradiť s gastroenterológom alebo psychoterapeutom či kardiológom.

V závislosti od zistenej príčiny bolesti možno použiť konzervatívne metódy liečby, ako diéta, medikamentózna liečba a podobne, alebo chirurgické. Prvá pomoc pri akútnej bolesti a nepríjemných pocitoch v žalúdku sú antacidá, ktoré neutralizujú žalúdočnú kyselinu, a inhibítory protónovej pumpy. S bolesťou v bruchu spôsobenou kŕčmi sú jedným z najúčinnejších liekov antispazmodiká.

čítať viac

Prečo sa už na ovčie kiahne nemôže používať tekutý púder?

Tekutý púder sa neodporúča aplikovať na kiahne z dôvodu, že zaschne na vyrážke. Vytvorí nepriedušný film, pokožka preto nedýcha, pľuzgierové vyrážky sú extrémne vysušené, praskajú a ľahšie sa infikujú.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor