MENU
rodina-a-tehotenstvo

Tajomná choroba zasiahne len ženy. Od maternice sa môže šíriť kamkoľvek do tela

Mnohé ženy, ale aj lekári, si príznaky choroby s endometriózou nespájajú. Odhalí ju až operácia alebo vyšetrenia pri pátraní po príčine neplodnosti.

Súvisiace témy

Rodina a tehotenstvo

Tajomná choroba zasiahne len ženy. Od maternice sa môže šíriť kamkoľvek do tela

Riadia ju ženské hormóny a súvisí s menštruáciou. Pôvod endometriózy je zatiaľ stále neznámy, no tehotenstvo a dojčenie môže ženu pred jej vznikom ochrániť.

Mesiac čo mesiac intenzívna menštruácia a silné bolesti nielen v podbrušku, ale aj v panvovej oblasti. Pociťovanie nevoľností a bolestivý pohlavný styk, pridať sa môžu i problémy s otehotnením. Hoci sa o endometrióze veľa nevie, ide o najčastejšie gynekologické ochorenie žien v reprodukčnom veku. Podľa štatistík trpí endometriózou asi 10% žien, pričom väčšina je vo veku 20. až 30. rokov. Väčšiu šancu na vznik ochorenia majú ženy, ktoré ešte nerodili, no vyskytujú sa tiež prípady, kedy sa choroba spustila až po narodení dieťaťa.  

Čítajte váš príbeh: Záhadu vykašliavania krvi Alexandre odhalila až náhoda

Nevedia ju odhaliť

Ženy trpiace endometriózou sa o svojej chorobe zväčša dozvedia vďaka náhodnému nálezu počas operácie alebo hľadaní príčin neplodnosti. Počas rutinného vyšetrenia u gynekológa sa zisťuje veľmi ťažko, pretože ultrazvuk atypické tkanivá mimo dutiny maternice zväčša neodhalí. Ultrazvuk môže objaviť najmä endometrium na vaječníkoch, ktoré má typický guľovitý tvar. Najlepšie sa však podozrenie na endometriózu potvrdzuje laparoskopii. Všímajte si však varovné príznaky, ktoré môžu chorobu odhaliť:

  • bolestivá a silná menštruácia,
  • bolesť pri pohlavnom styku,
  • neplodnosť,
  • chronická panvová bolesť,
  • ťažkosti pri močení a stolici,
  • náladovosť a únava,
  • návaly horúčavy,
  • migrény.

Kuriózne miesta

Endometrióza vznikne, keď čiastočky sliznice maternice začnú rásť mimo tela maternice a môžu sa vyskytnúť na rôznych miestach. Drobné ložiská sa najčastejšie objavujú na pobrušnici, vajcovodoch, vaječníkoch, močovom mechúre alebo črevách. Prejaviť sa môže aj vo forme medziorgánových zrastov v oblasti malej panvy alebo v podobe uzlov v tkanive medzi pošvou a konečníkom. V kurióznych prípadoch sa nachádzajú i na miestach, ako je napríklad stehenná kosť, oko, či pľúca.  

Silná menštruácia môže signalizovať vážne ochorenie. Na toto pozor!

Prečo vzniká

Súčasná medicína nemá presnú odpoveď na to, prečo endometrióza vzniká. Niektoré zdroje uvádzajú, že je spôsobená premenou buniek v niektorej časti tela na bunky výstelky maternice pri opakovaných panvových zápaloch alebo pri vysokej hladine estrogénu v krvi ženy. Iná teória hovorí, že ju môže spúšťať samotná hypofýza, ktorá je hormonálnym riadiacim centrom v mozgu. Alebo ak sa pri sekcii čiastočky endometria dostanú krvnou cestou do niektorej časti tela. Pri každej forme endometriózy však platí, že súvisí so ženským cyklom a mesiac čo mesiac sa prejavuje krvácaním týchto tkanív.

Hormóny zaberú

Liečba tejto choroby je beh na dlhú trať a určuje sa podľa toho, kde sa endometrium nachádza a aké konkrétne problémy žene spôsobuje. Väčšinou sa kombinuje hormonálna liečba s chirurgickými zásahmi. U žien, ktoré by chceli otehotnieť, sa môžu operatívne odstrániť zrasty a ložiská endometria. Účinná je tiež hormonálna liečba, ktorá má za cieľ obmedziť alebo úplne zastaviť menštruáciu a zabrániť tak aj rastu ďalších ložísk. Po vysadení liečby sa však choroba môže opäť vrátiť. V prípade, že žena nereaguje na žiadnu liečbu, jediným riešením je odstránenie maternice, vaječníkov i vajcovodov.

 Endometrióza komplikuje počatie. Aké máte možnosti?

Tehotenstvo to vyrieši

Hoci endometrióza spôsobuje v mnohých prípadoch neplodnosť, ak sa žene s touto diagnózou podarí otehotnieť, môže sa vyliečiť, alebo aspoň na čas chorobu utlmiť. Tehotenstvo je totiž prirodzená liečba. Počas gravidity, a aj prvé mesiace dojčenia, žena nemá menštruáciu, preto sa endometrióza neobjavuje. Ložiská tak počas tehotenstva a po pôrode ustupujú a choroba sa dostáva do takzvanej pokojovej fázy, z ktorej sa môže a nemusí prebudiť.

Príčina neplodnosti

Často sa uvádza priamy vzťah medzi neplodnosťou ženy a endometriózou. Až polovica neplodných žien môže mať endometriózu a platí to tiež naopak, že až polovica žien s endometriózou je neplodných. Príčinou neplodnosti sú rozsiahle zrasty, ktoré bránia v uvoľnení vajíčka alebo môžu vajcovod úplne uzavrieť. Endometrióza môže byť tiež príčinou mimomaternicového tehotenstva.

Môže vás zaujímať:

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Chodím v noci často na záchod, dá sa s tým niečo robiť?

Vek 54 rokov môžeme opísať ako vek „na prostatu“. To ale v žiadnom prípade neznamená, že pacient musí trpieť častým močením a zhoršenou kvalitou spánku!

Po päťdesiatke by mal každý pán vyhľadať urológa a absolvovať preventívnu urologickú prehliadku. Na takejto prehliadke vylúčime prítomnosť rakoviny prostaty a zároveň posúdime stav nezhubného zväčšenia prostaty. Práve druhé menované ochorenie najčastejšie zodpovedá za ťažkosti s močením u pánov.

Nie vždy je nutná operácia prostaty, na výber máme celú škálu liekov. Určite sa nebojte vyhľadať odborníka.

čítať viac

Protéza ma pri jedení tlačí. Občas ma bolí a opuchá ďasno. Čo pomôže?

V prvom rade si dajte skontrolovať protézu a stav ďasien pod ňou. Pohyblivá protéza môže odierať a poraniť sliznicu ústnej dutiny. Vznikajú rôzne veľké ranky, ktoré sa podobajú na afty. V tom prípade je nutné zubnú náhradu upraviť alebo zhotoviť novú. Zároveň môžu byť v ďasne zvyšky zubov a tlak protézy môže rovnako spôsobovať dráždenie. Ak ide naozaj o afty, je mnoho faktorov, ktoré vplývajú na ich vznik, od lokálnych v ústnej dutiny po celkovú imunitu organizmu. Tento stav si vyžaduje ďalšie vyšetrenia.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor