MENU
zdravy-zivot

Strieda sa vám zápcha s hnačkou? Za syndróm dráždivého čreva môže aj váš šéf

Na žiadnom orgáne sa tak nepodpíše stres ako na čreve.
Zdravý život

Strieda sa vám zápcha s hnačkou? Za syndróm dráždivého čreva môže aj váš šéf

Spúšťačom syndrómu dráždivého hrubého čreva je stres. Na striedanie hnačky, zápchy a bolestivých kŕčov nie je iný liek iba pokoj.

Ani neviete, že čosi vo vašom živote nie je v poriadku. Až kým vám syndróm dráždivého hrubého čreva  nedá o sebe vedieť problematickým vyprázdňovaním. „Postihnutého prenasledujú úporné hnačky, trvajú aj týždeň a v stresovom období sa výrazne zhoršujú,“ hovorí gastroenterológ MUDr. Jarolím Šutka. „Hnačkovú etapu zvykne vystriedať niekoľkodňová zápcha. Vtedy je črevo lenivé a nechce sa vyprázdniť, hoci človek pociťuje tlaky, ktoré ho nútia navštíviť toaletu. Zbytočne. Stolicu máva maximálne dvakrát týždenne. Príznačné pre chorobu bývajú aj pocity plnosti, bolestivé kŕče a nafúknuté brucho.“

Nie je to choroba

Ochorenie síce pôsobí ako závažné, postihnutého však teoreticky nemožno považovať za chorého.Je to funkčná porucha. Ťažkosti nemajú organickú príčinu, nejde o zápal čreva alebo iné poškodenie jeho štruktúry. Z neznámych príčin sa však naruší črevná pohyblivosť, raz je prirýchla a inokedy spomalená. Pacient vníma hlasné škŕkanie či prelievanie obsahu čriev,“ vymenúva odborník.

Patálie majú síce typické príznaky, no napriek tomu nie je úplne jednoduché uzavrieť ich ako syndróm dráždivého čreva. Konkrétna príčina nie je, takže zisťovanie diagnózy môže byť zdĺhavé. „Keď ma navštívi pacient, ktorý sa sťažuje na opakované hnačky a zápchy, nemôžem bez vyšetrení stanoviť, že trpí touto diagnózou. Dané vlastnosti sú totiž príznačné aj pre vážnejšie choroby, rakovinu alebo zápal hrubého čreva. Aby sme ich vylúčili, človek podstúpi gastroskopiu, kolonoskopiu, vyšetrenie tenkého čreva, ultrazvuk tráviaceho traktu, ‚cétečko‘ či testy na zistenie hladín hormónov a rôznych enzýmov. Až keď sú všetky výsledky negatívne a nič naisto nepoukazuje na iný zdravotný problém, môžem do pacientovej karty napísať, že trpí daným syndrómom,“ dodáva.

Čo je na vine?

Ľudský organizmus je dômyselne zostrojený. Vždy dá najavo, že mu niečo nevyhovuje a trvá na náprave. V prípade syndrómu dráždivého čreva sa hnačkami aj zápchou búri hlavne proti dlhotrvajúcemu stresu. „Spúšťačom problémov býva rozvod, choroba rodiča alebo dieťaťa či úmrtie v rodine. Odštartovať ich môže i chrípka, zápal v tráviacom trakte, nesprávny životný štýl, zlé stravovanie a málo oddychu. Stačí, že sa zrazu objaví hektické obdobie a porucha je na svete,“ vysvetľuje gastroenterológ. Prečo sa u niekoho ochorenie vyvinie a u iného ho nevyvolá ani najväčšia záťaž na svete? „Je to veľmi individuálne a všetko závisí od daností aj citlivosti človeka. Niekto sa ani po dlhom čase nevyrovná s úmrtím v rodine a ochorie, pričom u iného syndróm nevznikne.“

Voľakedy bol doménou žien v strednom a staršom veku, dnes túto štafetu preberajú mladí ľudia. Hlavne perfekcionisti a ambiciózni jedinci s dvoma zamestnaniami. „Na ochorenie sú náchylnejšie ženy, lebo sú prirodzene citlivejšie. Deťom sa vyhýba, no čoraz častejšie sa začína objavovať medzi tínedžerkami vystresovanými partnerskými či školskými problémami. Dnešný spôsob života kladie na ľudí obrovské nároky, počet chorých preto prudko rastie a je predpoklad, že v budúcnosti ich bude omnoho viac,“ prezrádza lekár.

Často pomáha aj psychiater

Liečba syndrómu je vážny problém a lekári sú bezmocní. Keďže nie je známe, prečo porucha vzniká, neexistuje liek, ktorý by ju navždy zažehnal. „Vieme iba tlmiť sprievodné príznaky. Pacientom predpíšeme liečivá proti hnačke, na zmäkčenie stolice alebo tablety proti kŕčom. Viac sa nedá robiť. Jediným riešením, ktoré by mohlo natrvalo odstrániť ťažkosti, je odhaliť pôvod stresu. Ak sú napríklad na vine neriešiteľné problémy v práci, ideálne by bolo zmeniť zamestnanie. Chápem však, že je ťažké prísť hoci len na chvíľu o stabilný príjem,“ priznáva lekár.

Zaručená terapia síce vyznieva ako najjednoduchšia vec na svete, no nie je to tak. Mnohí chorí neprídu na to, čo ich deptá a hnačky mávajú celý život. Sú často na „péenkách“ a v nemocniciach. Neskôr ich neraz začnú kváriť psychické problémy, berú tablety na upokojenie alebo antidepresíva.

Škoda, že u nás nejestvuje odbor psychiatrie, ktorý by sa zameriaval na funkčné poruchy tráviaceho traktu. Možno by práve tejto skupine chorých veľmi pomohol, lebo je známe, že tráviaci trakt je ‚rukojemníkom‘ psychiky. Do nášho zariadenia chodí raz za týždeň psychiatrička, ku ktorej často posielame pacientov. Dostávajú lieky, môžu sa vyrozprávať a neraz sami prichádzajú na riešenia svojich ťažkostí. Aj vďaka tomu sa im zmiernili depresie, zrazu majú chuť do života a u mnohých sa vytratili príznaky dráždivého čreva. Psychiatrickú terapiu však nemôžeme odporúčať každému, ešte vždy panuje mýtus, že ísť k psychiatrovi znamená získať nálepku blázna,“ vraví MUDr. Šutka.

Neveria lekárom

Mnoho pacientov neverí, že im v podstate nič nie je a navštevujú viacerých odborníkov, u ktorých si vyšetrovací kolotoč zopakujú aj niekoľkokrát za sebou. „Nečudujem sa im. Trpia častými hnačkami aj zápchami, domnievajú sa, že majú nádor, ale lekár sa im bojí povedať pravdu, preto žiadajú opakované testy. Nedávno nás navštívil zúfalý muž, ktorému kolonoskopiu robili už dvakrát, poslednú len tri dni predtým a znovu sa jej dožadoval. Predpokladal, že nové vyšetrenie by konečne odhalilo pôvod ťažkostí, dostal by lieky a zakrátko by vyzdravel. Žiaľ, týchto pacientov vždy musíme sklamať. Istým riešením by zrejme bolo, keby im lekári dovolili dívať sa pri kolonoskopii na obrazovku prístroja. Možno keby videli, že ich hrubé črevo je v skvelom stave, uverili by a upokojili sa,“ dodáva MUDr. Šutka.

Minca má však aj druhú stranu. „Niektorí chorí sa po testovaní od odborníka ani nedozvedia, že majú syndróm dráždivého čreva. Vedia len toľko, že majú dobré výsledky, nič viac. Lenže majú hnačky, a tak sa doprosujú ďalších prehliadok. Vtedy by možno stačilo povedať im o diagnóze.“

Dá sa chorobe predísť?

Vylieči sa len malé percento ľudí. Na čo si majú uzdravení dávať pozor, aby sa trápenie znovu neobjavilo? „Ochorenie sa môže, ale nemusí vrátiť. V prípade, že človek už ním trpel, opakovaniu môže predísť, ak v záťažových situáciách krátkodobo berie lieky na spanie či upokojenie. Iné odporúčať nevieme. Keďže netušíme, kedy a prečo ochorenie vzniká, ťažko hovoriť o prevencii. Jedinou možnosťou je vyhýbať sa stresu, lenže to je takmer nemožné. Je preto dobré venovať sa aktivitám, ktoré napätie odbúravajú, pravidelnému športovaniu a dopriať si dostatok spánku, kvalitné a pravidelné stravovanie,“ uzatvára odborník.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Pomôže mi ionoforéza na spotené dlane? Niekedy mi z nich pot kvapká

Aplikácia ionoforézy je príjemná, pociťujete pri nej iba mierne mravčenie a nie je finančne taká náročná. Ide o špeciálnu vaničku s vodou, kde si ponoríte ruky alebo nohy a nastavíte program na ionoforézu. Zariadenie pracuje ako vodný kúpeľ, cez ktorý vedie slabý elektrický jednosmerný prúd. Časový interval kúpeľa a intenzita „elektrického prúdu“ sa postupne zvyšujú. Jeden kúpeľ trvá päť až desať minút. Minimálny počet ošetrení je desať, ale dajú sa podľa potreby opakovať. Niektoré pracoviská vaničky požičiavajú aj na domáce použitie. Odporúčam vám však navštíviť kožného lekára, pretože pravdepodobne máte hyperhidrózu, nadmerné potenie. Dermatológ vás vyšetrí a bude pátrať po príčine ťažkostí. Hyperhidróza totiž môže súvisieť s viacerými ochoreniami, napríklad štítnej žľazy či s cukrovkou. Hoci – potiť sa môžete aj bez zjavnej príčiny, napríklad pri strese, ako píšete. Lekár ďalej zistí, či sa nadmerne potíte len na rukách, chodidlách a v podpazuší, čo asi bude váš prípad, alebo po celom tele. Ionoforéza sa totiž dá vykonávať iba na rukách a nohách.

čítať viac
Hana Zelenková
MUDr. Hana Zelenková
Dermatologička

Je možné, aby zubná pasta spôsobovala citlivosť zubov?

Zubné pasty by nemali vyvolať citlivosť zubov. Je však pravda, že bieliaci účinok väčšiny bieliacich zubných pást je založený na ich jemnom brúsnom účinku, od ktorého sa očakáva očistenie zuba od pigmentov z návykových látok a zo stravy. To môže mať na zub zjasňujúce účinky. Za istých okolností však tento brúsny efekt môže obnažiť mikrokanáliky zuboviny na krčku zuba, čo by mohlo spôsobiť citlivosť na studené a mechanické podnety. Riešením je prejsť na zubnú pastu typu „sensitive“ alebo „rapid“. V prípade pretrvávajúcej citlivosti navštíviť stomatológa, ktorý citlivý krčok ošetrí špeciálnym lakom.

čítať viac
MUDr. Rudolf Novotný
MUDr. Rudolf Novotný
Zubný lekár
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia