MENU
Rodina a tehotenstvo

Na syndróm polycystických vaječníkov upozornia aj vlasy

 

Začarovaný kruh

Viktória bola šťastná tri roky. Potom sa nočná mora začala nenápadne vracať. „Zhoršila sa mi pleť. Nevšimla som si to len ja. Cítila som sa naliata vodou, spuchnutá, hoci som nejedla ani viac, ani inak. Ako keby sa moje telo dožadovalo pozornosti. Urazilo sa, že ho dlho nikto neliečil a neskúmal,“ smiala sa cez slzy mladá žena. Jej kamarátka sa venovala akupunktúre, a hoci Viki nepatrí medzi dôverčivé alternatívne typy, skúsila to.

„Najprv som k nej chodila každé dva týždne. Hovorila mi, že som zahlienená, a dva dni po akupunktúre som naozaj vysmrkala a vykašľala toľko hlienov, až hrôza. Poradila mi úplne vylúčiť zo stravy rafinovaný cukor, bravčové mäso a surovú zeleninu,“ spomína na ťažké začiatky nového života dnes dvadsaťštyriročná Viki. Rok je bez antikoncepcie, problémov s pleťou a menštruuje raz za mesiac. „Trochu sa bojím, čo mi povie doktorka. Po roku sa k nej chystám na preventívnu prehliadku. Nevie, že chodím na akupunktúru a vysadila som antikoncepciu, ale ak budem v poriadku, azda ma pochváli,“ dúfa Viktória, ktorá asi predsa len patrí medzi tie šťastnejšie pacientky.

„Ak sa žena nelieči a ignoruje zdravý životný štýl, neprelomí začarovaný kruh. Rozvinie sa u nej metabolický syndróm s cukrovkou druhého typu a dyslipidémiou, stúpa riziko kardiovaskulárnych ochorení a hrozí jej aj rakovina sliznice maternice,“ varuje MUDr. Michaela Grossová, PhD. Príznaky ochorenia spontánne vymiznú až vekom – po prechode. Dôsledky zdravého života si však aj potom vychutnáte.

Oslaďte si to

Syndróm polycystických vaječníkov postihuje desať až pätnásť percent žien, najmä zo západného sveta. Potvrdí ho až ultrazvukové vyšetrenie s typickými zmenami na vaječníkoch a krvné hormonálne testy. Ochorenie sa nedá vyliečiť, úpravou životného štýlu, pohybom a liekmi sa dajú znížiť hladiny mužských hormónov a zmierniť prejavy ochorenia.

Medzi potraviny, ktoré vám s tým môžu pomôcť, patria tie s vysokým obsahom vlákniny, nízkym glykemickým indexom, minimom nasýtených a mononenasýtených mastných kyselín, ale s vysokým obsahom vitamínov, minerálov a fytoživín. Vítaný inozitol nájdete v žltom melóne, arašidovom masle, pivovarských kvasniciach, tmavozelenej listovej zelenine, strukovinách, grapefruite, hrozienkach a melase. Nepodceňujte pohyb!

Poznáte ju?

Hoci príznaky polycystických vaječníkov sú veľmi variabilné a nemusia sa u jednej ženy stretnúť, typické sú:

 • žiadna alebo nepravidelná menštruácia
 • problém otehotnieť
 • mastná pleť a akné
 • zvýšené mastenie vlasov
 • hustejšie a tmavšie ochlpenie na rukách, nad hornou perou či okolo bradaviek
 • hranatá tvár a mužské črty
 • hrubší hlas
 • tmavé fľaky na koži v podpazuší, podbruší i na slabinách
 • nevýrazný pás a užšie boky
 • menšie prsia
 • nadváha alebo obezita, tuk uložený najmä v páse
SPÄŤ
2/2
ĎALEJ

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Idem na hormonálny profil. Môžeme sa ďalej snažiť o dieťa alebo mám počkať na výsledky?

V prípade riešenia nepravidelnej menštruácie je potrebné zistiť, či pacientka chce otehotnieť alebo nie. Dôležité je tiež zistiť, či už bola tehotná bola a ako dlho sa jej nedarí otehotnieť. Ak je to viac ako 6 mesiacov, postupuje sa podľa algoritmu riešenia sekundárnej sterility. Dôležitým parametrom je aj vek ženy, so stúpajúcim vekom schopnosť otehotnieť klesá. Únava a pocit na zvracanie sú veľmi nešpecifické príznaky a môžu byť prejavom aj iného zdravotného problému. Je potrebné ich riešiť najprv u praktického lekára, ktorý vylúči ochorenia tráviaceho traktu. Príčina takzvaného missed abortion – zamĺknutého potratu sa zväčša nezistí. Ak otehotniete, je už nepravidelnosť v menštruačnom cykle bezpredmetná, teda nevidím dôvod s otehotnením čakať. Výsledky hormonálneho profilu budú dôležité v prípade, že sa vám otehotnieť nepodarí.

 

čítať viac

Môže dlhý pobyt v tmavšej miestnosti spôsobiť zhoršenie zraku?

V 54 rokoch by Váš brat ešte nemal mať sivý zákal. Sivý zákal vzniká vo vyššom veku ako prejav starnutia. U mladších vzniká v dôsledku užívania niektorých liekov. Pacienti so sivým zákalom však vidia skôr neostro, zahmlene. To ako to popisujete, že brat vníma a vidí pred sebou akoby hmlu, môže byť prejavom  starnutia sklovca. Vtedy pacient občas vidí akoby cez hmlu, občas vidí rôzne lietajúce zákaly. Určite neoslepne, ak ho nedostanete k lekárovi. Ak by to však bolo možné, tak ho časom nechajte vyšetriť u oftalmológa.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor