MENU
rodina-a-tehotenstvo

Na syndróm polycystických vaječníkov upozornia aj vlasy

Woman,Applying,Hair,Care,With,A,Comb
Rodina a tehotenstvo

Na syndróm polycystických vaječníkov upozornia aj vlasy

Polycystické vaječníky trápia čoraz viac žien. Zbystrite pozornosť, ak vás trápia mastné vlasy, nadmerné ochlpenie a tuk okolo pása.

Mala iba desať rokov, keď ju prijali do nemocnice pre problémy s pleťou. Viktóriinu ešte detskú tváričku posievalo šialené akné. Vyrážky hnisali, boleli a stále sa vyhadzovali nové. „Lekári hľadali hormonálnu poruchu, lebo som už vtedy zarastala na miestach, kde dievčatá nezarastajú v podstate nikdy. Ale nič nenašli,“ spomína na utrpenie, ktoré sa ťahalo ešte desať rokov.

Bez ovulácie

Antibiotiká prekladala hormónmi, na lekárskej kozmetike bola ako doma. Holila si ruky, bojovala s tmavými chĺpkami nad perou. Chodila so sklonenou hlavou a vyrážky na čele sa snažila maskovať ofinou. „Ráno som si umyla vlasy a o pár hodín som z nich mohla vytápať masť. Čelo sa mi lesklo a ja som cítila, ako sa na mňa zhnusene pozerajú všetky tie dokonale vyzerajúce spolužiačky,“ uzatvárala sa do seba. Na chlapcov ani nepomyslela. Až keď mala dvadsať rokov, dotlačila ju kamarátka ku gynekologičke, ktorá už od dvier vytušila, o čo ide.

Diagnózu potvrdil vaginálny ultrazvuk. Viktória má syndróm polycystických vaječníkov. „Ide o multifaktoriálne ochorenie, v ktorom sa spoja nešťastné gény so životným štýlom a s faktormi vonkajšieho prostredia, pričom celé pozadie vzniku nie je jasné, a preto mu nevieme predchádzať,“ predstavuje syndróm gynekologička MUDr. Michaela Grossová, PhD. Dôverne ho pozná, pretože ženy s polycystickými vaječníkmi tvoria až tretinu jej pacientok. „Jedným zo základných znakov ochorenia je chýbajúca alebo veľmi nepravidelná menštruácia. Niektoré pacientky ovulujú len raz za rok a majú veľký problém otehotnieť. Vaječníky majú zväčšené, guľovité, s veľkým počtom drobných folikulov, ktoré nerastú a nedozrievajú v nich vajíčka.“

Čo ak priberiem?

Keďže Viktória neplánovala otehotnieť, dostala hormonálnu antikoncepciu. Ochorenie síce nelieči, ale robí ho znesiteľným. Zmierňuje akné, mastenie vlasov aj chlpatenie. Prekryje hormonálnu poruchu, zníži hladinu mužských hormónov a navodí v tele pseudocykly bez ovulácie. „V tomto smere netreba antikoncepciu zavrhovať. Ak žena nechce otehotnieť, je zbytočné vyvolávať každomesačnú ovuláciu. Minú sa jej vajíčka a čo potom?“ pýta sa doktorka Grossová. Viki sa bála, že z tabletiek jej začne chutiť a priberie, ale naopak. Slušne schudla. „Krvné testy pred užívaním antikoncepcie ukázali, že mám veľa cholesterolu, hoci som nemala ani nadváhu.

Vylúčila som zo stravy tuky, pridala vlákninu. Varili sme v pare, denne som behala alebo korčuľovala. O pár mesiacov som mala cholesterol v norme a postavu modelky,“ tešila sa, že nie je učebnicový príklad ochorenia. So syndrómom polycystických vaječníkov totiž často ide obezita, najmä v oblasti pása. S tým vysoký krvný tlak, nábeh na cukrovku druhého typu a vysoký cholesterol. „Úprava životného štýlu je pre pacientky s polycystickými vaječníkmi podstatná. Často sa im ťažko chudne, pretože im v tom bránia mužské hormóny. Ale môžu si pomôcť zmenou stravy, pohybom a inzulínovými senzitérmi,“ radí gynekologička. Inzulínové senzitéry zvyšujú citlivosť tela na inzulín, ktorý bude cukry páliť a nie donekonečna ukladať. Užívajú sa v liekovej forme na zníženie rizika cukrovky či ako doplnky výživy pri snahe otehotnieť, ktorú zvyšujú.

Ak žena nechce otehotnieť, je zbytočné vyvolávať každomesačnú ovuláciu. Minú sa jej vajíčka a čo potom?
gynekologička MUDr. Michaela Grossová, PhD.

Pokračovanie článku na ďalšej strane 

Pokračovať Ďalej (1/2)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Na jazyku sa mi už dlhší čas tvoria prasklinky. Čo by to mohlo byť?

Za prasklinami či ryhami na jazyku sa môže skrývať veľa príčin. Niektorí pacienti majú na jazyku viacero trhlín – aj hlbokých. Sklon k popraskanému jazyku môže byť vrodený, ale pomerne častou príčinou je „geografický“ či „mapovitý“ jazyk. Papily – malé hrbolčeky na povrchu, sa vyhladia a vytvoria „mapu“. Zmeny na jazyku však môžu odrážať aj systémové ochorenie, ochorenie tráviaceho traktu, alergické ochorenie, problémy so zubami alebo nedostatok vitamínov či minerálov. V prípade podozrenia na imunoalergiologickú príčinu robíme celkové vyšet renie a posúdenie celého organizmu, fyzikálne vyšet renie, odbery krvi a výtery. Nezriedka sa v praskline či ryhe zachytia organizmy, ktoré spôsobujú zápalové zmeny. Dôležitá je preto hygiena ústnej dutiny a čistenie jazyka. Stretli sme sa s prípadmi, že väčšie problémy než prasklina spôsobili pacientom nevhodné prostriedky ústnej hygieny, presnejšie ich zložky, na ktoré boli precitlivení. Dôkladné vyšetrenie je preto nutnosťou.

čítať viac

Čaká ma odstránenie polypu krčka maternice. Ako dlho trvá práceneschopnosť?

Uvedené výkony je možné vykonať naraz alebo samostatne – postupne za sebou s tým, že sa najprv odstráni polyp abtorquáciou a následný výkon sa urobí až po obdržaní výsledku histologického vyšetrenia polypu. Abtorquáciu menšieho polypu je možné vykonať aj ambulantne bez narkózy a bez práceneschopnosti, väčšie polypy so širšou stopkou je potrebné odstrániť v celkovej anestéze v zariadení jednodňovej chirurgie, stačí jedeň deň voľna po zákroku. Laservaporizácia nie je z hľadiska vnímania pacientky a rekonvalescencie náročný výkon, pacientka môže ísť domov v deň zákroku eventuálne na druhý deň. Záleží od zariadenia, v ktorom sa vykonáva.

Všeobecne platí, že dĺžka práceneschopnosti môže byť aj pri rovnakých výkonoch rôzna, záleží na veku pacientky, celkovom zdravotnom stave, respektíve pridružených ochoreniach, hmotnosti, rýchlosti hojenia, druhu a náročnosti práce pacientky a podobne. Tieto faktory by mal zhodnotiť lekár vrámci poučenia pred výkonom. Práceneschopnosť predpokladám v dĺžke niekoľkých dní.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor