MENU
rodina-a-tehotenstvo

Na syndróm polycystických vaječníkov upozornia aj vlasy

Woman,Applying,Hair,Care,With,A,Comb
Zdroj: Shutterstock
Rodina a tehotenstvo

Na syndróm polycystických vaječníkov upozornia aj vlasy

Polycystické vaječníky trápia čoraz viac žien. Zbystrite pozornosť, ak vás trápia mastné vlasy, nadmerné ochlpenie a tuk okolo pása.

Mala iba desať rokov, keď ju prijali do nemocnice pre problémy s pleťou. Viktóriinu ešte detskú tváričku posievalo šialené akné. Vyrážky hnisali, boleli a stále sa vyhadzovali nové. „Lekári hľadali hormonálnu poruchu, lebo som už vtedy zarastala na miestach, kde dievčatá nezarastajú v podstate nikdy. Ale nič nenašli,“ spomína na utrpenie, ktoré sa ťahalo ešte desať rokov.

Bez ovulácie

Antibiotiká prekladala hormónmi, na lekárskej kozmetike bola ako doma. Holila si ruky, bojovala s tmavými chĺpkami nad perou. Chodila so sklonenou hlavou a vyrážky na čele sa snažila maskovať ofinou. „Ráno som si umyla vlasy a o pár hodín som z nich mohla vytápať masť. Čelo sa mi lesklo a ja som cítila, ako sa na mňa zhnusene pozerajú všetky tie dokonale vyzerajúce spolužiačky,“ uzatvárala sa do seba. Na chlapcov ani nepomyslela. Až keď mala dvadsať rokov, dotlačila ju kamarátka ku gynekologičke, ktorá už od dvier vytušila, o čo ide.

Diagnózu potvrdil vaginálny ultrazvuk. Viktória má syndróm polycystických vaječníkov. „Ide o multifaktoriálne ochorenie, v ktorom sa spoja nešťastné gény so životným štýlom a s faktormi vonkajšieho prostredia, pričom celé pozadie vzniku nie je jasné, a preto mu nevieme predchádzať,“ predstavuje syndróm gynekologička MUDr. Michaela Grossová, PhD. Dôverne ho pozná, pretože ženy s polycystickými vaječníkmi tvoria až tretinu jej pacientok. „Jedným zo základných znakov ochorenia je chýbajúca alebo veľmi nepravidelná menštruácia. Niektoré pacientky ovulujú len raz za rok a majú veľký problém otehotnieť. Vaječníky majú zväčšené, guľovité, s veľkým počtom drobných folikulov, ktoré nerastú a nedozrievajú v nich vajíčka.“

Čo ak priberiem?

Keďže Viktória neplánovala otehotnieť, dostala hormonálnu antikoncepciu. Ochorenie síce nelieči, ale robí ho znesiteľným. Zmierňuje akné, mastenie vlasov aj chlpatenie. Prekryje hormonálnu poruchu, zníži hladinu mužských hormónov a navodí v tele pseudocykly bez ovulácie. „V tomto smere netreba antikoncepciu zavrhovať. Ak žena nechce otehotnieť, je zbytočné vyvolávať každomesačnú ovuláciu. Minú sa jej vajíčka a čo potom?“ pýta sa doktorka Grossová. Viki sa bála, že z tabletiek jej začne chutiť a priberie, ale naopak. Slušne schudla. „Krvné testy pred užívaním antikoncepcie ukázali, že mám veľa cholesterolu, hoci som nemala ani nadváhu.

Vylúčila som zo stravy tuky, pridala vlákninu. Varili sme v pare, denne som behala alebo korčuľovala. O pár mesiacov som mala cholesterol v norme a postavu modelky,“ tešila sa, že nie je učebnicový príklad ochorenia. So syndrómom polycystických vaječníkov totiž často ide obezita, najmä v oblasti pása. S tým vysoký krvný tlak, nábeh na cukrovku druhého typu a vysoký cholesterol. „Úprava životného štýlu je pre pacientky s polycystickými vaječníkmi podstatná. Často sa im ťažko chudne, pretože im v tom bránia mužské hormóny. Ale môžu si pomôcť zmenou stravy, pohybom a inzulínovými senzitérmi,“ radí gynekologička. Inzulínové senzitéry zvyšujú citlivosť tela na inzulín, ktorý bude cukry páliť a nie donekonečna ukladať. Užívajú sa v liekovej forme na zníženie rizika cukrovky či ako doplnky výživy pri snahe otehotnieť, ktorú zvyšujú.

Ak žena nechce otehotnieť, je zbytočné vyvolávať každomesačnú ovuláciu. Minú sa jej vajíčka a čo potom?
gynekologička MUDr. Michaela Grossová, PhD.

Pokračovanie článku na ďalšej strane 

Pokračovať Ďalej (1/2)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Nahradí vitamín P aj iné vitamíny, už nemusím nič iné užívať?

Vitamín P je skôr neoficiálny názov, ktorý sa používa na označenie skupiny bioaktívnych látok známych ako flavonoidy. Sú to fytochemikálie, ktoré sa nachádzajú v mnohých potravinách. Majú rôzne účinky, ktoré sú dôležité pre udržanie dobrého zdravia. Antioxidačné pomáhajú neutralizovať voľné radikály v tele, čím ochraňujú bunky pred poškodením a pomáhajú predchádzať rôznym ochoreniam.

Protizápalové účinky majú schopnosť zlepšiť elasticitu ciev a znižovať zápalové procesy v kardiovaskulárnom systéme, čo pomáha znížiť riziko srdcových ochorení. Imunomodulačné podporujú imunitný systém a organizmu pomáhajú bojovať proti infekciám.

Najznámejšie flavonoidy sú citrín, rutín, hesperidín, kvercetín a eriodictyol. Potraviny, ktoré obsahujú bohaté množstvo flavonoidov, teda vitamínu P, sú najmä rôzne druhy ovocia a zeleniny, napríklad jablká, hrozno, citrusové ovocie, brokolica, cesnak, cibuľa, rajčiny, bobuľové ovocie, zelený čaj, horká čokoláda.

Vitamín P môže poskytovať určité benefity, ktoré súvisia s príjmom flavonoidov. Ale je dôležité uvedomiť si, že flavonoidy sú len jedna skupina z mnohých dôležitých vitamínov, minerálov a ďalších živín potrebných pre optimálne zdravie. Takže áno, je vhodné doplniť aj ďalšie vitamíny a minerály popri substitúcii vitamínu P.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Mám vysoký tlak, neodnesiem nákup, srdce mi búši. Aké potrebujem vyšetrenia?

Vysoký tlak krvi je potrebné liečiť. To isté platí pri zvýšenej frekvencii srdca. Vaša všeobecná lekárka by vás mala dôkladne vyšetriť a poslať na ďalšie doplňujúce vyšetrenia, ako je ultrazvukové zobrazovacie vyšetrenie prípadne 24-hodinové monitorovanie EKG. Na tieto vyšetrenia vás môže poslať aj špecialista – internista alebo kardiológ. Z praktického hľadiska je však jednoduchšie, ak to urobí lekár prvého kontaktu.

Všeobecná lekárka vám na základe vyšetrení môže predpísať lieky, ktoré zároveň ovplyvňujú tlak aj pulz. Najčastejšie ide o dva, alebo viac kombinovaných liekov. Až na základe výsledkov týchto vyšetrení sa môže vylúčiť spojitosť ďalších zdravotných ťažkostí s poškodením srdca z vysokého tlaku krvi.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor