MENU
rodina-a-tehotenstvo

Viete si správne ostrihať nechty? Na čo si dávať pozor pri pilníku?

Domáca manikúra má svoje pravidlá. Ako si pri nej nezničiť nechty?

Súvisiace témy

Rodina a tehotenstvo

Viete si správne ostrihať nechty? Na čo si dávať pozor pri pilníku?

Neničte si dobrovoľne nechty a vyvarujte sa chýb, ktoré ich oberajú o pevnosť. Pri domácej manikúre môžete napáchať veľa škody.

Určite sa raz za čas oplatí ísť na profesionálnu manikúru, ale väčšinou ju vybavíte doma. Strihanie nechtov, pilníkovanie i zatláčanie kožičky má však svoje pravidlá. Oplatí sa ich dodržiavať, aby sa nechty neštiepili, prípadne sa okolo nechtového lôžka neobjavil zápal. Nikdy sa však nesnažte problém zamaskovať.

Pozor na umelé

Patríte k milovníčkam „umelých“ nechtov? Myslite na to, že raz začas si treba od nich oddýchnuť. Nikdy si gélové či akrylové nechty neaplikujte na poškodené nechtové lôžko alebo v prípade, keď je na nechte aktívny zápal. Určite sa tak stav nechtu nezlepší. 

Ako nechty správne strihať? ►

Pokračovať Ďalej (1/7)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Škrípanie zubov je záťaž pre zuby. Aké sú možnosti prevencie?

Nočné škrípanie predstavuje nadmernú záťaž nielen pre zuby, ale aj pre žuvacie svalstvo a čeľustný kĺb. Na zuboch môžeme pozorovať obrusovanie zubnej skloviny až jej úplné vymiznutie a odhalenie dentínu, teda citlivého zubného tkaniva pod sklovinou. Zuby strácajú pôvodnú výšku a tvar. V prevencii nočného škrípania uplatňujeme dlahu na zuby, ktorá funguje ako ich ochrana. Pri veľkej strate zubných tkanív je niekedy nutné riešiť celkovú rekonštrukciu chrupu.

čítať viac

Je možné ukončiť liečbu vysokého krvného tlaku svojvoľne?

Pri liečbe hypertenzie dodržiavajte odporúčania lekára, ktorý vám ju predpísal. Rozhodne ju svojvoľne neukončujte. Ak sa pri dávke užívaného lieku opakovane objavili veľmi nízke hodnoty tlaku krvi, možno dávku znížiť na polovicu, prípadne na štvrtinu. Informujte ošetrujúceho lekára o aktuálnych hodnotách krvného tlaku a postupujte podľa jeho odporúčaní. Liečba vysokého krvného tlaku sa zvyčajne začína, keď sa pri vyšetrení v ambulancii alebo v domácom prostredí opakovane potvrdia zvýšené hodnoty. Na začiatku treba uvažovať aj o možnosti, že tieto hodnoty sú ovplyvnené vonkajšími okolnosťami, napríklad stresom, nespavosťou a výraznými bolesťami. Ak sa jednoznačne nedá rozhodnúť o liečbe, lekár pacientovi odporučí 24-hodinové ambulantné monitorovanie krvného tlaku. Veľakrát sa pri tomto vyšetrení potvrdia normálne hodnoty počas dňa aj v noci. V tom prípade nie je vhodné začať okamžite s liečbou hypertenzie. Všeobecný lekár odporučí častejšie meranie tlaku v domácom prostredí a sledovanie vo svojej ambulancii.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor