O mužských ukazovákoch sme už čo-to počuli. To, že od dlĺžky tohto prsta dá vyvodiť pomerne presná predstava aj o veľkosti prirodzenia, potvrdila už dávnejšie vedecká obec. Oboje parametre totiž súvisa s množstvom testosterónu, ktorému bolo embryo v maternici vystavené.
Rovnaký anatomický detail však dokáže veľa prezradiť aj o ženách. Na to, čo konkrétne, sa v štúdii publikovanej v Proceedings of the Royal Society B pozrela skupina rakúskych vedkýň z Department of Evolutionary Anthropology, University of Vienna.
Dlhší ukazovák či prostredník?
Výskum uskutočnili u 125 zdravých žien vo veku od 19 do 31 rokov, ktorým dĺžku ukazováka (2D) a prsteníka (4D) merali mobilným skenerom. Výsledný takzvaný „2D:4D digit ratio", teda pomer dĺžky ukazováka a prsteníka, sa ocitol buď v kategórii nízky alebo vysoký. Nízky pomer v skratke znamenal, že ukazovák žien bol menší ako prsteník, pri vysokom pomere zas väčší.
Následne u týchto žien pomocou dynamometra hodnotili silu stlačenia rukou. Brali pri tom do úvahy aj faktory, ktoré silu účastníčok mohli skresliť - teda vek, etnický pôvod či frekvenciu cvičenia.
Silné ženy
Výsledky výskumu ukázali jasnú spojitosť medzi nižším pomerom prstov 2D:4D a silou úchopu u žien, teda aj väčšou svalovou zdatnosťou. Podobne ako u mužov podľa vedkýň pomer týchto dvoch prstov možno považovať za relevantný biomarker zvýšenej prítomnosti testosterónu v prenatálnej fáze života.
Ako ste na s fyzickou zdatnosťou vy? Samozrejme, rozdiel medzi dĺžkami prstov o nej hovorí len toľko, koľko vám bolo nadelené do vienka. O pevnosti svalov a kondičke po zvyšok života rozhodujete sama svojou životosprávou a cvičením.