MENU
rodina-a-tehotenstvo

Ste silná žena? Prezradí to pohľad na prsty, TOTO si všimnite

Young,Woman,Looking,At,Her,Nails,With,A,Magnifying,Glass
Rodina a tehotenstvo

Ste silná žena? Prezradí to pohľad na prsty, TOTO si všimnite

Vedci objavili nenápadnú drobnosť, podľa ktorej sa dá odvodiť vaša tajná superschopnosť.

O mužských ukazovákoch sme už čo-to počuli. To, že od dlĺžky tohto prsta dá vyvodiť pomerne presná predstava aj o veľkosti prirodzenia, potvrdila už dávnejšie vedecká obec. Oboje parametre totiž súvisa s množstvom testosterónu, ktorému bolo embryo v maternici vystavené.

Rovnaký anatomický detail však dokáže veľa prezradiť aj o ženách. Na to, čo konkrétne, sa v štúdii publikovanej v Proceedings of the Royal Society B pozrela skupina rakúskych vedkýň z Department of Evolutionary Anthropology, University of Vienna.

Dlhší ukazovák či prostredník?

Výskum uskutočnili u 125 zdravých žien vo veku od 19 do 31 rokov, ktorým dĺžku ukazováka (2D) a prsteníka (4D) merali mobilným skenerom. Výsledný takzvaný „2D:4D digit ratio", teda pomer dĺžky ukazováka a prsteníka, sa ocitol buď v kategórii nízky alebo vysoký. Nízky pomer v skratke znamenal, že ukazovák žien bol menší ako prsteník, pri vysokom pomere zas väčší.

Následne u týchto žien pomocou dynamometra hodnotili silu stlačenia rukou. Brali pri tom do úvahy aj faktory, ktoré silu účastníčok mohli skresliť - teda vek, etnický pôvod či frekvenciu cvičenia.

Silné ženy

Výsledky výskumu ukázali jasnú spojitosť medzi nižším pomerom prstov 2D:4D a silou úchopu u žien, teda aj väčšou svalovou zdatnosťou. Podobne ako u mužov podľa vedkýň pomer týchto dvoch prstov možno považovať za relevantný biomarker zvýšenej prítomnosti testosterónu v prenatálnej fáze života.

Ako ste na s fyzickou zdatnosťou vy? Samozrejme, rozdiel medzi dĺžkami prstov o nej hovorí len toľko, koľko vám bolo nadelené do vienka. O pevnosti svalov a kondičke po zvyšok života rozhodujete sama svojou životosprávou a cvičením.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Mám cystu na vaječníkoch, ktorú vraj stačí sledovať. O čo ide?

Problematika cýst vaječníkov je komplikovanejšia, ako sa možno zdá, nakoľko vo vaječníku môže vznikať, v porovnaní s inými orgánmi, veľké množstvo rôznych nádorov. Jednak sú to nepravé nádory vaječníka, takzvané retenčné cysty, častá je folikulárna cysta, ďalej luteálna, korpusluteálna,  endometroidná a parovariálna cysta.

Cystickú zložku majú často aj benígne, teda nezhubné nádory. V prípade, že pacientka je vo fertilnom veku, teda máva pravidelné menštruácie, pomerne častá je folikulárna cysta, ktorá vzniká z neprasknutého folikulu. Pacientka väčšinou nemá žiadne ťažkosti a cysta sa diagnostikuje pri preventívnej gynekologickej prehliadke. Väčšinou si nevyžaduje liečbu a ultrazvuková kontrola sa odporúča po 2-3 mesiacoch.

Pri diagnostikovaní patologického nálezu, respektíve zistení odchýlky od normy, lekár vysvetlí pacientke o aký problém ide a aké sú možnosti riešenia. Ak pacientke nie je niečo jasné, je potrebné pýtať si vysvetlenie od lekára, ktorý ju vyšetril. Je to nepochybne lepšie, ako neskôr hľadať odpovede na internete. Tie môžu byť nepresné a na niektorých fórach až zavádzajúce.

čítať viac

Trápi ma krvácanie ďasien, môžem ísť na dentálnu hygienu?

V prípade, že máte paradentózu, mali by ste chodiť na dentálnu hygienu pravidelne. Je to veľmi dôležitá súčasť jej liečby. Na dentálnej hygiene vám dôkladne zuby vyčistia, poradia, akou technikou ich doma čistiť, ako sa o ne starať, prípadne aké preparáty používať. Určite neváhajte a vyhľadajte dentálnu hygieničku čo najskôr.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor