MENU
rodina-a-tehotenstvo

Silné ženy prezradí drobnosť na ruke: Alebo patríte skôr k cintľavkám?

Vedci objavili nenápadnú drobnosť na ruke, podľa ktorej sa  dá odvodiť vaša tajná superschopnosť.
Zdroj: Shutterstock
Rodina a tehotenstvo

Silné ženy prezradí drobnosť na ruke: Alebo patríte skôr k cintľavkám?

Vedci objavili nenápadnú drobnosť, podľa ktorej sa dá odvodiť vaša tajná superschopnosť.

O mužských ukazovákoch sme už čo-to počuli. To, že od dlĺžky tohto prsta dá vyvodiť pomerne presná predstava aj o veľkosti prirodzenia, potvrdila už dávnejšie vedecká obec. Oboje parametre totiž súvisa s množstvom testosterónu, ktorému bolo embryo v maternici vystavené.

Rovnaký anatomický detail však dokáže veľa prezradiť aj o ženách. Na to, čo konkrétne, sa v štúdii publikovanej v Proceedings of the Royal Society B pozrela skupina rakúskych vedkýň z Department of Evolutionary Anthropology, University of Vienna.

Dlhší ukazovák či prostredník?

Výskum uskutočnili u 125 zdravých žien vo veku od 19 do 31 rokov, ktorým dĺžku ukazováka (2D) a prsteníka (4D) merali mobilným skenerom. Výsledný takzvaný „2D:4D digit ratio", teda pomer dĺžky ukazováka a prsteníka, sa ocitol buď v kategórii nízky alebo vysoký. Nízky pomer v skratke znamenal, že ukazovák žien bol menší ako prsteník, pri vysokom pomere zas väčší.

Následne u týchto žien pomocou dynamometra hodnotili silu stlačenia rukou. Brali pri tom do úvahy aj faktory, ktoré silu účastníčok mohli skresliť - teda vek, etnický pôvod či frekvenciu cvičenia.

Silné ženy

Výsledky výskumu ukázali jasnú spojitosť medzi nižším pomerom prstov 2D:4D a silou úchopu u žien, teda aj väčšou svalovou zdatnosťou. Podobne ako u mužov podľa vedkýň pomer týchto dvoch prstov možno považovať za relevantný biomarker zvýšenej prítomnosti testosterónu v prenatálnej fáze života.

Ako ste na s fyzickou zdatnosťou vy? Samozrejme, rozdiel medzi dĺžkami prstov o nej hovorí len toľko, koľko vám bolo nadelené do vienka. O pevnosti svalov a kondičke po zvyšok života rozhodujete sama svojou životosprávou a cvičením.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Užívam liek na zníženie krvného tlaku, môžem sa ísť opaľovať?

Výrobca uvádza v informácii o lieku fotosenzitivitu ako nežiaduci účinok, ktorý sa môže vyskytovať veľmi zriedkavo, čo znamená menej ako 1 človek z 10 000 ľudí. Fotosenzivita spôsobená liekmi sa objavuje ako rozsiahly výsyp na tele – najčastejšie na hrudníku, bruchu, rukách, tvári a stehnách. Ak trpíte týmto nežiaducim účinkom, treba o tom informovať lekára, ktorý vám liek naordinoval a poprípade vám môže zvoliť iné liečivo. V žiadnom prípade neodporúčam liek svojvoľne vynechávať a meniť liečbu. Tým, že si liek budete dávať večer, nežiaduci účinok nezmiernite. Liečivo má polčas rozpadu a eliminácie z tela, takže presunutie dávky liečiva nemá zmysel. Samozrejme, že pri dlhšom pobyte na slnku používajte faktor 50+ a v čase, keď je slnko najsilnejšie – teda od 11. do 15. hodiny – sa zdržiavajte v tieni.

čítať viac

Pri sledovaní TV vidím postavy dvojmo, pomôže očný lekár?

Odporúčam vyhľadať vám očného lekára a absolvovať dôkladné očné vyšetrenie. Jeho súčasťou by malo byť aj tzv. rozkvapkanie, ktoré umožní odhaliť i skryté očné vady. Príznak dvojitého videnia však nemusí súvisieť iba s očným problémom. Môže ísť o prejav iného ochorenia, napríklad endokrinologického alebo neurologického. Nepodceňujte tento problém a začnite spomínanou návštevou oftalmológa.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor