Reklama

Starostlivosť o ranu po sekcii: Hojí sa až šesť vrstiev

Hojenie rany po sekcii sa nezaobíde bez oddychu.

Zdroj: Profimedia.sk

Reklama

Starostlivosť o jazvu po cisárskom reze nezanedbajte, hojí sa minimálne šesť týždňov.

Cisársky rez má jasný scenár: "Rozreže sa koža, podkožie, svalová blana, sval, pobrušnica a cez týchto päť vrstiev sa dostaneme do brucha. Tam sa cez dve vrstvy rozreže maternica. Skontroluje sa poloha dieťaťa, hľadá sa najvhodnejšie uchopenie a dieťa sa vyberie. Potom to celé treba pozašívať. Každá vrstva sa šije zvlášť a každá väčšinou iným šicím materiálom,” vysvetľuje gynekológ. To všetko sa robí za aseptických podmienok, aby sa nedostala do rany žiadna infekcia. Nie vždy sa to však podarí.

Keď sa rana hojí

Tesne po operácii môže rana štípať aj bolieť. Väčšinou ostáva prvé dni v rane hadička, ktorou sa odsáva sekrét rany z brucha. Staroslivosť o ranu by sa mala začať už v pôrodnici. Vaša prvá cesta by mala smerovať do sprchy. Pokiaľ je to pri bábätku čo i len trochu možné, oddychujte, rana sa musí totiž zahojiť nielen na povrchu, ale aj v hĺbke. “Nie je to tak dávno, keď bola po cisárskom reze bežná desaťdňová hospitalizácia. Samozrejme za predpokladu, že sa rana dobre hojila. Keď sa rana rozpadla na koži, tak trvala aj dva-tri týždne,” spomína Stanko a tvrdí, že približne toľko by mal trvať kľudový režim aj doma. Stehy vám vyberú na siedmy až desiaty deň ambulantne. Je to bezbolestná záležitosť dvoch minút. Jazva býva podľa jeho skúseností niekedy citlivá aj pol roka a až 75 % žien cíti v jazve každú zmenu počasia.

Infekcia v rane

Žiadne pracovisko vám nemôže zaručiť ideálny a nekomplikovaný priebeh operácie. Aj preto sa dáva pred ňou podpisovať informovaný súhlas. ”Medzi takéto komplikácie patrí aj infekcia v operačnom poli a s tým zhoršené hojenie rany s možnosťou potreby opakovaného výkonu,” hovorí gynekológ Peter Stanko. Hoci jazva nie je veľká, rez je hlboký a vnútorné orgány potrebujú na zahojenie približne 6 týždňov.
Je veľa vplyvov, ktoré rozhodujú o tom ako sa bude rana hojiť. Napríklad stav kože, schopnosť regenerácie, vek a schopnosť hojenia rán. ”Antiseptické prostredie sa na 100% nikdy nedá zaručiť ani na operačnej sále. Hovorím o tzv. nemocničných infekciách, ale infekt môže mať v sebe aj rodička. Keď sa robí akútny cisársky pre kyslíkovú nedostatočnosť dieťaťa, tak sa plodová voda už začína rozkladať, je infikovaná. Toto všetko môže byť zdrojom infekcie aj v samotnej rane,” vysvetľuje Stanko. Vtedy treba nasadiť antibiotiká.

Keď sa rana zapáli

Gynekológ však upozorňuje, že rana sa môže aj zapáliť a hnisať. ”Niekedy sa aj rozpadne, stehy povolia a brucho sa môže otvoriť v jednej, dvoch vrstvách. Videl som už rozpadnutých aj všetkých päť vrstiev. Keď sa už rozpadne brucho cez viac ako dve vrstvy, treba ísť do nemocnice a znovu zašiť.” Zápal rany vám hrozí najmä, ak máte poruchu imunity. Prvým príznakom zápalu je vždy začervenanie v okolí. Môžete pociťovať jemné, silnejšie až trhavé bolesti. Tie naznačujú, že s najväčšou pravdepodobnosťou je pod kožou hnis a ten treba uvoľniť. Často sa vyskytujú aj 40-stupňové teploty. Spozornieť musíte, ak rana opuchne, okraje sa otvárajú, alebo z nich vyteká zapáchajúci výtok. “Ranu treba otvoriť, vypustiť hnis, vyčistiť a zašiť. Pokiaľ nie je hnis veľmi hlboko, zvládneme to aj ambulantne,“ tvrdí gynekológ.

Starostlivosť o ranu po cisárskom reze:

  • keď vás rana bolí, vypýtajte si analgetiká,
  • nehrajte sa na hrdinku a prenechajte časť starostlivosti o dieťa a domácnosť partnerovi,
  • nedvíhajte ťažké, riskujete pruh,
  • cvičte šetrne len cviky odoporučené fyzioterapeutkou v pôrodnici,
  • celkovej regenerácii a hojeniu rany napomáha dostatok spánku a odpočinku,
  • sprchujte sa a jazvu si masírujte jemnými krúživými pohybmi,
  • uterákom ranu nedrhnite, len potľapkajte,
  • telovú kozmetiku obmedzte,
  • zapálenú ranu nikdy neliečte sama,
  • vyhnite sa bazénom, saunám a kúpaliskám,
  • ranu nikdy svojpomocne neprelepujte.