MENU
rodina-a-tehotenstvo

Chcete vyzerať mladšie? O vzhľad ženy oberá milovaná činnosť

Young,Woman,Falling,Asleep,In,Bed,With,Drink,In,Hand
Rodina a tehotenstvo

Chcete vyzerať mladšie? O vzhľad ženy oberá milovaná činnosť

Dopady obdobia, na ktoré sa všetky paradoxne veľmi tešíme, má podľa vedcov na náš organizmus drastický vplyv. Až taký, že môže byť spúšťačom srdcovo-cievnych chorôb a rakoviny.

Aký je váš skutočný biologický vek? Teda vek buniek veľmi zjednodušene povedané meraný počtom zlomov a opráv DNA? Oproti chronologickému veku môže byť výrazne iný, dokonca posunutý až o sedem rokov. Vedci v štúdii uverejnenej v Sleep Health prišli na to, že tento úkaz sa týka konkrétnej skupiny žien. 

Koľko spíte?

Vstávate noc čo noc k bábätku? Alebo si aspoň pamätáte, aké to bolo? Práve obdobie starostlivosti o novorodenca, ktoré vyžaduje nesmierne množstvo energie oboch rodičov, no minimálne v prvých mesiacoch najmä matky, je pre chronický spánkový dlh pre bunky mimoriadne stresujúci. Možno aj vám sa stalo, že vám v tejto fáze náhle popribúdalo najviac nových vrások a začali šedivieť vlasy. Teraz to má vysvetlenie.

Vedkyňa Judith Carrol z Department of Psychiatry & Biobehavioral Sciences, University of California sa so svojim tímom rozhodla skúmať  33 matiek počas tehotenstva a rok po pôrode. Pre určenie ich biologického veku im analyzovali DNA. Ten sa odvíja od chronologického iba do istej miery, veľa závisí od vášho zdravotného stavu či hmotnosti. 

Podľa výsledkov rozdiel v chronologickom a biologickom veku bol u mám, ktoré počas  šiestich mesiacov po narodení dieťaťa naspali menej ako 7 hodín za noc, tri až sedem rokov oproti tým, ktoré spali viac. Ak dokonca spali menej ako sedem hodín, čo je veľmi pravdepodobné u veľkej skupiny mamičiek, mali kratšie teloméry - koncové časti chromozómov viažuce sa nielen k rýchlejšiemu starnutiu ale aj náchylnosti na rôzne ochorenia, okrem iného rakovinu či srdcovo-cievne choroby.

Treba dodať, že väčšina účastníčok výskumu naozaj naspala menej ako sedem hodín denne a to aj rok po narodení dieťatka. Závery výskumu by mala potvrdiť štúdia s rozsiahlejšou vzorkou. Každopádne vedci vyzývajú mamičky, aby sa nebáli svoje deti cez noc zveriť otcom či iným príbuzným, aby si oddýchli.

Článok bol na izdravie.sk prvýkrát publikovaný v auguste 2021.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Škrípanie zubov je záťaž pre zuby. Aké sú možnosti prevencie?

Nočné škrípanie predstavuje nadmernú záťaž nielen pre zuby, ale aj pre žuvacie svalstvo a čeľustný kĺb. Na zuboch môžeme pozorovať obrusovanie zubnej skloviny až jej úplné vymiznutie a odhalenie dentínu, teda citlivého zubného tkaniva pod sklovinou. Zuby strácajú pôvodnú výšku a tvar. V prevencii nočného škrípania uplatňujeme dlahu na zuby, ktorá funguje ako ich ochrana. Pri veľkej strate zubných tkanív je niekedy nutné riešiť celkovú rekonštrukciu chrupu.

čítať viac

Je možné ukončiť liečbu vysokého krvného tlaku svojvoľne?

Pri liečbe hypertenzie dodržiavajte odporúčania lekára, ktorý vám ju predpísal. Rozhodne ju svojvoľne neukončujte. Ak sa pri dávke užívaného lieku opakovane objavili veľmi nízke hodnoty tlaku krvi, možno dávku znížiť na polovicu, prípadne na štvrtinu. Informujte ošetrujúceho lekára o aktuálnych hodnotách krvného tlaku a postupujte podľa jeho odporúčaní. Liečba vysokého krvného tlaku sa zvyčajne začína, keď sa pri vyšetrení v ambulancii alebo v domácom prostredí opakovane potvrdia zvýšené hodnoty. Na začiatku treba uvažovať aj o možnosti, že tieto hodnoty sú ovplyvnené vonkajšími okolnosťami, napríklad stresom, nespavosťou a výraznými bolesťami. Ak sa jednoznačne nedá rozhodnúť o liečbe, lekár pacientovi odporučí 24-hodinové ambulantné monitorovanie krvného tlaku. Veľakrát sa pri tomto vyšetrení potvrdia normálne hodnoty počas dňa aj v noci. V tom prípade nie je vhodné začať okamžite s liečbou hypertenzie. Všeobecný lekár odporučí častejšie meranie tlaku v domácom prostredí a sledovanie vo svojej ambulancii.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor