MENU
rodina-a-tehotenstvo

O SEDEM rokov biologicky staršie. Ženám pridáva roky obľúbená činnosť, tvrdia vedci

Young,Woman,Falling,Asleep,In,Bed,With,Drink,In,Hand
Rodina a tehotenstvo

O SEDEM rokov biologicky staršie. Ženám pridáva roky obľúbená činnosť, tvrdia vedci

Dopady obdobia, na ktoré sa všetky paradoxne veľmi tešíme, má podľa vedcov na náš organizmus drastický vplyv. Až taký, že môže byť spúšťačom srdcovo-cievnych chorôb a rakoviny.

Aký je váš skutočný biologický vek? Teda vek buniek veľmi zjednodušene povedané meraný počtom zlomov a opráv DNA? Oproti chronologickému veku môže byť výrazne iný, dokonca posunutý až o sedem rokov. Vedci v štúdii uverejnenej v Sleep Health tento mesiac prišli na to, že tento úkaz sa týka konkrétnej skupiny žien. 

Koľko spíte?

Vstávate noc čo noc k bábätku? Alebo si aspoň pamätáte, aké to bolo? Práve obdobie starostlivosti o novorodenca, ktoré vyžaduje nesmierne množstvo energie oboch rodičov, no minimálne v prvých mesiacoch najmä matky, je pre chronický spánkový dlh pre bunky mimoriadne stresujúci. Možno aj vám sa stalo, že vám v tejto fáze náhle popribúdalo najviac nových vrások a začali šedivieť vlasy. Teraz to má vysvetlenie.

Vedkyňa Judith Carrol z Department of Psychiatry & Biobehavioral Sciences, University of California sa so svojim tímom rozhodla skúmať  33 matiek počas tehotenstva a rok po pôrode. Pre určenie ich biologického veku im analyzovali DNA. Ten sa odvíja od chronologického iba do istej miery, veľa závisí od vášho zdravotného stavu či hmotnosti. 

Podľa výsledkov rozdiel v chronologickom a biologickom veku bol u mám, ktoré počas  šiestich mesiacov po narodení dieťaťa naspali menej ako 7 hodín za noc, tri až sedem rokov oproti tým, ktoré spali viac. Ak dokonca spali menej ako sedem hodín, čo je veľmi pravdepodobné u veľkej skupiny mamičiek, mali kratšie teloméry - koncové časti chromozómov viažuce sa nielen k rýchlejšiemu starnutiu ale aj náchylnosti na rôzne ochorenia, okrem iného rakovinu či srdcovo-cievne choroby.

Treba dodať, že väčšina účastníčok výskumu naozaj naspala menej ako sedem hodín denne a to aj rok po narodení dieťatka. Závery výskumu by mala potvrdiť štúdia s rozsiahlejšou vzorkou. Každopádne vedci vyzývajú mamičky, aby sa nebáli svoje deti cez noc zveriť otcom či iným príbuzným, aby si oddýchli. 

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Mesačná dcérka dýcha nepravidelne, je to normálne?

Nemajte žiadne obavy, u mesačného aj staršieho bábätka je celkom normálne nepravidelné dýchanie počas spánku. Spánok má určité fázy. Keď bábätko zaspáva, očné viečka sa stále chvejú, nepravidelne dýcha. Je uvoľnené, občas sa mykne alebo sa smeje. Dostáva sa len do fázy ľahkého spánku. Ľahko sa prebudí. Ak budeme v uspávaní pokračovať, zistíme, že pravidelne a pokojne dýcha, má uvoľnené svaly, mykanie a naťahovanie sa vytratí. Bábätko prešlo do fázy hlbokého spánku, kedy ho môžeme uložiť do postieľky bez následného prebudenia.  Fáza hlbokého spánku trvá asi hodinu, ľahký spánok, ak prebehne nerušene, len 10 minút.

čítať viac

Zistili mi Crohnovu chorobu. Naozaj je to na celý život?

Áno, liečba Crohnovej choroby je celoživotná a patrí do rúk odborného lekára, ktorý ju podľa aktuálneho stavu riadi a upravuje. Nemusíte sa obávať, na Slovensku je na vysokej úrovni. Pacienti majú už okrem iného k dispozícii aj biologickú liečbu, ktorá výrazne zvyšuje ich šance na normálny život. Musíte však rátať s celoživotnou diétou.

Toto ochorenie spôsobuje zápal v stene tráviacej sústavy. Postihnutá môže byť ktorákoľvek jej časť- vrátane tenkého alebo hrubého čreva, dutiny ústnej, pažeráka a žalúdka. Prejavuje sa najmä hnačkami, niekedy krvavými, a bolesťami brucha. Príznaky sa objavujú aj v ďalších častiach tela: oči - začervenanie a svrbenie, ústa -rany, kĺby - opuch a bolesť, koža - opuchy a iné poškodenia, kosti - osteoporóza, obličky - kamene, pečeň - hepatitída a cirhóza, ale len zriedkavo. Postihnuté môžu byť všetky vrstvy čreva. Úseky zdravého čreva sa môžu striedať s chorými časťami. Ide o takzvané „preskočené“ oblasti. Naproti tomu ulcerózna kolitída sa rozširuje rovnomernejšie a súvislejšie a ovplyvňuje len povrchové vrstvy hrubého čreva. Crohnovu chorobu má v Európe asi milión ľudí. Môže sa vyvinúť v akomkoľvek veku, ale najčastejšie sa začína v období od 15 do 25 rokov. Rovnako postihuje mužov aj ženy. V posledných rokoch sa rozšírila, no príčinu tohto rozšírenia zatiaľ nepoznáme.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor