Stále suché pery? Niečo sa vám snažia povedať
14. 5. 2018, 14:00 (aktualizované: 15. 7. 2024, 14:09)

Zdroj: Shutterstock.com
Pokožka pier je veľmi krehká a tenká, preto sa ju naučte rozmaznávať. Ani s balzamami to však netreba preháňať. Aspoň s niektorými.
Trápia vás suché pery a vy si ich na prechádzke či na lyžovačke pravidelne olizujete? Veľká chyba. Sliny pery ešte väčšmi vysušia. Pokožka v týchto partiách extrémne citlivo reaguje nielen na sliny, ale aj na zmeny teplôt. Keďže nemá mazové žľazy, vyžaduje si pri pobyte na mrazivom vzduchu pravidelné mastenie. Ak bude mať krehká pokožka málo výživy, začne sa nadmerne vysušovať a praskať. V krajnom prípade môžu na perách vzniknúť bolestivé ranky.
Čítajte aj: Začala vás svrbieť koža? Nemusí ísť hneď o ekzém
Pozor na nestierateľný rúž
Suché pery ocenia najmä prípravky, ktoré obsahujú rastlinné oleje, napríklad olivový, mandľový alebo jojobový. Regeneráciu podporí aj včelí vosk, výťažky z harmančeka, nechtíka či z Aloe vera. Ak máte citlivú pokožku, zvoľte na pery neparfumované výrobky bez farbív.
Zdá sa vám, že vám pery vysušuje aj obyčajný rúž? Používajte výrobky, v ktorých sú pridané výživné oleje a hydratačné zložky. Najväčšie ťažkosti spôsobujú citlivejším ľuďom najmä takzvané nestierateľné rúže. Aplikujte si ich len vo výnimočných prípadoch. Po ich dôkladnom odlíčení si vždy naneste výživný balzam.
Nezabudnite si ich večer odlíčiť rovnako ako zvyšok tváre, hoci sa vám zdá, že už na nich nemáte ani štipku rúžu.
Nepreháňajte to s vôňou
Nadmerná aplikácia balzamov, leskov a rúžov môže perám ublížiť. „Časté používanie prípravkov môže viesť k ‚zleniveniu‘ prirodzenej ochrannej bariéry a hydratácie pier,“ konštatuje dermatologička MUDr. Michaela Duchoňová, PhD. Za vysychaním pier však môžu stáť aj viaceré prísady, ktoré balzamy obsahujú. Niekedy sa skutočne oplatí namiesto po voňavých balzamoch, do ktorých by ste hneď doslova zahryzli, siahnuť po obyčajnej vazelíne alebo jeleňom loji.
Pomôže aj kefka
Na pery sú vhodné ošetrujúce výrobky, ktoré obsahujú vitamíny A a E. Ak ich nemáte poruke, môžete ich nahradiť medom alebo olivovým olejom. Z času na čas si môžete urobiť jemný píling pier pomocou mäkkej zubnej kefky. Po skončení masáže si pery nakrémujte. Na noc si môžete aplikovať aj hrubšiu vrstvu výživnejšieho krému.
Sú choré?
Ak sa o pery staráte, ale stále sú suché, prípadne praskajú, niečo sa vám snažia povedať. „Okrem kožných ochorení môžu takéto pery signalizovať predovšetkým dehydratáciu organizmu, ale aj zníženie imunity, nedostatok vitamínov, stres. Suché a popraskané pery môžu ľahšie podľahnúť vírusovému, bakteriálnemu, ale aj kvasinkovému ochoreniu,“ upozorňujete doktorka Duchoňová. Môže ísť napríklad o herpes alebo o zapálené kútiky. Ak ste zmenili starostlivosť o pery, ale ťažkosti neustupujú, navštívte lekára.