MENU
rodina-a-tehotenstvo

Stále krásna Beáta Dubasová od maturity nepribrala. Pomáhajú jej bylinky

Beáta priznáva, že život jej komplikuje prílišné puntičkárstvo.
Rodina a tehotenstvo

Stále krásna Beáta Dubasová od maturity nepribrala. Pomáhajú jej bylinky

Speváčka Beáta Dubasová (56) verí sile byliniek, no nezanedbáva ani preventívky. Aj keď takmer nešportuje, od maturity nepribrala. Čo je pre ňu nočná mora?

Radšej ako po liekoch však siahate po prírodných prostriedkoch a bylinkách. Môžete niečo odporučiť?
Bylinky poznám z domu, už od útleho detstva. Mama nám pri horúčkach varila lipový čaj alebo sme pri bolesti hrdla kloktali šalviou, po uštipnutí hmyzom sme na štípance prikladali čerstvú prekrojenú cibuľu. Tiež pri kašli sme pili šťavu z pokrájanej cibule a medu. Zaujímalo ma to vždy a často pri prvých príznakoch choroby staviam práve na tieto prírodné recepty. Určite oveľa viac ako na lieky. Za lekármi idem, až keď ani po týždni nič nezaberá.

Čítajte: Bylinky milujem! Speváčka Beáta Dubasová vyrába levanduľové vankúšiky

Stále krásna Beáta Dubasová od maturity nepribrala. Pomáhajú jej bylinkyStále krásna Beáta Dubasová od maturity nepribrala. Pomáhajú jej bylinky
Zdroj: Robo Homola
Foto: Robo Homola 

Na 15. výročie sobáša ste povedali, že čím viac ste s manželom spolu, tým je to lepšie. Čo by ste povedali dnes, keď ste spolu 28 rokov?
Rovnako. Za tie roky sa naozaj poznáme veľmi dobre. Sme totiž spolu denne v práci aj doma, a to nie je vždy ľahké. V žiadnom vzťahu by však nemala chýbať tolerancia, dôvera, ale ani sloboda.

Pre spevákov by asi mali fungovať nejaké kúpele na hlasivky. Existujú?
Veru áno. Už zopár rokov navštevujem, len tak kvôli oddychu, moje obľúbené moravské kúpele Luhačovice. To sú jediné kúpele na liečenie hlasiviek. Aj som sa vyzvedala v mojej zdravotnej poisťovni, či by som nemala nárok na dlhšiu liečbu, keďže profesionálne spievam už vyše 35 rokov. Ale dostala som negatívnu odpoveď, lebo to už je iný štát... Takže občas sa tam vyberiem, poprechádzam, poobdivujem krásnu architektúru Dušana Jurkoviča a nakúpim si domov známu miestnu slanú minerálnu vodu, ktorá je práve na hlasivky vynikajúca. Ale rada chodím aj do slovenských kúpeľov, kde často i vystupujem. Tak sa nielen spolu zabavíme, ale zároveň si užijem wellness.

Nepijete nejaký tajný čaj aj na chudnutie? Čím to, že sa na vás kilá vôbec nelepia?
Ďakujem, ale už to úplne neplatí. To množstvo, čo som pred pár rokmi mohla schrúmať neskoro večer, si dnes už nemôžem dovoliť. Teraz to je u mňa už vec disciplíny a ako sa hovorí, „všetkého s mierou“. Jedávam pravidelne a nevynechávam žiadne jedlo, lebo potom by som zjedla za dvoch. Všimla som si tiež, že občas je za hladom iba prezlečený smäd, tak sa snažím nezanedbávať pitný režim.

Pozrite si celú ►►► FOTOGALÉRIU 

Stále krásna Beáta Dubasová od maturity nepribrala. Pomáhajú jej bylinkyStále krásna Beáta Dubasová od maturity nepribrala. Pomáhajú jej bylinky
Zdroj: Laura Witteková

Foto: Laura Witteková

Dali ste sa pri stravovaní na nejaké zdravé trendy?
Ak nemám koncert a neobedujeme niekde v reštaurácii či motoreste po ceste, tak doma varím denne. Často si aj hovorím, ako by som asi vyzerala, keby som bola iba na reštauračnej strave. Mám rada sladké, slané aj údenú slaninku či pikantnú klobásku. Ale nie veľké množstvo, len trošku z každého. Doma si množstvo jedla viem ustrážiť. Ak ho je jeden deň priveľa, tak druhý deň jednoducho trocha uberiem.

Vystúpenia sú určite náročné na fyzickú kondíciu. Ako to zvládate, keď športu príliš neholdujete?
Naozaj veľmi nešportujem, len si trochu na fit lopte ponaťahujem chrbát a z času na čas zájdem s priateľkami na jogu alebo masáž. Ale na svoju obhajobu musím povedať, že rada a často chodím na dlhé prechádzky. Teraz mám aj krokovú aplikáciu v telefóne, takže ak denne prejdem desaťtisíc krokov, som spokojná. Keď si precvičujem pesničky a spievam, tak sa vlastne pri tom vždy hýbem. A nakoniec, máme doma dosť schodov, to mám tiež taký prirodzený pohyb...

Už roky ste jednou z tvárí Pochodu Avon za zdravé prsia. Z vášho okolia postihla táto diagnóza tri kamarátky. Ako sú na tom dnes?
Našťastie, všetky sú poriadku. Bolo to presne v čase, keď sme rozbiehali túto kampaň, a to je už takmer dvadsať rokov. Choroba sa u nich zachytila v ranom štádiu a práve preto si myslím, že aj dnes má veľký význam neustála osveta. Aby sa ženy samy kontrolovali, nezanedbávali a chodili na preventívne prehliadky. Pred pár rokmi ma v čakárni u lekára oslovila milá pani, ktorá mi ďakovala za to, že sme ju nepriamo navigovali na prehliadku. Denne chodila okolo nášho plagátu, a tak sa nakoniec odhodlala ísť k lekárovi. Sama totiž cítila, že niečo nie je v poriadku. Keď sme spolu hovorili, už bola po úspešnej operácii a liečila sa. Bolo to pre mňa obohacujúce stretnutie.

A vy osobne chodíte na preventívne zdravotné prehliadky?
V tomto mám čisté svedomie. Každoročne v januári sa hlásim u mojej všeobecnej lekárky, zubárky, gynekológa či v prsníkovej ambulancii. Myslím, že na to máme nárok všetci, ktorí sme poistení, len si na to treba vyčleniť čas.

Celý rozhovor s Beátou čítajte v júnovom Zdraví. Už v predaji!

Stále krásna Beáta Dubasová od maturity nepribrala. Pomáhajú jej bylinkyStále krásna Beáta Dubasová od maturity nepribrala. Pomáhajú jej bylinky

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Päťročný sa pocikáva, je to problém alebo neriešiť?

Občasné denné pomočenie, alebo „cvrknutie si“ u menších detí je normálnou súčasťou vývinu. Mnohé deti sú tak zabrané do aktivity alebo hry, že si zabudnú odskočiť na záchod. Na vine môže byť veľa faktorov. Ak dieťa večer alebo tesne pred spaním vypije niekoľko pohárov tekutín, potom sa mu močový mechúr naplní už počas noci. Dieťa sa však s týmto pocitom nemusí zobudiť a nehoda je na svete. Okrem pitného režimu je dôležitý aj pravidelný spánok. Dieťa sa má ukladať a vstávať každý deň v približne rovnakú hodinu. Ďalším režimovým opatrením je určiť, kedy bude chodiť pravidelne na záchod, približne každé dve hodiny, aj keď nepociťuje nutkanie. Vždy by sa malo vycikať dôkladne, aby sa mu o päť minút nechcelo znova. Samozrejmosťou je návšteva toalety tesne pred spaním a hneď po vzbudení. Veľký vplyv na nočné pomočovanie má pohoda dieťaťa a prípadný stres. Rozhodne odporúčam vyšetrenie u detského všeobecného lekára, následne nefrológa alebo urológa.

čítať viac
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
Pediatrička

Pri hryzení jedla ma bolí zub, inak nie. Treba to riešiť?

Zub môže bolieť na záhryz z troch príčin.

1. Prvou je zápal tkanív okolo hrotu koreňa z dôvodu infekcie šíriacej sa z vnútra zuba. Ide teda o neošetrené, alebo zle ošetrené mŕtve zuby, vnútri ktorých sa množia baktérie. Tie sa uvoľňujú do okolitej kosti, v ktorej sa rozvíja infekcia. Keď na takýto zub zahryznete, zub narazí hrotom koreňa do podráždenej kosti, čo vyvolá bolesť. Riešením je koreňová liečba (tzv.endodontické ošetrenie), v krajných prípadoch extrakcia zuba.

2. Druhou príčinou je náhryzovej bolesti je preťaženie zuba. Dôvodom býva čerstvo zhotovená výplň alebo korunka, ktorá pri záhryze predčasne naráža do oproti stojaceho zuba. Ľudovo sa tomu hovorí, že výplň je "vysoká". Zábrusom sa korunka alebo výplň zníži a problémy pominú. Iným dôvodom na preťaženie zuba môže byť nočné zatínanie, prípadne nasadenie strojčeka na posun zubov.

3. Treťou príčinou je prasklina skloviny alebo časti zuba, ktorá sa objavuje najmä vedľa väčších amalgámových výplní. V takomto prípade je nutné prasknutú časť zuba znížiť a výplň prerobiť.

Je zjavné, že ani jednu z príčin neviete riešiť svojpomocne a je preto vhodné obrátiť sa na zubného lekára.

čítať viac
MUDr. Rudolf Novotný
MUDr. Rudolf Novotný
Zubný lekár
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia