MENU
rodina-a-tehotenstvo

Varovné signály štítnej žľazy: Ohrozujú srdce i počatie

Narušená činnosť štítnej žľazy alebo jej tvar, človeku spôsobí komplikácie. A omnoho vážnejšie, než si možno myslíte.
Rodina a tehotenstvo

Varovné signály štítnej žľazy: Ohrozujú srdce i počatie

Keď sa raz štítna žľaza zväčší a liečba zanedbá, môže byť neskoro. Žiaden z príznakov, ktoré sú nejasné, sa neoplatí podceňovať.

Hormóny štítnej žľazy vplývajú na rast a obnovu tkanív, zasahujú do premeny cukrov, tukov, bielkovín. Ovplyvňujú dýchací systém, ale aj hospodárenie tela s vodou a soľou. „Porucha štítnej žľazy môže spôsobiť problémy so srdcom, s otehotnením, ale aj s duševným zdravím," povedala endokrinologička Dagmar Prokešová. Takisto môže dôjsť k problémom s krvným tlakom či metabolickým komplikáciám.

Nejednoznačné príznaky

  • únava,
  • problémy so spánkom,
  • problémy s pokožkou,
  • zhoršená koncentrácia, 
  • priberanie, potenie,
  • zmena hlasu,
  • môže ho signalizovať i búšenie srdca,
  • pocit chladu,
  • mierne vystúpené oči.
Stačí malá odchýlka a v tele vám nemusí nič fungovať, ako ste boli zvyknutí. Dlhodobá únava, stres, napätie svalov, časté bolesti hlavy, zimomravosť i depresia môžu ukázať práve na jej zníženú funkciu.Stačí malá odchýlka a v tele vám nemusí nič fungovať, ako ste boli zvyknutí. Dlhodobá únava, stres, napätie svalov, časté bolesti hlavy, zimomravosť i depresia môžu ukázať práve na jej zníženú funkciu.
Stačí malá odchýlka a v tele vám nemusí nič fungovať, ako ste boli zvyknutí. Dlhodobá únava, stres, napätie svalov, časté bolesti hlavy, zimomravosť i depresia môžu ukázať práve na jej zníženú funkciu.
Zdroj: Shutterstock

Diagnóza potvrdená. Čo ďalej? 

Liečba štítnej žľazy je podľa lekárov pomerne nenáročná. Pri príznakoch by mali pacienti požiadať svojho všeobecného lekára o vyšetrenie krvi na zistenie hladiny hormónov štítnej žľazy. „Ak krvný test preukáže, že sú mimo normy, treba ísť k špecialistovi," povedala doktorka Prokešová a vysvetlila, že čím skôr sa liečba začne, tým väčšia je šanca na jej úspech, na predchádzanie ďalším problémom.

Pokračovať Ďalej (1/2)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môžu hemoroidy spôsobovať vlhkosť v spodnej bielizni?

Tento problém je veľmi častý. Ide o infekciu kože, ktorá opakovane vzniká okolo konečníka a často sa prenáša aj na genitálie. Ak poznáme príčinu, vieme túto nepríjemnosť liečiť. V prvom rade je to infekcia kože zo stolice, pomnoženie baktérií potením či nevhodnou bielizňou. Následne je to samoliečba kúpaním, čipkami, podľa rád z internetu a podobne. Po preliečení vzniká samoinfikovanie a postupne rezistencia. Opakované infekcie sú najčastejšie spôsobované vyklenovaním hemoroidálneho tkaniva z konečníka navonok pri zakašľaní, stolici, uvoľnení sa či dvíhaní bremien. Kolobeh je zaručený. Liečba teda patrí výlučne do rúk skúseného chirurga, ktorý sa tomu venuje. Musí byť kombinovaná podľa rozsahu a často je potrebné urobiť aj kultivačné vyšetrenie. Vhodné sú menej invazívne zákroky, ako napríklad ošetrenie laserom.

čítať viac

Má zmysel dávať dieťaťu probiotiká na lepšiu imunitu?

Nie. Myslím si, že už ich nepotrebuje. Ale na druhej strane mu neublížia. Verím, že celý rok ste mu nedávali len jeden druh probiotík, ale striedali ich. Ak nemá problém so stolicou, bolesti bruška, môžete ich vysadiť. Chlapček už má pestrú stravu a verím, že dostatok vitamínov, minerálov a vlákniny v strave.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia