MENU
rodina-a-tehotenstvo

Spievanka s manželom prežíva peklo: Má akútnu leukémiu, toto bol prvý príznak

Duo Spievankovo
Zdroj: https://www.instagram.com/p/CZoKdW4qawM/

Súvisiace témy

Rodina a tehotenstvo

Spievanka s manželom prežíva peklo: Má akútnu leukémiu, toto bol prvý príznak

Známa speváčka pre deti prežíva náročné obdobie. Jej manžel bojuje s akútnou formou leukémie.

Kolotoč problémov sa začal v roku 2021, keď sa Spievankin manžel cítil tri mesiace neustále unavený, bol mrzutý a potreboval si každú chvíľu ľahnúť. „Pýtala som sa ho, čo mu je. Či ma krízu stredného veku, keď stále spí, a on reagoval: Ja neviem, nechaj ma,“ začala svoje rozprávanie Mária Podhradská pre Život.

Prezieravo svoju polovičku poslala na vyšetrenie, kde mu vzali krv a to bola doslova jeho záchrana.„Povedali mu, že keby prišiel o dva týždne, tak ho možno už ani nezachránia. Išlo totiž o akútnu leu­kémiu,“ vracia sa do minulosti speváčka, pre ktorú bola táto správa zničujúca a neuveriteľne bolestivá.

„Bol to šok a pamätám si prvú vetu, ktorú som povedala, keď nám to s manželom pani doktorka oznámila. Spýtala som sa jej: Ale viete ho uzdraviť?! A ona povedala: ‚My nie, ale niekto iný ho uzdraví.‘ Ja som však tejto vete vôbec nerozumela. Neskôr som pochopila, že museli nájsť darcu, jeho jedinou záchranou bola transplantácia kostnej drene, hovorí Mária.

Tvrdý režim

Nasledovalo obdobie, kedy chemoterapiu striedala rádioterapia. Po transplantácii strávil v nemocnici ešte dlhé týždne a ani návrat domov nebol jednoduchý. Nemohol jesť sladké, ani surovú zeleninu, či citrusy, ísť na slnko, stretávať sa s ľuďmi. „Keď u nás niekto dostal čo i len nádchu, on sa sťahoval do babkinho bytu v Nitre, aby bol izolovaný. Raz sme ho takto ochránili aj pred koronou, keď sa dcéra nakazila,“ vysvetlila Spievanka.

Na snímke je Mária Podhradská alias Spievanka z detského projektu Spievankovo.Na snímke je Mária Podhradská alias Spievanka z detského projektu Spievankovo.
Zdroj: TONY ŠTEFUNKO

Jej životná láska Miro sa má momentálne dobre, ale v liečbe musí stále pokračovať. „Povedali nám, že do dvoch rokoch od transplantácie si telo musí na ten orgán, aj keď v tomto prípade sú to kmeňové bunky, zvyknúť. Jeho telo si teda zvyká. U každého je to rozdielne. Podstupuje rôzne liečby, ktoré mu v tom pomáhajú. Chodí na ožarovanie bielych krviniek, aby mu nebojovali proti tej transplantácii,“ vysvetľuje Podhradská.

A hoci si jej manžel prešiel skutočne peklom, nestratil svoj úsmev. Kto ho totiž pozná, vie, že je to chodiace slnko a pozitívnej energie mal vždy na rozdávanie. „On to bral veľmi statočne, humor mu veľmi pomáhal. Viem si predstaviť, že to mohlo byť oveľa ťažšie, keby upadal.“ Jeho hnacím motorom boli okrem jeho láskyplnej rodiny najmä priatelia.

AKO ZMENILA CHOROBA JEJ MANŽELA A SÚKROMNÉ FOTKY RODINY NÁJDETE V GALÉRII
Pokračovať Ďalej (1/3)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako mám riešiť ťažkosti so žalúdkom? Cítim tlak a bolesti

Bolesť v žalúdku môže byť organická - gastritída, žalúdočné polypy, žalúdočné vredy a iné,  alebo funkčná - poruchy príjmu potravy, prejedanie, patológie iných orgánov a systémov atď. Čo najskôr by ste mali navštíviť svojho všeobecného lekára. Potrebné budú laboratórne vyšetrenia - krv, moč, stolica, skríning Helicobacter pylori, ako aj inštrumentálna diagnostika - ultrazvuk brušnej dutiny, v prípade potreby aj gastroskopia. Je možné, že sa budete musieť poradiť s gastroenterológom alebo psychoterapeutom či kardiológom.

V závislosti od zistenej príčiny bolesti možno použiť konzervatívne metódy liečby, ako diéta, medikamentózna liečba a podobne, alebo chirurgické. Prvá pomoc pri akútnej bolesti a nepríjemných pocitoch v žalúdku sú antacidá, ktoré neutralizujú žalúdočnú kyselinu, a inhibítory protónovej pumpy. S bolesťou v bruchu spôsobenou kŕčmi sú jedným z najúčinnejších liekov antispazmodiká.

čítať viac

Prečo sa už na ovčie kiahne nemôže používať tekutý púder?

Tekutý púder sa neodporúča aplikovať na kiahne z dôvodu, že zaschne na vyrážke. Vytvorí nepriedušný film, pokožka preto nedýcha, pľuzgierové vyrážky sú extrémne vysušené, praskajú a ľahšie sa infikujú.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor