MENU
rodina-a-tehotenstvo

Spať spolu či oddelene? Dlhšie či kratšie? Čo hovorí výskum

Je lepšie spať spolu či oddelene?
Zdroj: Shutterstock
Rodina a tehotenstvo

Spať spolu či oddelene? Dlhšie či kratšie? Čo hovorí výskum

Spoločné spanie podporuje kvalitu spánku, tvrdí nedávna štúdia. No záleží na tom, kto s vami zdieľa posteľ! A ak sa vám nedarí spať, pomáha, keď sa neskôr dobre dospíte?

Väčšina dospelých nespí sama. Zdieľajú posteľ so životným partnerom, dieťaťom alebo dotieravým domácim miláčikom. Podľa nedávnej štúdie prezentovanej na výročnom stretnutí Americkej akadémie spánkovej medicíny by sa nám malo spať lepšie spolu ako osamote.  Záleží však od toho, s kým ste v posteli.

Takmer 1000 dobrovoľníkov odpovedalo na online dotazník o tom, ako často zdieľajú svoju posteľ a s akým partnerom: s milencom, dieťaťom, iným členom rodiny, domácim miláčikom alebo ďalšou osobou. Informovali tiež o kvalite svojho spánku .

Partner áno, dieťa nie

Dobrovoľníci, ktorí spali väčšinu nocí s romantickým partnerom, uviedli, že majú menšiu nespavosť, viac spia a rýchlejšie zaspávajú v porovnaní s tými, ktorí spali sami. Na druhej strane rodičia, ktorí zdieľali posteľ s dieťaťom, cítili pokles kvality svojho spánku, mali závažnejšiu nespavosť, väčšiu únavu a častejšie zaspávali počas dňa. Ľudia, ktorí spali s iným členom svojej rodiny, mali tiež tieto problémy, ale v menšej miere

Tráviť noc osamote je podľa výsledkov štúdie spojené s častejšou depresiou, slabšími sociálnymi vzťahmi a menej uspokojivým životom.Zdá sa, že spánok s romantickým partnerom alebo manželským partnerom má väčší prínos na kvalitu spánku, znižuje riziko spánkového apnoe, závažnosť nespavosti a celkovú kvalitu spánku,“ povedal Brandon Fuentes, hlavný autor štúdie.

Nič nefunguje na sto percent

Ľudia, ktorí spali sami, síce uvádzali depresívnejšie stavy ako ostatní, to ale neznamená, že všetci ľudia, ktorí spávajú sami, sú na tom rovnako. Tak isto to neznamená, že všetci ľudia, ktorí spia s partnerom, majú pokojné noci. Protipríkladov je veľa: chrápajúci partner, alebo taký, ktorý si k sebe ťahá celý paplón... Ich partneri zrejme radšej strávia noc sami.

Pomáha výkonnosti mozgu dospávanie?

Deti a dospievajúci potrebujú viac spánku ako dospelí a starší ľudia. Podľa štúdie publikovanej v Nature uskutočnenej na respondentoch vo veku 38 až 73 rokov existuje súvislosť medzi dĺžkou spánku a dobrým zdravotným stavom mozgu. Optimálna doba spánku pre túto vekovú skupinu  bola sedem hodín.

Z oddychu najviac profituje časť mozgu zodpovedná za rozhodovanie a časť potrebná pre krátkodobú pamäť. Vedci poznamenávajú, že nielen spánková deprivácia, ale naopak aj nadmerne dlhý spánok sú spojené s výrazným poklesom kognitívnych funkcií. Zdá sa teda, že kompenzovanie bezsennej noci dospávaním nemá na mozog žiadny priaznivý vplyv .

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Zápal a hnis po tetovaní? Návšteva odborníka je na mieste

Nepíšete, aké veľké je tetovanie, akou metódou a akými chemikáliami vám ho spravili, ani a za aký čas sa dostavil  zápal a hnisanie. Neviem, či neprichádzate v práci alebo inde do styku s chemikáliami, mechanickým dráždením, nečistotami.

Môže ísť o infekciu zanesenú priamo pri tetovaní alebo pri nesprávnom ošetrovaní a následnom domácom zanesení infekcie. Samozrejme, nedá sa vylúčiť ani možná alergia na použitú farbu pri tetovaní. Odporúčam vám navštíviť čo najskôr dermatológa.

čítať viac

Čo znamenajú výsledky môjho gynekologického vyšetrenia?

Z uvedených informácii by som doporučila superkonziliárne ultrazvukové vyšetrenie a tiež by som zvážila MRI malej panvy.

Pri zvýšenom ROMA indexe, je potrebná obozretnosť, nakoľko môžu znamenať aj abnormálne zmeny v bunkách.

Povieme si o tom niečo bližšie. Onkomarkery sú substancie prítomné v tele, ktoré sú produkované nádorovými bunkami alebo aj bežnými bunkami organizmu ako reakcia na prítomnosť nádoru. Vznikajú v dôsledku vzniku a vývoja malígneho procesu. Ak je hodnota onkomarkerov nízka, nie vždy to zaručuje neprítomnosť nádorových zien . Vo všeobecnosti však platí, že pri benígnom ochorení sú zýšené koncentrácie onkomarkera len prechodné, naopak pri malígnych stavoch dlhodobejšie alebo stúpajú. Tu je dôležitou premonnou čas, ten je prognostickým ukazovateľom v priebehu ktorého sa koncentrácia markera zdvojnásobí.

HE4 je Humánny epididymálny proteín 4, ktorý sa vylučuje do krvi a patrí do skupiny proteínov s najvyššou senzitívnosťou na detekciu ovariálneho karcinómu v porovnaní s inými markermi, a to predovšetkým v štádiu I.

ROMA index nám signalizuje riziko prítomnosti epiteliálneho ovariálneho karcinómu.  Ide o algoritmus, ktorý vychádza z hodnôt HE4 a CA 125. Keďže u Vás  bol zvýšený HE4 automaticky to koreluje s vyšším Roma indexom. Celkovo sa tieto hodnoty u nás posudzujú na základe menopauzálneho stavu ženy a to nasledovne:

Premenopauzálne ženy:
ROMA > 11,4%: vysoké riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu
ROMA < 11,4%: nízke riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu

Postmenopauzálne ženy:
ROMA > 30%: vysoké riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu
ROMA < 30%: nízke riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor