MENU
rodina-a-tehotenstvo

Soňa Müllerová: S partnerom sme často a zároveň máme svätý pokoj

Soňa Müllerová v Zdraví
Zdroj: Lýdia Czakó
Rodina a tehotenstvo

Soňa Müllerová: S partnerom sme často a zároveň máme svätý pokoj

Moderátorka Soňa Müllerová (61) je štíhlejšia ako v puberte a krajšia ako v tridsiatke. Priznáva však, že sa cíti unavenejšia. Prečo tvorí šperky a s partnerom býva oddelene?

Keď ste začínali ako hlásateľka, vraj ste museli trošku schudnúť?

Môj vtedajší šéf sa ma pri prijímaní na miesto hlásateľky opýtal, či cvičím. A ja: „Prečo sa pýtate?“ „Mali by ste,“ odpovedal mi. Pochopila som, že mi naznačil, aby som trochu zoštíhlela. Prišlo to vekom, trochu som schudla, získala tak jemnejšie kontúry. Veď ako 14-ročná som mala o päť kíl viac, ako dnes. Hýbem sa celé roky medzi 50 a 55 kilami.

FOTOgaléria TU

Dodnes nešporujete?

Nikdy som nebola športový typ, moc ma to nebaví, ale snažím sa aspoň veľa chodiť. Ak si občas doprajem viac sacharidov a cítim sa nafúknutá, tak chodím „do nemlátom“, ako hovorím. Kedykoľvek sa dá, tak chodím, chodím a chodím. Chodím, meditujem a relaxujem. Aj pre toto je chôdza super. Nielen na telo, ale aj na hlavu. 

Pokračovať Ďalej (1/3)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Zápal a hnis po tetovaní? Návšteva odborníka je na mieste

Nepíšete, aké veľké je tetovanie, akou metódou a akými chemikáliami vám ho spravili, ani a za aký čas sa dostavil  zápal a hnisanie. Neviem, či neprichádzate v práci alebo inde do styku s chemikáliami, mechanickým dráždením, nečistotami.

Môže ísť o infekciu zanesenú priamo pri tetovaní alebo pri nesprávnom ošetrovaní a následnom domácom zanesení infekcie. Samozrejme, nedá sa vylúčiť ani možná alergia na použitú farbu pri tetovaní. Odporúčam vám navštíviť čo najskôr dermatológa.

čítať viac

Čo znamenajú výsledky môjho gynekologického vyšetrenia?

Z uvedených informácii by som doporučila superkonziliárne ultrazvukové vyšetrenie a tiež by som zvážila MRI malej panvy.

Pri zvýšenom ROMA indexe, je potrebná obozretnosť, nakoľko môžu znamenať aj abnormálne zmeny v bunkách.

Povieme si o tom niečo bližšie. Onkomarkery sú substancie prítomné v tele, ktoré sú produkované nádorovými bunkami alebo aj bežnými bunkami organizmu ako reakcia na prítomnosť nádoru. Vznikajú v dôsledku vzniku a vývoja malígneho procesu. Ak je hodnota onkomarkerov nízka, nie vždy to zaručuje neprítomnosť nádorových zien . Vo všeobecnosti však platí, že pri benígnom ochorení sú zýšené koncentrácie onkomarkera len prechodné, naopak pri malígnych stavoch dlhodobejšie alebo stúpajú. Tu je dôležitou premonnou čas, ten je prognostickým ukazovateľom v priebehu ktorého sa koncentrácia markera zdvojnásobí.

HE4 je Humánny epididymálny proteín 4, ktorý sa vylučuje do krvi a patrí do skupiny proteínov s najvyššou senzitívnosťou na detekciu ovariálneho karcinómu v porovnaní s inými markermi, a to predovšetkým v štádiu I.

ROMA index nám signalizuje riziko prítomnosti epiteliálneho ovariálneho karcinómu.  Ide o algoritmus, ktorý vychádza z hodnôt HE4 a CA 125. Keďže u Vás  bol zvýšený HE4 automaticky to koreluje s vyšším Roma indexom. Celkovo sa tieto hodnoty u nás posudzujú na základe menopauzálneho stavu ženy a to nasledovne:

Premenopauzálne ženy:
ROMA > 11,4%: vysoké riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu
ROMA < 11,4%: nízke riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu

Postmenopauzálne ženy:
ROMA > 30%: vysoké riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu
ROMA < 30%: nízke riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor