MENU
rodina-a-tehotenstvo

Šokujúca štúdia: Človek zistí po 12 partneroch, po akom vzťahu túži

Niekto má šťastie v láske na prvýkrát, iný sa nahľadá. Vo výsledku to však nie je automaticky horšie.
Rodina a tehotenstvo

Šokujúca štúdia: Človek zistí po 12 partneroch, po akom vzťahu túži

Prečo je pre toľko úžasných žien a mužov také ťažké nájsť správneho partnera? Podľa výskumov štyridsaťsedem percent singlov celkom určite túži po vážnom vzťahu.

Kedysi sa im hovorilo „starý mládenec“ a „dievka na ocot“. Dnes sú to singlovia a je ich čím ďalej, tým viac. Predpokladajme, že nepatria k štyrom percentám inak orientovaných spoluobčanov. Prečo teda ostávajú slobodní? Sú za tým existenčné problémy či nevyriešená bytová otázka? Je to móda, sebectvo či pohodlnosť? Alebo sú títo ľudia jednoducho smoliari a v ich vzťahoch vždy niečo zaškrípe? Koľko z nich je bez partnerov z vlastného rozhodnutia a koľko z nedostatku príležitostí?

Pasívni a aktívni odmietači

Psychológovia tvrdia: Kto má veľa čo ponúknuť, aj veľa očakáva. Požaduje partnera minimálne na svojej úrovni. „Buď bude dokonalý, alebo ostanem single,“ myslí si veľa adeptov na partnerstvo. V zásade sú vysoké očakávania v poriadku, ide skôr o to, aby ste rozpoznali, s kým kvalitný vzťah môžete dosiahnuť. Podľa mnohých ankiet sú najžiadanejšími vlastnosťami pre vzťah dôvera, porozumenie a schopnosť vedieť sa spolu zasmiať. Tieto požiadavky však nie vždy spĺňa človek, ktorý navonok vyzerá perfektne. 

Ľudí, ktorí sa vždy neomylne vrhnú do známostí, čo sa nikdy dobre nekončia, psychológovia označujú za pasívnych „odmietačov“ vzťahov. Tvrdia síce, že si chcú vybudovať skutočné partnerstvo, no podvedome robia všetko pre to, aby mu zabránili. Práve tým, že sa zamilujú do partnerov, ktorí sú ťažko dosiahnuteľní, ak vôbec.

Okrem toho existujú aktívni „odmietači“ vzťahov: Takí, čo vám vopred povedia, že nemajú záujem nadväzovať akúkoľvek bližšiu známosť. To ich v očiach ostatných robí žiadanými a nedostupnými, tým aj „dokonalými“. Prestaňte tvrdiť, že toho pravého či pravú nikdy nenájdete! Porozmýšľajte, či neklamete sami seba práve tým, že vždy hľadáte toho nesprávneho. Neanalyzujte racionálne toho druhého, ale seba. Ak to neviete, porozprávajte sa s priateľmi alebo s psychológom. Možno vám otvoria oči.

 

Vyskúšať aspoň tucet

Zdá sa, že strach z medziľudských vzťahov sa stáva doslova ľudovou chorobou. Bojíme sa prílišnej blízkosti a konfliktov, ale aj záväzkov, ktoré známosť so sebou bezpochyby prináša. Ak na internetovej burze singlov nájdete štyridsať vysnívaných partnerov, prečo by ste sa otravovali s jedným reálnym, ktorý napokon aj tak nebude zodpovedať vašim predstavám?

A keď sa konečne rozhodnete jedného kandidáta otestovať, čo keď to nebude pán Pravý? Investujete do neho čas a city, zatiaľ čo ten, ktorý by sa k vám hodil oveľa viac, je úplne niekde inde! Otázka znie, ako chcete potom zistiť, ktorý bude vyvolený, ak nevyskúšate ani jedného? Podľa istej štúdie človek až po približne dvanástich partneroch zistí, o čo mu vlastne vo vzťahu ide. Ostaňme však pri zemi, dvaja-traja hádam na testovanie úplne postačia.

Komunikujte, aby vzťah fungovalKomunikujte, aby vzťah fungoval
Komunikujte, aby vzťah fungoval
Zdroj: Shutterstock

Nedajte vždy na priateľov

Mnohí singlovia sú takí spokojní so svojím životom, zamestnaním a s okruhom priateľov, že si možno partnera želajú, no nepovažujú ho za bezpodmienečne potrebného. Zvlášť, ak je niekto slobodný už dlhší čas, nemá chuť meniť svoje ustálené návyky, koníčky a sociálne kontakty. Predstavte si, že by ste sa museli zrazu vzdať obľúbených vecí a rituálov. Čím je človek starší, tým sa mu čoraz menej pozdáva predstava, že by sa mal kvôli niekomu inému obmedzovať.

Ale aj najlepší priatelia môžu byť „vrahmi“ začínajúcej lásky: Podľa parship.de sa sedemdesiatjeden percent opýtaných singlov vyjadrilo, že pri výbere partnera je pre nich veľmi dôležitá mienka priateľov. Psychológovia však upozorňujú: Nepreceňujte ju a riaďte sa podľa seba!

Pokrievka na každý hrniec

Podľa nemeckej štúdie parship.de až päťdesiat percent singlov niekedy alebo často pochybuje, že si partnera nájde. Ak patríte k singlom, ktorí nepovažujú stav slobodný/slobodná práve za ideálny, nezúfajte! Keď druhí zistia, ako nástojčivo hľadáte partnera, len ich od seba odstrašíte. Dajte šancu príležitosti, no nechajte veciam voľný priebeh. Niekedy hľadanie trvá dlhšie, ako by sme si želali. Ale ako sa hovorí: Na každý hrniec sa raz nájde pokrievka. Niekedy síce vyzerá úplne inak, ako sme si ju predstavovali, ale dôležité je, aby pasovala.

 

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Je v poriadku, ak mi pri nervozite zvlhnú celé nohavičky?

Nie je isté, či ide o vaginálny výtok. Ženy si často zamieňajú výtok s hlienom, ktorý je prirodzený a potrebný. Svetlý nezapáchajúci sekrét je fyziologický a v malom množstve nie je známkou ochorenia. Je dôsledkom hormonálnych zmien, ktoré sa dejú počas menštruačného cyklu, v období dospievania alebo počas tehotenstva. Na presné určenie vašej diagnózy a nasadenie adekvátnej liečby je potrebné gynekologické vyšetrenie. Ak by predsa šlo o opakujúci sa vaginálny zápal, ideálnym riešením je ošetrenie laserom na úpravu pH v pošve, pri ktorom dochádza k remodelácii tkaniva. Výsledkom je rejuvenizácia vagíny a posilnenie imunity v pošve. Táto terapia je rýchla, bezbolestná a bezpečná.

čítať viac
MUDr. Stela Muránska
MUDr. Stela Muránska
Gynekologička

Môže z veľkého plaču dieťa rozbolieť silno bruško?

Pokiaľ lekár neodhalil žiadnu organickú príčinu a synček je temperamentný, predpokladám, že ide o vzdor. Obdobie vzdoru prichádza väčšinou okolo druhého roku a trvá približne do štyroch. Dieťa sa snaží presadiť si svoje, vzpiera sa, kričí, hádže sa o zem alebo sa vám dokonca snaží ublížiť. Neznamená to, že je nevychované, alebo že vás nemá rado, iba si začína uvedomovať samo seba a svoju osobnosť. Nevie ešte vyjadriť to, čo chce, lomcujú ním emócie a ono ich ešte nedokáže správne spracovať. Potrebuje ich zo seba dostať von. Testuje si hranice a rozvíja sebavedomie, preto je správna reakcia rodičov na vzdor veľmi podstatná. Nebráňte mu sa prejaviť. Zanedlho sa opäť upokojí a bude sa tváriť, akoby sa nič nestalo. Ak je záchvat zlosti veľký, odstráňte z dosahu všetko, čím by si mohol ublížiť. Jediná cesta je vyčkať, kým to prejde. Niekedy pomáha pritúliť ho k sebe a pevne objať, až zovrieť. Alebo odviesť pozornosti.

čítať viac
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
Pediatrička
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia