MENU
rodina-a-tehotenstvo

Smútok či slzy po sexe? Je tento pocit v poriadku a kedy ho už riešiť?

Pocit smútku po sexe nie je výnimočný, no nemal by prichádzať často.
Rodina a tehotenstvo

Smútok či slzy po sexe? Je tento pocit v poriadku a kedy ho už riešiť?

Cítite po milovaní sa únavu, radosť, smútok? Všetky tieto pocity sú úplne v poriadku. Dokonca aj vtedy, keď sa vám začnú z očí gúľať slzy. Smútok by však predsa mal mať isté hranice. Aké?

Pohlavný styk neprináša len radosť a zábavu, a to ani v prípade, že sa máte naozaj veľmi radi. Viaceré výskumy prišli k poznaniu zisteniu, že aj smútenie je po milovaní celkom bežné. 

Hormóny ovplyvnia psychiku

Takmer polovica sexuálne aktívnych žien, presnejšie 46%, zažilo podľa odborníkov aspoň raz v živote stav, ktorý sa odborne nazýva postkoitálna dysfória alebo depresia. Ide o pocit smútku, melanchólie, nahnevanosti, trápenia. Môže dokonca zahŕňať aj plač. „Nie je to nič nezvyklé ani závažné. Nemusí to znamenať žiadny problém,“ vysvetľuje britská terapeutka Denise Knowlesová, odborníčka ma párové poradenstvo, vzťahové a rodinné poradenstvo a psycho-sexuálnu terapiu. Podľa nej to do veľkej miery súvisí s tým, že pri sexe dochádza k explózii hormónov v tele, vrátane endorfínov, oxytocínu a prolaktínu. „Hladina týchto hormónov po dosiahnutí orgazmu klesá a to môže vyvolať smútok.“

Tretina občas cíti po sexe depresiu

Postkoitálna dysfória nesúvisí s tým, ako silno partnera milujete. Môže sa objaviť v štádiu zamilovanosti, aj po rokoch manželstva. A aj keď v menšej miere, ale týka sa aj mužov. „Jednoducho to znamená, že ste v stave emočného vzrušenia a toto je prirodzený dôsledok,“ vraví terapeutka. Veď asi tretina žien sa cíti depresívne aj po sexe, ktorý označili za uspokojivý. Na druhej strane by nemalo ísť o jav pravidelný, skôr výnimočný či občasný. 

Kedy sa poradiť s odborníkom?

Po sexe prichádzajú chvíle, keď sa na povrch dostávajú emócie, ktoré bežne potláčame,“ vysvetľuje aj ďalšiu stránku problematiky Ian Kerner, sexuálny poradca a psychoterapeut. Náchylnejší na postkoitálnu dysfóriu sú aj ľudia, ktorí sa príliš zaoberajú tým, čo si o nich ich partner myslí a ženy, ktoré v detstve či niekedy v živote zažili sexuálne zneužitie. Ak sa u vás nevysvetloteľný pocit smútku či depresie vyskytuje v posteli častejšie, neurobíte chybu, ak sa zájdete poradiť s psychoterapeutom. 

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Mám mäkkú zubnú sklovinu. Čo by mi pomohlo spevniť zuby?

Pokiaľ ide o posilnenie skloviny, je veľmi vhodné používať zubné pasty s obsahom fluoridov. No ak máte naozaj výraznejšiu kazivosť, odporučila by som aj doplnkovú fluoridáciu. V lekárni nájdete špeciálne fluoridačné gély, ktoré môžete doma používať, vždy však presne podľa odporúčaní výrobcu. V tomto prípade je dôležitá dôslednosť a pravidelnosť. Dlhodobejší a výraznejší efekt má ale profesionálna fluoridácia, stomatológ, alebo dentálna hygienička vám na zuby aplikujú preparát s vyšším obsahom fluoridov a zuby budú tak posilnené a chránené po dobu 6-9 mesiacov. Treba ale myslieť na to, že za kazivosť zubov nemôže iba slabá sklovina. Na vznik zubného kazu vplýva viacero faktorov. Určite by bolo dobré poradiť sa s vašou dentálnou hygieničkou, ktorá by s vami prekonzultovala techniku čistenia zubov, typ zubnej kefky, ale napríklad aj stravovacie návyky.

čítať viac

Môžem užívať hormonálnu antikoncepciu počas dojčenia?

V prvom rade by som rada vyvrátila mýtus o tom, že dojčenie je antikoncepcia. Nemôžeme ho považovať za spoľahlivú metódu ochrany pred neželaným tehotenstvom, najmä ak sa vám už vrátila menštruácia. Ideálne bude, ak sa o vhodnej forme antikoncepcie poradíte so svojim gynekológom.

K dispozícii sú vnútromaternicové telieska alebo antikoncepčné tabletky s obsahom gestagénov, ktoré sú vhodné aj počas citlivého obdobia dojčenia. Prípadne siahnite po bariérovej antikoncepcii ako sú kondóm, pesar, spermicídne prípravky - gél, krém, pena, tabletky.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor