MENU
rodina-a-tehotenstvo

Smrteľné choroby roznášané fajčiarmi? Zomierajú pre ne nefajčiari!

Fajčenie škodí výrazne aj nefajčiarom, ktorí sú v blízkosti fajčiara.
Rodina a tehotenstvo

Smrteľné choroby roznášané fajčiarmi? Zomierajú pre ne nefajčiari!

Fajčenie zastáva prvotné miesto ako príčina smrti na celom svete. Horšie však je, že pre fajčiarov zomierajú aj tisíce a tisíce nefajčiarov? Čo fajčiari rozosievajú medzi nefajčiarov?

Vedeli ste, že aj samotné fajčenie je choroba? Diagnóza má značku F17 a ide o závislosť na tabakových výrobkoch, najčastejšie na cigaretách. Túto chorobu nefajčiar zväčša od fajčiara nechytí, pokiaľ má dostatočne pevnú vôľu. No "vďaka" fajčiarovi vo svojej blízkosti môže dostať iné, veľmi vážne ochorenia.

Naozaj chcete ubližovať deťom?

Žena nefajčiarka môže pre zdržovanie sa v zadymenom prostredí porodiť dieťa s nižšou pôrodnou váhou. Samotné dieťa, ktoré necháte nedobrovoľne dýchať fajčiarsky smrad, môže častejšie ako jeho rovesníci trpieť infekciami dýchacích ciest, alergiami alebo astmou, no a tiež srdcovo-cievnymi chorobami.

Ak sa zdržujete v zafajčenom prostredí a sami ste nefajčiari, mali by ste vedieť, že pasívne fajčenie spôsobuje až 10-krát viac úmrtí na kardiovaskulárne ochorenia, ako je počet úmrtí na následky rakoviny. Štúdie poukazujú na to, že riziko úmrtí na následky srdcovo-cievnych ochorení je približne 30-krát vyššie u ľudí, ktorí fajčia pasívne.

Nefajčiari umierajú pre fajčiarov

Vyššiu šancu na rozvoj srdcových ochorení majú hlavne nefajčiari s vysokým krvným tlakom alebo vysokým cholesterolom, ktorí sa či už dobrovoľne alebo nedobrovoľne pohybujú v zadymenom prostredí. Celosvetová tabaková epidémia každoročne zabije viac ako 7 miliónov ľudí, z čoho je až cez 900 000 nefajčiarov, ktorí zomierajú z dôvodu pasívneho fajčenia.

Preto to najdôležitejšie, čo môžete urobiť  pre seba a prípadne pre svoje deti, ktoré trpia zafajčeným prostredím ešte viac, je vyhýbať sa mu. Dôsledne a definitívne! Zlepšený zdravotný stav sa začne prejavovať už o niekoľko týždňov. Najmä v súvislosti s hrozbou jesennej tretej vlny COVID-19 to môže zvýšiť aj schopnosť lepšie reagovať na prípadnú infekciu a znížiť potenciálne riziko vzniku závažných symptómov. 

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Zle dojčím, ak bábätko stále štikúta? Čo pomôže?

Štikútka, singultus, je mimovoľný reflexný dej spočívajúci v krátkom kŕči bránice a v prudkom výdychu so súčasným uzáverom hlasiviek. Ide zväčša o bežný príznak podráždenia žalúdka objemným jedlom, šumivými nápojmi, teplotnými zmenami. Obvykle trvá krátko a spontánne vymizne. Môže byť však aj prejavom ochorenia. Pozornosť zasluhuje vtedy, ak počas krátkej doby spontánne alebo po jednoduchých manévroch neodoznieva. Pokiaľ dieťa prospieva a nemá príznaky žiadneho ochorenia, ide s veľkou pravdepodobnosťou o nezávažný symptóm. Overené tipy na štikutku sú pomalé jedenie, dôkladné požutie jedla, hlboký nádych, zadržanie dychu a pomalý výdych, alebo prelttnutie vzduchu naprádzno. Niekoľkokrát treba opakovať.

čítať viac

Zuby mám zrazu veľmi citlivé na studené. Môže to byť niečo vážnejšie?

Zvýšenú citlivosť zubov na studené môžu spôsobovať odhalené zubné krčky. Odkrýva sa citlivé zubné tkanivo krčka, ktoré býva bežne prekryté ďasnom. Za týmto stavom sa môže skrývať niekoľko príčin – napríklad nesprávna technika čistenia zubov, zápal ďasien a parodontitída, nevyhovujúca pozícia zubov, ale aj prirodzené starnutie spojené s atrofiou ďasien. Poraďte sa so zubným lekárom, ktorý vám komplexne skontroluje stav chrupu a ďasien. Ak potvrdí, že ide o odhalené zubné krčky, má, v závislosti od príčiny, rôzne možnosti, ako postupovať. Môže krčky napríklad prekryť výplňovým materiálom alebo sa pokúsiť ďasná vrátiť do pôvodnej polohy chirurgickým zákrokom. Na samotnú citlivosť zubov pomáhajú špeciálne zubné pasty alebo ambulantné prípravky.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor