MENU
rodina-a-tehotenstvo

Smiech je vo vzťahu nástrojom: Urážajú vás partnerove posmešky?

Ste radi stredobodom pozornosti? Alebo sa radšej bavíte na iných? Zmysel pre istý typ humoru a partnerská spokojnosť spolu podľa odborníkov súvisia.
Zdroj: Shutterstock.com
Rodina a tehotenstvo

Smiech je vo vzťahu nástrojom: Urážajú vás partnerove posmešky?

To, aký máte vzťah ku smiechu a aké situácie vás rozosmejú, má podľa výskumu vplyv aj na vašu spokojnosť v sexuálnom živote.

Smiech hrá vo vzťahu ľudí pomerne dôležitú úlohu. „Už skoršie štúdie ukázali, že ľudia si hľadajú partnera, ktorý má zmysel pre humor a rád sa smeje,“ hovorí psychológ profesor René Proyer z Univerzity Martina Luthera v nemeckom Halle, ktorý viedol pred piatimi rokmi veľkú štúdiu o smiechu. 

Smiech na vlastný účet či účet druhého?

Spôsob, akým ľudia reagujú na to, že ste sa zasmiali, sa veľmi líši. Niektorí sa obávajú, že sa im vysmievate. „Majú tendenciu interpretovať smiech ako niečo negatívne alebo hanlivé,“vysvetľuje Proyer. Ďalší sú radi stredobodom pozornosti a zámerne vyvolávajú situácie, pri ktorých sa na nich iní smejú. Pre mnohých ľudí je to, že sa na nich zabávajú, vyjadrením uznania. Ďalšou charakteristikou je radosť zo smiechu pri vtipkovaní na účet druhých.

Tieto tri charakteristiky patria k osobnostným črtám. Nemusíte byť vyhranený typ, ale tieto tri charakteristiky sa vo vás môžu rôzne kombinovať. Napríklad máte radi, ak sa iní smejú, ale prekáža vám, ak sa smejú na vás. 

Radosť zo smiechu a zo sexu spolu súvisia

Výskumníci sa snažili zistiť, ako vzťah ku smiechu môže ovplyvniť spokojnosť v partnerskom vzťahu aj spokojnosť so sexuálnym životom.  Zistili, že partneri sú si často podobní z hľadiska ich individuálnych charakteristík. Ak sa páry zhodovali vo vzťahu k smiechu, boli zvyčajne viac spokojné aj v partnerskom vzťahu.

Napríklad provokovanie iných, aby sa smiali na vás, čiže dokázať si sám so seba urobiť srandu, má pozitívne účinky. „Ženy hlásili častejšie, že majú tendenciu byť spokojné so svojim vzťahom a cítili sa viac priťahované k svojmu partnerovi. Ony aj ich partneri mali tendenciu byť rovnako spokojní s ich sexuálnym životom,“ vraví Proyer. Naopak vlastnosť, kedy sa skôr obávate, že sa na vás niekto zasmeje, má viac negatívne účinky na partnerstvo. Ľudia, ktorí majú takýto strach, sú vo svojom vzťahu menej spokojní a majú tendenciu nedôverovať svojmu partnerovi. To má aj dôsledky pre partnera - muži častejšie uvádzali, že sa necítia celkom spokojní so svojim sexuálnym životom, ak sa ich partnerka obáva, že sa jej budú smiať. 

Nástroj aj v rukách psychológa

Psychológovia ale nenašli takúto vzájomnú súvislosť, pokiaľ ide o smiech a spokojnosť vo vzťahu, ak ide o ľudí, ktorí radi zosmiešňujú ostatných. Tieto páry sa však častejšie snažili argumentovať. „To nie je prekvapujúce, keďže títo ľudia často zájdu vo svojich poznámkach na druhých príliš ďaleko, čo môže viesť k nutnosti ďalšej argumentácie,“ hovorí výskumník. 

Samozrejme, len to, či sa obaja radi smejete a na čom sa smejete nemôže byť dostačujúcim ukazovateľom, či je váš partnerský vzťah dobrý. Vždy je lepší ten vzťah, kde zažívate šťastie, čo môže smiech naznačovať. No napríklad pre psychológa, ktorý by riešil vašu partnerskú krízu, môže byť dôležitá informácia pre terapiu aj to, že jeden z vás sa cíti zle, ak sa na ňom druhí smejú. 

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Zápal a hnis po tetovaní? Návšteva odborníka je na mieste

Nepíšete, aké veľké je tetovanie, akou metódou a akými chemikáliami vám ho spravili, ani a za aký čas sa dostavil  zápal a hnisanie. Neviem, či neprichádzate v práci alebo inde do styku s chemikáliami, mechanickým dráždením, nečistotami.

Môže ísť o infekciu zanesenú priamo pri tetovaní alebo pri nesprávnom ošetrovaní a následnom domácom zanesení infekcie. Samozrejme, nedá sa vylúčiť ani možná alergia na použitú farbu pri tetovaní. Odporúčam vám navštíviť čo najskôr dermatológa.

čítať viac

Čo znamenajú výsledky môjho gynekologického vyšetrenia?

Z uvedených informácii by som doporučila superkonziliárne ultrazvukové vyšetrenie a tiež by som zvážila MRI malej panvy.

Pri zvýšenom ROMA indexe, je potrebná obozretnosť, nakoľko môžu znamenať aj abnormálne zmeny v bunkách.

Povieme si o tom niečo bližšie. Onkomarkery sú substancie prítomné v tele, ktoré sú produkované nádorovými bunkami alebo aj bežnými bunkami organizmu ako reakcia na prítomnosť nádoru. Vznikajú v dôsledku vzniku a vývoja malígneho procesu. Ak je hodnota onkomarkerov nízka, nie vždy to zaručuje neprítomnosť nádorových zien . Vo všeobecnosti však platí, že pri benígnom ochorení sú zýšené koncentrácie onkomarkera len prechodné, naopak pri malígnych stavoch dlhodobejšie alebo stúpajú. Tu je dôležitou premonnou čas, ten je prognostickým ukazovateľom v priebehu ktorého sa koncentrácia markera zdvojnásobí.

HE4 je Humánny epididymálny proteín 4, ktorý sa vylučuje do krvi a patrí do skupiny proteínov s najvyššou senzitívnosťou na detekciu ovariálneho karcinómu v porovnaní s inými markermi, a to predovšetkým v štádiu I.

ROMA index nám signalizuje riziko prítomnosti epiteliálneho ovariálneho karcinómu.  Ide o algoritmus, ktorý vychádza z hodnôt HE4 a CA 125. Keďže u Vás  bol zvýšený HE4 automaticky to koreluje s vyšším Roma indexom. Celkovo sa tieto hodnoty u nás posudzujú na základe menopauzálneho stavu ženy a to nasledovne:

Premenopauzálne ženy:
ROMA > 11,4%: vysoké riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu
ROMA < 11,4%: nízke riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu

Postmenopauzálne ženy:
ROMA > 30%: vysoké riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu
ROMA < 30%: nízke riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor