MENU
rodina-a-tehotenstvo

Smiech je vo vzťahu nástrojom: Urážajú vás partnerove posmešky?

Ste radi stredobodom pozornosti? Alebo sa radšej bavíte na iných? Zmysel pre istý typ humoru a partnerská spokojnosť spolu podľa odborníkov súvisia.
Zdroj: Shutterstock.com
Rodina a tehotenstvo

Smiech je vo vzťahu nástrojom: Urážajú vás partnerove posmešky?

To, aký máte vzťah ku smiechu a aké situácie vás rozosmejú, má podľa výskumu vplyv aj na vašu spokojnosť v sexuálnom živote.

Smiech hrá vo vzťahu ľudí pomerne dôležitú úlohu. „Už skoršie štúdie ukázali, že ľudia si hľadajú partnera, ktorý má zmysel pre humor a rád sa smeje,“ hovorí psychológ profesor René Proyer z Univerzity Martina Luthera v nemeckom Halle, ktorý viedol pred piatimi rokmi veľkú štúdiu o smiechu. 

Smiech na vlastný účet či účet druhého?

Spôsob, akým ľudia reagujú na to, že ste sa zasmiali, sa veľmi líši. Niektorí sa obávajú, že sa im vysmievate. „Majú tendenciu interpretovať smiech ako niečo negatívne alebo hanlivé,“vysvetľuje Proyer. Ďalší sú radi stredobodom pozornosti a zámerne vyvolávajú situácie, pri ktorých sa na nich iní smejú. Pre mnohých ľudí je to, že sa na nich zabávajú, vyjadrením uznania. Ďalšou charakteristikou je radosť zo smiechu pri vtipkovaní na účet druhých.

Tieto tri charakteristiky patria k osobnostným črtám. Nemusíte byť vyhranený typ, ale tieto tri charakteristiky sa vo vás môžu rôzne kombinovať. Napríklad máte radi, ak sa iní smejú, ale prekáža vám, ak sa smejú na vás. 

Radosť zo smiechu a zo sexu spolu súvisia

Výskumníci sa snažili zistiť, ako vzťah ku smiechu môže ovplyvniť spokojnosť v partnerskom vzťahu aj spokojnosť so sexuálnym životom.  Zistili, že partneri sú si často podobní z hľadiska ich individuálnych charakteristík. Ak sa páry zhodovali vo vzťahu k smiechu, boli zvyčajne viac spokojné aj v partnerskom vzťahu.

Napríklad provokovanie iných, aby sa smiali na vás, čiže dokázať si sám so seba urobiť srandu, má pozitívne účinky. „Ženy hlásili častejšie, že majú tendenciu byť spokojné so svojim vzťahom a cítili sa viac priťahované k svojmu partnerovi. Ony aj ich partneri mali tendenciu byť rovnako spokojní s ich sexuálnym životom,“ vraví Proyer. Naopak vlastnosť, kedy sa skôr obávate, že sa na vás niekto zasmeje, má viac negatívne účinky na partnerstvo. Ľudia, ktorí majú takýto strach, sú vo svojom vzťahu menej spokojní a majú tendenciu nedôverovať svojmu partnerovi. To má aj dôsledky pre partnera - muži častejšie uvádzali, že sa necítia celkom spokojní so svojim sexuálnym životom, ak sa ich partnerka obáva, že sa jej budú smiať. 

Nástroj aj v rukách psychológa

Psychológovia ale nenašli takúto vzájomnú súvislosť, pokiaľ ide o smiech a spokojnosť vo vzťahu, ak ide o ľudí, ktorí radi zosmiešňujú ostatných. Tieto páry sa však častejšie snažili argumentovať. „To nie je prekvapujúce, keďže títo ľudia často zájdu vo svojich poznámkach na druhých príliš ďaleko, čo môže viesť k nutnosti ďalšej argumentácie,“ hovorí výskumník. 

Samozrejme, len to, či sa obaja radi smejete a na čom sa smejete nemôže byť dostačujúcim ukazovateľom, či je váš partnerský vzťah dobrý. Vždy je lepší ten vzťah, kde zažívate šťastie, čo môže smiech naznačovať. No napríklad pre psychológa, ktorý by riešil vašu partnerskú krízu, môže byť dôležitá informácia pre terapiu aj to, že jeden z vás sa cíti zle, ak sa na ňom druhí smejú. 

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako mám riešiť ťažkosti so žalúdkom? Cítim tlak a bolesti

Bolesť v žalúdku môže byť organická - gastritída, žalúdočné polypy, žalúdočné vredy a iné,  alebo funkčná - poruchy príjmu potravy, prejedanie, patológie iných orgánov a systémov atď. Čo najskôr by ste mali navštíviť svojho všeobecného lekára. Potrebné budú laboratórne vyšetrenia - krv, moč, stolica, skríning Helicobacter pylori, ako aj inštrumentálna diagnostika - ultrazvuk brušnej dutiny, v prípade potreby aj gastroskopia. Je možné, že sa budete musieť poradiť s gastroenterológom alebo psychoterapeutom či kardiológom.

V závislosti od zistenej príčiny bolesti možno použiť konzervatívne metódy liečby, ako diéta, medikamentózna liečba a podobne, alebo chirurgické. Prvá pomoc pri akútnej bolesti a nepríjemných pocitoch v žalúdku sú antacidá, ktoré neutralizujú žalúdočnú kyselinu, a inhibítory protónovej pumpy. S bolesťou v bruchu spôsobenou kŕčmi sú jedným z najúčinnejších liekov antispazmodiká.

čítať viac

Prečo sa už na ovčie kiahne nemôže používať tekutý púder?

Tekutý púder sa neodporúča aplikovať na kiahne z dôvodu, že zaschne na vyrážke. Vytvorí nepriedušný film, pokožka preto nedýcha, pľuzgierové vyrážky sú extrémne vysušené, praskajú a ľahšie sa infikujú.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor