MENU
rodina-a-tehotenstvo

Ako skutočne otehotnieť? Slovenky to vidia jasne, toto radia!

Slovensky odhalili súkromie a porozprávali ako otehotneli.
Zdroj: SHUTTERSTOCK
Rodina a tehotenstvo

Ako skutočne otehotnieť? Slovenky to vidia jasne, toto radia!

Počať dieťa je niekedy veľký oriešok. Niektorým ženám sa to podarí na prvý pokus, iné sa snažia aj rok, dva a vytúžené bábätko neprichádza. K téme sa vyjadrili slovenské mamičky, tiež sa niektorým darilo viac a iným menej. Ich spovede vám môžu pomôcť k ceste za vytúženým potomkom.

Antikoncepcia

Šušká sa, že po vysadení hormonálnej antikoncepcie je ten správny čas vyskúšať splodiť dieťa. Počatiu môžu pomôcť práve rozkolísané hormóny v prvých mesiacoch.

Otehotnieť sa dá aj hneď po vysadení antikoncepcieOtehotnieť sa dá aj hneď po vysadení antikoncepcie
Otehotnieť sa dá aj hneď po vysadení antikoncepcie
Zdroj: Shutterstock

Erika sa napríklad priznala, že len na dva týždne vysadila tabletky a už videla na teste dve čiarky. „Mali sme s mužom jednu hádku a jeden udobrovací sex a otehotnela som,“ uviedla.
Didi mala podobnú skúsenosť: „Po antike sa na ďalší mesiac zadarilo.. A druhé dieťa voláme mangové. Priateľ jedol mangá na kvantá.“ Mango je totiž ovocie, ktoré podporuje tvorbu kožných a vlasových pigmentov a tiež podporuje činnosť pohlavných žliaz a štítnej žlazy.

Gabika zase uviedla: „Doktorka mi vravela, že po vysadení antikoncepcie sú najplodnejšie prvé tri mesiace a potom plodnosť klesá. Neviem, prečo, ale že to tak po antikoncepcii je.“
Michaela bola na tom podobne. „Ja som vysadila tabletky a po jednom falošnom tehotenstve a po niekoľkých mesiacoch sexu ráno, na obed a večer, sme spravili malého. Ale dávala som si nohy hore, aby prišli spermie rýchlejšie k vajíčku. A podarilo sa,“ zasmiala sa.

Či pomohol výpočet plodných dní sa dozviete na ďalšej strane ►►►

Pokračovať Ďalej (1/5)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Zápal a hnis po tetovaní? Návšteva odborníka je na mieste

Nepíšete, aké veľké je tetovanie, akou metódou a akými chemikáliami vám ho spravili, ani a za aký čas sa dostavil  zápal a hnisanie. Neviem, či neprichádzate v práci alebo inde do styku s chemikáliami, mechanickým dráždením, nečistotami.

Môže ísť o infekciu zanesenú priamo pri tetovaní alebo pri nesprávnom ošetrovaní a následnom domácom zanesení infekcie. Samozrejme, nedá sa vylúčiť ani možná alergia na použitú farbu pri tetovaní. Odporúčam vám navštíviť čo najskôr dermatológa.

čítať viac

Čo znamenajú výsledky môjho gynekologického vyšetrenia?

Z uvedených informácii by som doporučila superkonziliárne ultrazvukové vyšetrenie a tiež by som zvážila MRI malej panvy.

Pri zvýšenom ROMA indexe, je potrebná obozretnosť, nakoľko môžu znamenať aj abnormálne zmeny v bunkách.

Povieme si o tom niečo bližšie. Onkomarkery sú substancie prítomné v tele, ktoré sú produkované nádorovými bunkami alebo aj bežnými bunkami organizmu ako reakcia na prítomnosť nádoru. Vznikajú v dôsledku vzniku a vývoja malígneho procesu. Ak je hodnota onkomarkerov nízka, nie vždy to zaručuje neprítomnosť nádorových zien . Vo všeobecnosti však platí, že pri benígnom ochorení sú zýšené koncentrácie onkomarkera len prechodné, naopak pri malígnych stavoch dlhodobejšie alebo stúpajú. Tu je dôležitou premonnou čas, ten je prognostickým ukazovateľom v priebehu ktorého sa koncentrácia markera zdvojnásobí.

HE4 je Humánny epididymálny proteín 4, ktorý sa vylučuje do krvi a patrí do skupiny proteínov s najvyššou senzitívnosťou na detekciu ovariálneho karcinómu v porovnaní s inými markermi, a to predovšetkým v štádiu I.

ROMA index nám signalizuje riziko prítomnosti epiteliálneho ovariálneho karcinómu.  Ide o algoritmus, ktorý vychádza z hodnôt HE4 a CA 125. Keďže u Vás  bol zvýšený HE4 automaticky to koreluje s vyšším Roma indexom. Celkovo sa tieto hodnoty u nás posudzujú na základe menopauzálneho stavu ženy a to nasledovne:

Premenopauzálne ženy:
ROMA > 11,4%: vysoké riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu
ROMA < 11,4%: nízke riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu

Postmenopauzálne ženy:
ROMA > 30%: vysoké riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu
ROMA < 30%: nízke riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor