MENU
Rodina a tehotenstvo

Skrytý príznak chorej štítnej žľazy: Stáva sa vám toto s očami?

Klapky a cvičiť

A to buď konzervatívne alebo chirurgicky. „Pri konzervatívnej liečbe sa nastavia pacientovi správne dioptrie. U detí totiž strabizmus často súvisí aj s tupozrakosťou. Tá je liečiteľná iba v detskom veku. V takomto prípade sa použije aj okluzor, časté sú aj pleoptické a ortoptické cvičenia.

Až keď sa tieto možnosti vyčerpajú, pristúpi sa k operácii oka. „Úspešnosť u dospelých pacientov je na úrovni 80 %,“ konštatuje Natália Dubeňová a zdôrazňuje, že vždy je lepšie ochorenie zistiť v zárodku – teda pravidelne absolvovať preventívne prehliadky u pedi­atra, ktorý si postavenie očí všíma. „Efektívnou formou prevencie je v súčasnosti aj skríning na dioptrické chyby, ktorý sa realizuje v predškolských zariadeniach, ale aj na niektorých očných klinikách.

Signál štítnej žľazy

Ak vám intuícia našepkáva, že zabiehanie očka nie je v poriadku, je na mieste nechať dieťa či seba pozrieť odborníkom. Strabizmus môže spustiť úraz, ktorého ste napríklad neboli svedkom, ale aj závažnejšie neurologické či cievne ochorenie. Pacienti, ktorí majú prob­lémy so štítnou žľazou, môžu vidieť dvojito a často v ich prípade dochádza aj k škúleniu,“ prekvapuje očná lekárka.

Škúlenie je nielen nepekné a nezdravé. „Je to zdravotný i estetický problém, ktorý môže mať výrazný vplyv na socializáciu človeka, na jeho sebavedomie a zdravý duševný vývoj. Okrem toho človek trpiaci na strabizmus môže vnímať dvojité videnie. Stav si často kompenzuje úklonom hlavy, čo má dosah na chrbticu,“ prízvukuje očná lekárka.

SPÄŤ
2/2
ĎALEJ

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Nahradí vitamín P aj iné vitamíny, už nemusím nič iné užívať?

Vitamín P je skôr neoficiálny názov, ktorý sa používa na označenie skupiny bioaktívnych látok známych ako flavonoidy. Sú to fytochemikálie, ktoré sa nachádzajú v mnohých potravinách. Majú rôzne účinky, ktoré sú dôležité pre udržanie dobrého zdravia. Antioxidačné pomáhajú neutralizovať voľné radikály v tele, čím ochraňujú bunky pred poškodením a pomáhajú predchádzať rôznym ochoreniam.

Protizápalové účinky majú schopnosť zlepšiť elasticitu ciev a znižovať zápalové procesy v kardiovaskulárnom systéme, čo pomáha znížiť riziko srdcových ochorení. Imunomodulačné podporujú imunitný systém a organizmu pomáhajú bojovať proti infekciám.

Najznámejšie flavonoidy sú citrín, rutín, hesperidín, kvercetín a eriodictyol. Potraviny, ktoré obsahujú bohaté množstvo flavonoidov, teda vitamínu P, sú najmä rôzne druhy ovocia a zeleniny, napríklad jablká, hrozno, citrusové ovocie, brokolica, cesnak, cibuľa, rajčiny, bobuľové ovocie, zelený čaj, horká čokoláda.

Vitamín P môže poskytovať určité benefity, ktoré súvisia s príjmom flavonoidov. Ale je dôležité uvedomiť si, že flavonoidy sú len jedna skupina z mnohých dôležitých vitamínov, minerálov a ďalších živín potrebných pre optimálne zdravie. Takže áno, je vhodné doplniť aj ďalšie vitamíny a minerály popri substitúcii vitamínu P.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Mám vysoký tlak, neodnesiem nákup, srdce mi búši. Aké potrebujem vyšetrenia?

Vysoký tlak krvi je potrebné liečiť. To isté platí pri zvýšenej frekvencii srdca. Vaša všeobecná lekárka by vás mala dôkladne vyšetriť a poslať na ďalšie doplňujúce vyšetrenia, ako je ultrazvukové zobrazovacie vyšetrenie prípadne 24-hodinové monitorovanie EKG. Na tieto vyšetrenia vás môže poslať aj špecialista – internista alebo kardiológ. Z praktického hľadiska je však jednoduchšie, ak to urobí lekár prvého kontaktu.

Všeobecná lekárka vám na základe vyšetrení môže predpísať lieky, ktoré zároveň ovplyvňujú tlak aj pulz. Najčastejšie ide o dva, alebo viac kombinovaných liekov. Až na základe výsledkov týchto vyšetrení sa môže vylúčiť spojitosť ďalších zdravotných ťažkostí s poškodením srdca z vysokého tlaku krvi.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor