Klapky a cvičiť
A to buď konzervatívne alebo chirurgicky. „Pri konzervatívnej liečbe sa nastavia pacientovi správne dioptrie. U detí totiž strabizmus často súvisí aj s tupozrakosťou. Tá je liečiteľná iba v detskom veku. V takomto prípade sa použije aj okluzor, časté sú aj pleoptické a ortoptické cvičenia.“
Až keď sa tieto možnosti vyčerpajú, pristúpi sa k operácii oka. „Úspešnosť u dospelých pacientov je na úrovni 80 %,“ konštatuje Natália Dubeňová a zdôrazňuje, že vždy je lepšie ochorenie zistiť v zárodku – teda pravidelne absolvovať preventívne prehliadky u pediatra, ktorý si postavenie očí všíma. „Efektívnou formou prevencie je v súčasnosti aj skríning na dioptrické chyby, ktorý sa realizuje v predškolských zariadeniach, ale aj na niektorých očných klinikách.“
Signál štítnej žľazy
Ak vám intuícia našepkáva, že zabiehanie očka nie je v poriadku, je na mieste nechať dieťa či seba pozrieť odborníkom. Strabizmus môže spustiť úraz, ktorého ste napríklad neboli svedkom, ale aj závažnejšie neurologické či cievne ochorenie. „Pacienti, ktorí majú problémy so štítnou žľazou, môžu vidieť dvojito a často v ich prípade dochádza aj k škúleniu,“ prekvapuje očná lekárka.
Škúlenie je nielen nepekné a nezdravé. „Je to zdravotný i estetický problém, ktorý môže mať výrazný vplyv na socializáciu človeka, na jeho sebavedomie a zdravý duševný vývoj. Okrem toho človek trpiaci na strabizmus môže vnímať dvojité videnie. Stav si často kompenzuje úklonom hlavy, čo má dosah na chrbticu,“ prízvukuje očná lekárka.