MENU
rodina-a-tehotenstvo

Skrytý príznak chorej štítnej žľazy: Stáva sa vám toto s očami?

Škúlenie môže signalizovať aj chorú štítnu žľazu.
Zdroj: Shutterstock
Rodina a tehotenstvo

Skrytý príznak chorej štítnej žľazy: Stáva sa vám toto s očami?

Zo škúlenia vás môže rozbolieť krk, niekedy sa zaň skryje potreba dioptrií. Či ide o veľmi vážnu príčinu, napovie jeden príznak.

Keď osemročnému Miškovi začalo vždy pri večeri zabiehať očko, Diana, jeho mama, spozornela. Vedela, že niekedy škúlia bábätká, ale z ničoho nič dieťa v školskom veku? Úzkostlivá myseľ vygenerovala všetky možné katastrofické scenáre od nádorov na mozgu, či na očku až po istú slepotu. Na internete sa nedočítala viac, ako už viac‑menej vedela či tušila. Všeobecnú lekárku pri preventívnej prehliadke príliš Miškovo očko nerozhodilo. Pre istotu ho však poslala na odborné vyšetrenie k detskej oftalmologičke.

Náhly nástup

Oči sú za normálnych okolností v strednom postavení. Pokiaľ sú z tohto rovnobežného stredného postavenia odchýlené, dochádza k škú­leniu. Škúlenie, odborne strabizmus, je teda funkčná porucha videnia, ktorú sprevádza asymetrické postavenie očí,“ objasňuje očná lekárka MUDr. Natália Dubeňová.

Príčin škúlenia môže byť mnoho, či ide o vážnu vec, môže napovedať jeden výrazný príznak.U detí do veku troch mesiacov ide o pomerne častý jav. Oči totiž nadobúdajú schopnosť spolupracovať postupne. K škúleniu však môže dôjsť aj v ne­skoršom veku. Nebezpečný je najmä náhly strabizmus. Dôležité je podstúpiť podrobné vyšetrenie u oftalmológa, aby bolo možné vylúčiť závažné ochorenie alebo úraz, dôsledkom ktorých môže škúlenie nastať,“ konkretizuje odborníčka.

Ukláňa sa?

Podľa lekárky príčinou škúlenia môže byť porucha okohybných svalov, prekonaná infekcia, predčasný pôrod, systémové ochorenie ako endokrinologické, neurologické či cievne alebo úraz. Rovnako sa pod vznik škúlenia veľmi často podpisuje aj vysoká ďalekozrakosť, astigmatizmus a rozdielne dioptrické hodnoty obidvoch očí.

Rodič by si mal všímať správanie dieťaťa. Častým príznakom je prižmurovanie jedného očka, prípadne úklon hlavy do jednej strany,“ dopĺňa Natália Dubeňová. Ak dieťaťu zabehne očko len ojedinele, naozaj netreba panikáriť. Niekedy ide len o následok banálnej únavy, tak ako to bolo po zhodnotení detskou oftalmologičkou u Miška. Dôvod na obozretnosť však je.

Nečakajte

Otáľať sa neoplatí ani pri bábätku, ktorého pohľad by už v určitom vývinovom období mal byť priamy. „Približne v treťom mesiaci je dieťa schopné pozerať sa oboma očami súčasne a táto schopnosť sa upevňuje do šiesteho mesiaca po narodení. Dovtedy je škúlenie – teda nerovnobežné očné postavenie – u detí bežné. Po šiestom mesiaci pokračuje vývoj binokulárneho videnia, čiže videnia oboma očami súčasne a dokončuje sa približne okolo šiesteho roku. Ak sa škúlenie objavuje aj po šiestom mesiaci, určite odporúčam návštevu pediatra a následne, v prípade jeho odporúčania, navštíviť tiež detského očného lekára,“ zdôrazňuje lekárka, že škúliace očko treba určite liečiť.

Pokračovať Ďalej (1/2)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Dá sa zelený zákal operovať? Alebo existuje iná liečba?

Zelený zákal, glaukóm, je zákerné očné ochorenie, ktorého nástup človek necíti, nič ho nebolí. Postihuje však zrakový nerv a v prípade zanedbania preventívnych prehliadok a včasnej diagnostiky môže skončiť slepotou. Vyliečiť zelený zákal nie je úplne možné, no progres ochorenia sa dá vhodne nastavenou liečbou výrazne spomaliť. Liečba je konzervatívna formou kvapiek, no ak je táto forma nepostačujúca, je možné podstúpiť aj operačný zákrok. Avšak je potrebné uvedomiť si, že ani ten nevylieči poškodený zrakový nerv.

čítať viac

Potrebujem povzbudiť pamäť. Aké doplnky a strava je na to dobrá?

Na posilnenie pamäti sú okrem ginka vhodné omega-3 nenasýtené mastné kyseliny. V mozgových bunkách podporujú neuroplasticitu, prenos nervových vzruchov a zvyšujú kognitívne funkcie – pamäť, koncentráciu a schopnosť učiť sa. V klinických štúdiách bol zaznamenaný aj ich benefit pri liečbe demencie a Alzheimerovej choroby. Omega-3 nenasýtené kyseliny si človek nevie vytvoriť sám a preto ich musí prijímať z potravy. Bohaté na ne sú ryby, orechy, ľanové, konopné, chia semienka a rastlinné oleje. Na podporu funkcie mozgu môžete siahnuť aj po liekoch s účinnou látkou piracetam. Toto liečivo podporuje funkciu mozgových buniek a zvyšuje kognitívne funkcie. Na dosiahnutie maximálneho efektu je vhodné užívanie týchto doplnkov dlhodobo, tri a viac mesiacov.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor