MENU
rodina-a-tehotenstvo

Škodlivé látky vo vašej kozmetike: Ktorým sa radšej vyvarovať?

Kozmetiku bezhlavo nenakupujte!Vaše telo môže vyživiť, ale mu i vážne uškodiť.
Rodina a tehotenstvo

Škodlivé látky vo vašej kozmetike: Ktorým sa radšej vyvarovať?

Ženy dokáže zlákať dobre vyzerajúci obal kozmetických produktov. Možno pre vás nie sú ani vhodné, ani si nevšímate zadnú stranu s popisom zloženia tak, ako pri nákupe potravín. Prečo? Veď cez pokožku môžete do vnútra tela dostať veľa toxínov.

Len si predstavte, koľko prípravkov si na rôzne časti tela počas dňa aplikujete! Hoci sa aj kozmetický priemysel snaží nabehnúť na cestu zdravého životného štýlu a propagovať nezávadnosť svojich produktov, stále mnoho z nich obsahujú pre organizmus nebezpečné chemikálie.

Parabény

Väčšina konzervantov v kozmetike môže vyvolať alergické reakcie. Medzi dvadsať najčastejších alergénov patria práve parabény, ktoré môžeme nájsť v prípravkoch každodennej starostlivosti ako sú zubné pasty, sprchové gély a iné. Voľte radšej tie, ktoré ich neobsahujú!

Dobre vyzerajúce silikóny

Všetky určite milujete pocit hodvábnych a lesklých vlasov, používate ochranu pred teplom, make-up, ktorý vydrží i horúčavy a vodeodolné opaľovacie krémy. Za túto "mágiu" ako aj udržanie hebkosti, vlhkosti a predĺženie trvácnosti farby môže chémia, v tomto prípade syntetické látky - silikóny. Odborníci radia, aby sme sa im vyhýbali. Hoci je ich pôvod prírodný, rozsiahlym chemickým spracovaním na akejkoľvek prirodzenosti strácajú a okrem toho zanechávajú obrovskú ekologickú stopu. Na zozname zloženia ich odhalíte pod koncovkami -cone, -oxal či -conol.

Vinníci alergií

Bojujete s problematickou pleťou, začervenaním a svrbením? Napadlo vás už, že vám nemusí vyhovovať zloženie výrobkov, ktoré používate? Máte pritom biokozmetiku z čisto prírodných zložiek, no alergické reakcie pretrvávajú. Na vine môžu byť vónne látky. V tomto prípade vyskúšajte neparfumované produkty. Sami musíte zistiť, čo vám nevyhovuje.

Čítajte aj: Zahustené mihalnice a gélové nechty vás môžu stáť zdravie

Medzi ďalšie nežiadúce látky vyvolávajúce podráždenie patria i farbivá, ktoré sú obsahom dekoratívnej kozmetiky. Ide napríklad o E120 v riasenkách či očných tieňoch. Pokožku môžu vysušovať tenzidy ako je laurylsulfát sodný a amónny.

Olovené rúže, ortuťové tiene

Už ste o nich určite počuli a bohužiaľ sú realitou. Olovo je vysoko toxický ťažký kov, ktorý môže hrať veľkú úlohu pri rozvoji rakoviny. Jeho prítomnosť bola dokázaná v niekoľkých rúžoch na trhu. Zdraviu škodlivé je tiež používanie ortuťových zlúčenín v očných tieňoch a krémoch s efektom zosvetlenia pokožky. Ortuť absorbovaná cez pokožku môže viesť k poškodeniu mozgu. Obzvlášť nebezpečné sú tieto látky pre deti. Od nich radšej vašu kozmetickú kapsičku držte čo najďalej!

Proti baktériám, vpred chorobám

Triclosan je látka, ktorá sa najčastejšie vyskytuje najmä v antibakteriálnych mydlách, čistiacich obrúskoch na tvár, deodorantoch, ústnych vodách, holiacich prípravkov či zubných pastách. Je považovaná za jednu z príčin zvýšeného výskytu baktérií odolných voči antibiotikám. Dokáže meniť hladinu hormónov v tele, čo môže mať negatívny dopad na reprodukciu a vývin dieťaťa. Triclosan môže vyvolať i fibrózu pečene a ovplyvniť svalové kontrakcie.

Formaldehyd

Ide o známy karcinogén, ktorého vyššie hladiny môžu podráždiť kožu a zhoršiť astmatické stavy. Objavuje sa napríklad v lakoch na nechty. Miestnosť po ich použití preto vždy dobre vyvetrajte!

Úplne sa vyvarovať styku s týmito nebezpečnými zlúčeninami je ťažké. Mnohé vedecké štúdie "vystrihnú" najhoršie možné scenáre pri ich používaní, no niektoré naše zdravie pri používaní podľa pokynov neohrozia. O zloženie kozmetických výrobkov sa ale určite zaujímajte. Čítajte zloženia alebo si nájdite značku, ktorej výrobky sa nebudete musieť obávať pravidelne používať.

Bude vás zaujímať: Bolesť hlavy či krku, vám môže spôsobiť aj zlá podprsenka. Máte tú vhodnú?

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môže za každodennú bolesť hrdla alergia alebo zápal?

Bolesť v hrdle postihuje deti výrazne častejšie než dospelých, až osemkrát ročne. Detská sliznica v hrdle je veľmi citlivá. Bežne sa spája s infekciou alebo aj neinfekčným zápalom, napríklad z alergie. Môže vzniknúť vďaka obyčajnému pobytu vonku na studenom vzduchu alebo v suchom vzduchu v interiéri. V prípade, že za bolesťami hrdla nie sú vážne infekcie a zápaly, ale iba miernejšie podráždenie či prechladnutie, môžete ho riešiť domácimi prostriedkami. Veľmi dôležité je pravidelné dopĺňanie tekutín. Tam, kde bude dieťa ležať počas dňa aj spať v noci, by ste mali dostatočne zvlhčovať vzduch, nakoľko príliš suché ovzdušie podporuje dráždenie sliznice v hrdle. Pravidelne vetrajte. Na kloktanie aj na pitie využite viacero overených a osvedčených prírodných prostriedkov či rastlín. Pri pretrvávaní bolesti hrdla navštívte vášho pediatra, ktorý na základe aj iných klinických symptómov určí, či dieťa musí vyšetriť alergiológ.

čítať viac

Ako ošetrovať hemoroid, ktorý sa vytvoril počas tehotenstva a po pôrode nezmizol?

Počas tehotenstva je v žilách konečníka veľký pretlak, ktorý spôsobuje ich postupný nárast,  predlžovanie a vytváranie tzv. meandrov. V prípade keď dôjde k zápalu alebo trombóze, tento proces  sa zrýchľuje a vyvrcholí tým, že sa hemoroid (zlatá žila) vyklenie, je tuhý a bolestivý. Keď je hemoroid vyklenutý, ľahšie sa infikuje mykózami či bakteriálnymi infekciami, a to najčastejšie spôsobuje svrbenie.
Odporučil by som čo najskôr navštíviť špecialistu na liečbu hemoroidov (tzv. proktológa) a ochorenie radikálne riešiť. Zákroky je lepšie robiť v prípade, keď žena nedojčí. Pokiaľ je ale bolesť veľmi silná, môžu sa robiť aj u dojčiacich žien. V závislosti od lokálneho nálezu sa robí narezanie, vyrezanie, laserová liečba alebo gumičkovanie (tzv. Barronova ligatúra).
Konzervatívnu liečbu by som vo vašom prípade neodporúčal, nakoľko len predlžuje a zhoršuje ochorenie. Síce na chvíľu pomôže a zlepší nález, ale ochorenie pretrváva a po čase nastane opäť zhoršenie. Konzervatívna liečba čapíkmi a masťami je vhodná len na začiatku ochorenia, v pokročilejších štádiách už je potrebné radikálnejšie riešenie.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia