Len si predstavte, koľko prípravkov si na rôzne časti tela počas dňa aplikujete! Hoci sa aj kozmetický priemysel snaží nabehnúť na cestu zdravého životného štýlu a propagovať nezávadnosť svojich produktov, stále mnoho z nich obsahujú pre organizmus nebezpečné chemikálie.
Parabény
Väčšina konzervantov v kozmetike môže vyvolať alergické reakcie. Medzi dvadsať najčastejších alergénov patria práve parabény, ktoré môžeme nájsť v prípravkoch každodennej starostlivosti ako sú zubné pasty, sprchové gély a iné. Voľte radšej tie, ktoré ich neobsahujú!
Dobre vyzerajúce silikóny
Všetky určite milujete pocit hodvábnych a lesklých vlasov, používate ochranu pred teplom, make-up, ktorý vydrží i horúčavy a vodeodolné opaľovacie krémy. Za túto "mágiu" ako aj udržanie hebkosti, vlhkosti a predĺženie trvácnosti farby môže chémia, v tomto prípade syntetické látky - silikóny. Odborníci radia, aby sme sa im vyhýbali. Hoci je ich pôvod prírodný, rozsiahlym chemickým spracovaním na akejkoľvek prirodzenosti strácajú a okrem toho zanechávajú obrovskú ekologickú stopu. Na zozname zloženia ich odhalíte pod koncovkami -cone, -oxal či -conol.
Vinníci alergií
Bojujete s problematickou pleťou, začervenaním a svrbením? Napadlo vás už, že vám nemusí vyhovovať zloženie výrobkov, ktoré používate? Máte pritom biokozmetiku z čisto prírodných zložiek, no alergické reakcie pretrvávajú. Na vine môžu byť vónne látky. V tomto prípade vyskúšajte neparfumované produkty. Sami musíte zistiť, čo vám nevyhovuje.
Čítajte aj: Zahustené mihalnice a gélové nechty vás môžu stáť zdravie
Medzi ďalšie nežiadúce látky vyvolávajúce podráždenie patria i farbivá, ktoré sú obsahom dekoratívnej kozmetiky. Ide napríklad o E120 v riasenkách či očných tieňoch. Pokožku môžu vysušovať tenzidy ako je laurylsulfát sodný a amónny.
Olovené rúže, ortuťové tiene
Už ste o nich určite počuli a bohužiaľ sú realitou. Olovo je vysoko toxický ťažký kov, ktorý môže hrať veľkú úlohu pri rozvoji rakoviny. Jeho prítomnosť bola dokázaná v niekoľkých rúžoch na trhu. Zdraviu škodlivé je tiež používanie ortuťových zlúčenín v očných tieňoch a krémoch s efektom zosvetlenia pokožky. Ortuť absorbovaná cez pokožku môže viesť k poškodeniu mozgu. Obzvlášť nebezpečné sú tieto látky pre deti. Od nich radšej vašu kozmetickú kapsičku držte čo najďalej!
Proti baktériám, vpred chorobám
Triclosan je látka, ktorá sa najčastejšie vyskytuje najmä v antibakteriálnych mydlách, čistiacich obrúskoch na tvár, deodorantoch, ústnych vodách, holiacich prípravkov či zubných pastách. Je považovaná za jednu z príčin zvýšeného výskytu baktérií odolných voči antibiotikám. Dokáže meniť hladinu hormónov v tele, čo môže mať negatívny dopad na reprodukciu a vývin dieťaťa. Triclosan môže vyvolať i fibrózu pečene a ovplyvniť svalové kontrakcie.
Formaldehyd
Ide o známy karcinogén, ktorého vyššie hladiny môžu podráždiť kožu a zhoršiť astmatické stavy. Objavuje sa napríklad v lakoch na nechty. Miestnosť po ich použití preto vždy dobre vyvetrajte!
Úplne sa vyvarovať styku s týmito nebezpečnými zlúčeninami je ťažké. Mnohé vedecké štúdie "vystrihnú" najhoršie možné scenáre pri ich používaní, no niektoré naše zdravie pri používaní podľa pokynov neohrozia. O zloženie kozmetických výrobkov sa ale určite zaujímajte. Čítajte zloženia alebo si nájdite značku, ktorej výrobky sa nebudete musieť obávať pravidelne používať.
Bude vás zaujímať: Bolesť hlavy či krku, vám môže spôsobiť aj zlá podprsenka. Máte tú vhodnú?