MENU
rodina-a-tehotenstvo

Silná imunita? Zuzka Vačková varí TOTO super rýchle jedlo, ešte aj schudnete

Herečka Zuzana Vačková vo svojom dome
Zdroj: Michal Smrcok
Rodina a tehotenstvo

Silná imunita? Zuzka Vačková varí TOTO super rýchle jedlo, ešte aj schudnete

Neviete, čo variť? Pripravte si jedlo zo superzdravej potraviny, tak ako to robí herečka Zuzana Vačková (53).

Zuzka akoby nestarla. Ba naopak, pribúdajúcim vekom vyzerá stále lepšie. Za jej sviežim vzhľadom však nie je len snaha o štíhlu postavu, ale predovšetkým starostlivosť o zdravie, na ktoré poctivo dbá. Ak ide o zdravotnú prevenciu, neváha vliezť v januári do ľadovej vody. 

Keď na jar prišli reštrikcie, museli sme byť všetci doma a báli sme sa o svoje zdravie, hľadala som na internete, ako ‚naboostovať‘ imunitu. Mnoho múdrych ľudí odporúčalo dýchanie Wima Hofa alebo jeho otužovanie. Tak sme to celá rodina začali praktizovať a od skončenia leta chodíme raz či dvakrát do týždňa do jazera," prezradila nášmu mesačníku Zdravie minulý rok.

Zuzka miluje na bývaní mimo mesta pokoj a prírodu. Prechádzky si dopraje niekoľkokrát do týždňa.Zuzka miluje na bývaní mimo mesta pokoj a prírodu. Prechádzky si dopraje niekoľkokrát do týždňa.
Zuzka miluje na bývaní mimo mesta pokoj a prírodu. Prechádzky si dopraje niekoľkokrát do týždňa.
Zdroj: Emil Vaško

Že jej nie je ukradnuté zdravie ani ostatných ľudí, ukázala nedávno na svojom instagrame. 

Pokračovať Ďalej (1/2)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Čo znamenajú výsledky môjho gynekologického vyšetrenia?

Z uvedených informácii by som doporučila superkonziliárne ultrazvukové vyšetrenie a tiež by som zvážila MRI malej panvy.

Pri zvýšenom ROMA indexe, je potrebná obozretnosť, nakoľko môžu znamenať aj abnormálne zmeny v bunkách.

Povieme si o tom niečo bližšie. Onkomarkery sú substancie prítomné v tele, ktoré sú produkované nádorovými bunkami alebo aj bežnými bunkami organizmu ako reakcia na prítomnosť nádoru. Vznikajú v dôsledku vzniku a vývoja malígneho procesu. Ak je hodnota onkomarkerov nízka, nie vždy to zaručuje neprítomnosť nádorových zien . Vo všeobecnosti však platí, že pri benígnom ochorení sú zýšené koncentrácie onkomarkera len prechodné, naopak pri malígnych stavoch dlhodobejšie alebo stúpajú. Tu je dôležitou premonnou čas, ten je prognostickým ukazovateľom v priebehu ktorého sa koncentrácia markera zdvojnásobí.

HE4 je Humánny epididymálny proteín 4, ktorý sa vylučuje do krvi a patrí do skupiny proteínov s najvyššou senzitívnosťou na detekciu ovariálneho karcinómu v porovnaní s inými markermi, a to predovšetkým v štádiu I.

ROMA index nám signalizuje riziko prítomnosti epiteliálneho ovariálneho karcinómu.  Ide o algoritmus, ktorý vychádza z hodnôt HE4 a CA 125. Keďže u Vás  bol zvýšený HE4 automaticky to koreluje s vyšším Roma indexom. Celkovo sa tieto hodnoty u nás posudzujú na základe menopauzálneho stavu ženy a to nasledovne:

Premenopauzálne ženy:
ROMA > 11,4%: vysoké riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu
ROMA < 11,4%: nízke riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu

Postmenopauzálne ženy:
ROMA > 30%: vysoké riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu
ROMA < 30%: nízke riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu

čítať viac

Pukanie, praskanie a tuhnutie čeľuste? Vyhľadajte odborníka!

Bolesť v oblasti čeľustného kĺbu môže poukazovať na primárnu poruchu v ktorejkoľvek časti úst a tváre. Zvukové fenomény ako pukanie či vŕzganie vychádzajú z narušenia koordinácie pohybu kĺbového disku a ramena sánky. Čeľustný kĺb môže byť poškodený priamym úrazom, zápalom alebo opakovaným chronickým preťažovaním kĺbových plôch pri nesprávnej koordinácii svalového aparátu v oblasti čeľustného kĺbu, ale i v oblasti krčnej chrbtice.

Napríklad chybný zhryz či škrípanie zubov sa prejavujú bolesťou čeľustného kĺbu a žuvacích svalov. Tieto stavy môžu viesť k predčasnej a bolestivej osteoartróze čeľustného kĺbu, spojenej s pocitom stuhnutosti. Pri zápalových reumatických ochoreniach môže byť postihnutý ktorýkoľvek kĺb v tele, teda aj čeľustný.

Pri väčšine týchto ochorení sú však zapálené viaceré kĺby v typických lokalitách. Súčasne sa objavujú celkové príznaky, ako je únava, slabosť, zvýšená teplota. V rámci diferenciálnej diagnostiky bolesti čeľustného kĺbu sú potrebné vyšetrenia u viacerých odborných lekárov – stomatológa, ORL lekára, neurológa a reumatológa.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor