MENU
rodina-a-tehotenstvo

Šestonedelie po cisárskom reze: V čom je iné?

Jazva po cisárskom nebýva estetický problém, pretože zostáva skrytá pod nohavičkami.
Zdroj: Profimedia.sk

Súvisiace témy

Rodina a tehotenstvo

Šestonedelie po cisárskom reze: V čom je iné?

Naši odborníci vám poradia, ako zvládnuť šestonedelie po sekcii a na čo treba dávať pozor.

Oproti minulosti počet pôrodov ukončených cisárskym rezom rapídne stúpa. Je to regulárna operácia, ktorá má okrem nesporných výhod aj svoje riziká. „Najčastejšími komplikáciami sú silné krvácanie a strata krvi, embolické príhody, zápal v rane a v malej panve, poranenie okolitých orgánov, napríklad močového mechúra, močovodu, čreva a mnohé iné,“ vymenúva gynekológ MUDr. Peter Krajkovič.

Šestonedelie po cisárskom reze: V čom je iné?Šestonedelie po cisárskom reze: V čom je iné?

MUDr. Peter Krajkovič, gynekológ

Čakajú vás častejšie kontroly

U žien po cisárskom reze je po pôrode nutná častejšia gynekologická kontrola. „Sleduje sa hojenie rany a brucha, sťahovanie maternice, močenie. Môže sa vyskytovať krvácanie z maternice, intenzívne bolesti v operačnej rane. Bolesti môžu byť intenzívnejšie pri močení a dojčení. U žien, ktorým sa robil cisársky rez na neotvorenom krčku maternice, sa môže vyskytovať bolestivé odchádzanie lochií – očistkov, keď sa maternica snaží pretlačiť zrazeniny krvi cez úzky kanál krčka. Problémy s dojčením bývajú rovnaké ako u žien po spontánnom pôrode,“ opisuje odborník.

Hojenie býva dlhšie

Kompletné zhojenie laparotomickej rany jazvou trvá až tri mesiace. „Samozrejme, neznamená to, že celé obdobie musíte byť v pokoji. Už po pár dňoch je vhodné postupné zaťažovanie brucha,“ radí. Ak ste po cisárskom reze, v šestonedelí pre vás platia bežné pravidlá ako po spontánnom pôrode, ale pridávajú sa k nim aj ďalšie – ako u žien po operácii brucha –, to znamená starostlivosť o ranu a primeraná záťaž. „Pri nekomplikovanej operačnej rane nevyžaduje rana špeciálnu starostlivosť. Po pár dňoch ju treba začať sprchovať, nie je vhodné dávať do nej mydlá, roztoky a podobne. Jemné začervenanie v blízkom okolí operačnej rany je znakom hojenia. Pri začínajúcom intenzívnejšom začervenaní sú vhodné dezinfekčné roztoky na ošetrenie operačnej rany, prípadne repíkové obklady a podobne. Zápal rany sa prejaví širokým začervenaním, teplejšou kožou, bolesťou v rane, hnisavým výtokom a rozpadnutím rany. Tu už musí vybrať vhodný liečebný postup gynekológ, ktorý sa o vás v šestonedelí stará,“ dodáva MUDr. Krajkovič.

Šestonedelie po cisárskom reze: V čom je iné?Šestonedelie po cisárskom reze: V čom je iné?

MUDr. Gabriel Maršal, plastický chirurg

Je potrebná plastika?

„Jazva po sekcii nebýva estetický problém, pretože má ideálne podmienky na zahojenie bez ťahu. Tiež lokalita, kde sa nachádza – naprieč stredom podbrušia –, sa dá dobre maskovať bielizňou či plavkami,“ hovorí plastický chirurg MUDr. Gabriel Maršal a dodáva: „Preto sa na plastických chirurgov ženy po cisárskom reze obracajú pre „zamaskovanie“ jazvy minimálne. Nepeknejšie stopy môžu mať mamičky so sklonom k tvorbe hypertrofických až keloidných jaziev, tie sa však liečia skôr nechirurgicky – masážami, lokálne kortikoidmi a podobne.“

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Nahradí vitamín P aj iné vitamíny, už nemusím nič iné užívať?

Vitamín P je skôr neoficiálny názov, ktorý sa používa na označenie skupiny bioaktívnych látok známych ako flavonoidy. Sú to fytochemikálie, ktoré sa nachádzajú v mnohých potravinách. Majú rôzne účinky, ktoré sú dôležité pre udržanie dobrého zdravia. Antioxidačné pomáhajú neutralizovať voľné radikály v tele, čím ochraňujú bunky pred poškodením a pomáhajú predchádzať rôznym ochoreniam.

Protizápalové účinky majú schopnosť zlepšiť elasticitu ciev a znižovať zápalové procesy v kardiovaskulárnom systéme, čo pomáha znížiť riziko srdcových ochorení. Imunomodulačné podporujú imunitný systém a organizmu pomáhajú bojovať proti infekciám.

Najznámejšie flavonoidy sú citrín, rutín, hesperidín, kvercetín a eriodictyol. Potraviny, ktoré obsahujú bohaté množstvo flavonoidov, teda vitamínu P, sú najmä rôzne druhy ovocia a zeleniny, napríklad jablká, hrozno, citrusové ovocie, brokolica, cesnak, cibuľa, rajčiny, bobuľové ovocie, zelený čaj, horká čokoláda.

Vitamín P môže poskytovať určité benefity, ktoré súvisia s príjmom flavonoidov. Ale je dôležité uvedomiť si, že flavonoidy sú len jedna skupina z mnohých dôležitých vitamínov, minerálov a ďalších živín potrebných pre optimálne zdravie. Takže áno, je vhodné doplniť aj ďalšie vitamíny a minerály popri substitúcii vitamínu P.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Mám vysoký tlak, neodnesiem nákup, srdce mi búši. Aké potrebujem vyšetrenia?

Vysoký tlak krvi je potrebné liečiť. To isté platí pri zvýšenej frekvencii srdca. Vaša všeobecná lekárka by vás mala dôkladne vyšetriť a poslať na ďalšie doplňujúce vyšetrenia, ako je ultrazvukové zobrazovacie vyšetrenie prípadne 24-hodinové monitorovanie EKG. Na tieto vyšetrenia vás môže poslať aj špecialista – internista alebo kardiológ. Z praktického hľadiska je však jednoduchšie, ak to urobí lekár prvého kontaktu.

Všeobecná lekárka vám na základe vyšetrení môže predpísať lieky, ktoré zároveň ovplyvňujú tlak aj pulz. Najčastejšie ide o dva, alebo viac kombinovaných liekov. Až na základe výsledkov týchto vyšetrení sa môže vylúčiť spojitosť ďalších zdravotných ťažkostí s poškodením srdca z vysokého tlaku krvi.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor