MENU
rodina-a-tehotenstvo

Šestonedelie: Bábo je na svete, ale čo vy?

Najväčšie zmeny v šestonedelí prebiehajú na maternici.
Zdroj: profimedia.sk

Súvisiace témy

Rodina a tehotenstvo

Šestonedelie: Bábo je na svete, ale čo vy?

Po pôrode máte rovných sedem dní a šesť týždňov na to, aby ste boli zase fit! Nechajte vašich blízkych aby vám pomáhali, teraz to potrebujete viac ako kedykoľvek predtým.

Do domácej starostlivosti je šestonedieľka prepustená po spontánnom pôrode na tretí, štvrtý deň a po cisárskom reze na piaty až šiesty deň.

Zmeny v celom tele

Šestonedelie sa začína skončením pôrodu a trvá 6 až 8 týždňov. Miznú tehotenské zmeny a váš organizmus sa vracia do stavu ako pred otehotnením. Premeny prebiehajú nielen na rodidlách, ale aj v celom organizme. Prvých sedem dní po pôrode sú takzvané včasné šestonedelie, nasledujúcich štyridsaťdva dní lekári označujú ako oneskorené šestonedelie. V tomto období ustupujú aj niektoré chorobné tehotenské zmeny, napríklad tehotenská cukrovka, vysoký krvný tlak alebo ochorenia pečene v tehotnosti.

Únava

Po pôrode je prirodzený pocit úľavy a radosti z narodenia dieťatka, ale aj únavy. Odporúča sa skoré vstávanie z postele, dve-tri hodiny po spontánnom pôrode, ako prevencia trombóz a pľúcnych embólií. Po ťažkých, vyčerpávajúcich pôrodoch sa v šestonedelí môžete stretnúť so stavmi vyčerpania a depresie, s plačlivými chvíľkami.

Starostlivosť o vás

Po pôrode lekár sleduje dvakrát denne telesnú teplotu, pulz, kontroluje sťahovanie maternice a intenzitu krvácania. Venuje pozornosť hojeniu popôrodných poranení alebo operačnej rany po cisárskom reze, pravidelné vyprázdňovanie močového mechúra a prítomnosť stolice. Niektoré šestonedieľky sa nemôžu vymočiť aj pre psychické zábrany, zo strachu pred bolesťou po pôrodných poraneniach vonkajšieho genitálií.

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Nahradí vitamín P aj iné vitamíny, už nemusím nič iné užívať?

Vitamín P je skôr neoficiálny názov, ktorý sa používa na označenie skupiny bioaktívnych látok známych ako flavonoidy. Sú to fytochemikálie, ktoré sa nachádzajú v mnohých potravinách. Majú rôzne účinky, ktoré sú dôležité pre udržanie dobrého zdravia. Antioxidačné pomáhajú neutralizovať voľné radikály v tele, čím ochraňujú bunky pred poškodením a pomáhajú predchádzať rôznym ochoreniam.

Protizápalové účinky majú schopnosť zlepšiť elasticitu ciev a znižovať zápalové procesy v kardiovaskulárnom systéme, čo pomáha znížiť riziko srdcových ochorení. Imunomodulačné podporujú imunitný systém a organizmu pomáhajú bojovať proti infekciám.

Najznámejšie flavonoidy sú citrín, rutín, hesperidín, kvercetín a eriodictyol. Potraviny, ktoré obsahujú bohaté množstvo flavonoidov, teda vitamínu P, sú najmä rôzne druhy ovocia a zeleniny, napríklad jablká, hrozno, citrusové ovocie, brokolica, cesnak, cibuľa, rajčiny, bobuľové ovocie, zelený čaj, horká čokoláda.

Vitamín P môže poskytovať určité benefity, ktoré súvisia s príjmom flavonoidov. Ale je dôležité uvedomiť si, že flavonoidy sú len jedna skupina z mnohých dôležitých vitamínov, minerálov a ďalších živín potrebných pre optimálne zdravie. Takže áno, je vhodné doplniť aj ďalšie vitamíny a minerály popri substitúcii vitamínu P.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Mám vysoký tlak, neodnesiem nákup, srdce mi búši. Aké potrebujem vyšetrenia?

Vysoký tlak krvi je potrebné liečiť. To isté platí pri zvýšenej frekvencii srdca. Vaša všeobecná lekárka by vás mala dôkladne vyšetriť a poslať na ďalšie doplňujúce vyšetrenia, ako je ultrazvukové zobrazovacie vyšetrenie prípadne 24-hodinové monitorovanie EKG. Na tieto vyšetrenia vás môže poslať aj špecialista – internista alebo kardiológ. Z praktického hľadiska je však jednoduchšie, ak to urobí lekár prvého kontaktu.

Všeobecná lekárka vám na základe vyšetrení môže predpísať lieky, ktoré zároveň ovplyvňujú tlak aj pulz. Najčastejšie ide o dva, alebo viac kombinovaných liekov. Až na základe výsledkov týchto vyšetrení sa môže vylúčiť spojitosť ďalších zdravotných ťažkostí s poškodením srdca z vysokého tlaku krvi.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor