Do domácej starostlivosti je šestonedieľka prepustená po spontánnom pôrode na tretí, štvrtý deň a po cisárskom reze na piaty až šiesty deň.
Čítajte viac:
Zmeny v celom tele
Šestonedelie sa začína skončením pôrodu a trvá 6 až 8 týždňov. Miznú tehotenské zmeny a váš organizmus sa vracia do stavu ako pred otehotnením. Premeny prebiehajú nielen na rodidlách, ale aj v celom organizme. Prvých sedem dní po pôrode sú takzvané včasné šestonedelie, nasledujúcich štyridsaťdva dní lekári označujú ako oneskorené šestonedelie. V tomto období ustupujú aj niektoré chorobné tehotenské zmeny, napríklad tehotenská cukrovka, vysoký krvný tlak alebo ochorenia pečene v tehotnosti.
Únava
Po pôrode je prirodzený pocit úľavy a radosti z narodenia dieťatka, ale aj únavy. Odporúča sa skoré vstávanie z postele, dve-tri hodiny po spontánnom pôrode, ako prevencia trombóz a pľúcnych embólií. Po ťažkých, vyčerpávajúcich pôrodoch sa v šestonedelí môžete stretnúť so stavmi vyčerpania a depresie, s plačlivými chvíľkami.
Starostlivosť o vás
Po pôrode lekár sleduje dvakrát denne telesnú teplotu, pulz, kontroluje sťahovanie maternice a intenzitu krvácania. Venuje pozornosť hojeniu popôrodných poranení alebo operačnej rany po cisárskom reze, pravidelné vyprázdňovanie močového mechúra a prítomnosť stolice. Niektoré šestonedieľky sa nemôžu vymočiť aj pre psychické zábrany, zo strachu pred bolesťou po pôrodných poraneniach vonkajšieho genitálií.