MENU
rodina-a-tehotenstvo

Herečku Kristínu Madarovú chôdza naboso doslova vyliečila

Pre herečku Kristínu Madárovú je chôdza naboso doslova liečivá.
Rodina a tehotenstvo

Herečku Kristínu Madarovú chôdza naboso doslova vyliečila

Kristína Madarová (32) žila istý čas v cudzine, ale šťastná dokáže byť kdekoľvek. Kde a prečo chodí naboso?

Pred stretnutím v nákupnom centre ste uprednostnili park. Nemáte rada shoppingy?

Nemám, chodím tam raz či dvakrát do roka, keď si musím dokúpiť nejaké sezónne veci.

Nie ste nákupná maniačka?

Čo sa týka oblečenia, som veľmi ekologická. Musím pochváliť svoje sesternice a kamarátky, ktoré síce rady nakupujú, ale veci,
ktoré časom už neľúbia a mne sa páčia, mi s radosťou posunú, a aj ja im. Takto vytvárame taký eko design okruh. No mám
obľúbené niektoré lokálne značky a vintage shopy, kam si rada zájdem po „origoš“ kúsok.

Kristína sa vo voľnom čase venuje výrobe náušníc.Kristína sa vo voľnom čase venuje výrobe náušníc.
Kristína sa vo voľnom čase venuje výrobe náušníc.
Celá FOTOgaléria TU

Keď máte možnosť, utekáte z mesta do prírody?

Určite áno, hoci veľmi ľúbim aj život v meste. Nedávno sme napríklad spontánne vybehli do Štiavnice, kde má sesternica priam rozprávkový penziónik. Pobehali sme centrum a potom som sa vybrala, že vyjdem bosá na Sitno a vykúpem sa v tajchu. Cestou som objavila nádherné lúky, tak som zaparkovala a strávila len tak na deke dve hodiny. Milujem miesta, kde je nad vami šíra obloha a otvorený nekonečný priestor. Vtedy mi najrýchlejšie vypína hlava a perfektne si oddýchnem.

Kde chodíte bosá? 

V lese, ale aj v meste. Napravilo mi to v tele množstvo vecí, chodiť naboso je veľmi zdravé. Naplno som s tým začala v marci tento rok, v lese na Železnej studničke v Bratislave. Cítiť zem bosými nohami je úplne iný rozmer. Taký, že sa mi ani neráta, ak som v prírode obutá. Naučíte sa inak našľapovať a nebolí vás, ani keď idete po štrku. Mávala som problémy aj s chodidlami, s členkom, s bedrovými kĺbmi. To všetko je preč. Za pár mesiacov sa to dalo úplne do poriadku. Aj vybočený palec sa mi úplne popravil, dokonca aj žalúdok.

Žalúdok? 

Áno. Na chodidle máte množstvo reflexných bodov poprepájaných so všetkými orgánmi v tele. A chodením naboso ich nonstop masírujete. Ja už ani neviem, že mám histamínovú intoleranciu. Jem akurát menej paradajok a baklažánu, to je všetko.

Vo vašom životopise som našla, že jazdíte na koni.

Celý život som sa bála koní, ale vlani v lete som to skúsila. A keď po letnom uvoľnení prišiel na jeseň znovu lockdown, potrebovala som nejaký nový impulz. Tak som si povedala – idem na kone. Od októbra do decembra som sa učila jazdiť a je to super.

V seriáli Sestričky pracujete na traumatológii. Zvládli by ste takú prácu?

Neviem. No nespanikárim, keď niekomu treba pomôcť. Pred pár dňami sa mi stalo, že jeden starý pán spadol na ulici a krvácal, rozbil si hlavu. Ostala som úplne pokojná, dala som mu vodu, zavolali sme sanitku. Moja mamina takto zachránila už niekoľko ľudí, vždy zachovala absolútny pokoj. No na druhej strane som veľmi empatická, veľmi s ľuďmi súcitím. Asi by som bola ako postava sestričky Táne, ktorá si občas od pacientov nevie spraviť odstup. Ja sa na druhého akoby napojím a vnímam jeho bolesť. Kedysi som nemohla ani vstúpiť do nemocnice, tá budova je priam nasiaknutá nešťastiami.

Celý rozhovor s Kristínou Madarovou nájdete v septembrovom čísle časopisu Zdravie. 

Zdravie 09/2021Zdravie 09/2021
Zdroj: nmh

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Mesačná dcérka dýcha nepravidelne, je to normálne?

Nemajte žiadne obavy, u mesačného aj staršieho bábätka je celkom normálne nepravidelné dýchanie počas spánku. Spánok má určité fázy. Keď bábätko zaspáva, očné viečka sa stále chvejú, nepravidelne dýcha. Je uvoľnené, občas sa mykne alebo sa smeje. Dostáva sa len do fázy ľahkého spánku. Ľahko sa prebudí. Ak budeme v uspávaní pokračovať, zistíme, že pravidelne a pokojne dýcha, má uvoľnené svaly, mykanie a naťahovanie sa vytratí. Bábätko prešlo do fázy hlbokého spánku, kedy ho môžeme uložiť do postieľky bez následného prebudenia.  Fáza hlbokého spánku trvá asi hodinu, ľahký spánok, ak prebehne nerušene, len 10 minút.

čítať viac

Zistili mi Crohnovu chorobu. Naozaj je to na celý život?

Áno, liečba Crohnovej choroby je celoživotná a patrí do rúk odborného lekára, ktorý ju podľa aktuálneho stavu riadi a upravuje. Nemusíte sa obávať, na Slovensku je na vysokej úrovni. Pacienti majú už okrem iného k dispozícii aj biologickú liečbu, ktorá výrazne zvyšuje ich šance na normálny život. Musíte však rátať s celoživotnou diétou.

Toto ochorenie spôsobuje zápal v stene tráviacej sústavy. Postihnutá môže byť ktorákoľvek jej časť- vrátane tenkého alebo hrubého čreva, dutiny ústnej, pažeráka a žalúdka. Prejavuje sa najmä hnačkami, niekedy krvavými, a bolesťami brucha. Príznaky sa objavujú aj v ďalších častiach tela: oči - začervenanie a svrbenie, ústa -rany, kĺby - opuch a bolesť, koža - opuchy a iné poškodenia, kosti - osteoporóza, obličky - kamene, pečeň - hepatitída a cirhóza, ale len zriedkavo. Postihnuté môžu byť všetky vrstvy čreva. Úseky zdravého čreva sa môžu striedať s chorými časťami. Ide o takzvané „preskočené“ oblasti. Naproti tomu ulcerózna kolitída sa rozširuje rovnomernejšie a súvislejšie a ovplyvňuje len povrchové vrstvy hrubého čreva. Crohnovu chorobu má v Európe asi milión ľudí. Môže sa vyvinúť v akomkoľvek veku, ale najčastejšie sa začína v období od 15 do 25 rokov. Rovnako postihuje mužov aj ženy. V posledných rokoch sa rozšírila, no príčinu tohto rozšírenia zatiaľ nepoznáme.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor