MENU
rodina-a-tehotenstvo

Rozhovor: Speváka Janka Kurica zachránila pred skalpelom manželka

O záhradku pri dome sa Janko Kuric stará sám a rád.
Rodina a tehotenstvo

Rozhovor: Speváka Janka Kurica zachránila pred skalpelom manželka

Spevák skupiny Vidiek Ján Kuric (58) sa počas pandémie socializoval v obchode či na trhu a užíval si golf vo dvojici s manželkou. Čo prestal jesť, aké koncerty pripravuje a prečo mu hrozil skalpel?

Predvlani ste na Radvanskom jarmoku vyhlásili, že budete prezidentom. Môžeme sa tešiť na vašu kandidatúru?

Neviem, či ešte budem mať toľko síl a entuziazmu, ale naposledy to podľa mňa dopadlo dobre a máme lepšiu prezidentku, než by som bol ja.

Prečo by ste nemali síl?

Chcel som v rámci zlepšenia zdravia začať vystupovať hore bez, aby som trochu schudol, ale covid to prekazil.

Aj vy ste boli celé dni v pyžame a priberali?

Som odmalička vedený tak, že ráno sa treba prezliecť. Snažím sa nebyť ani v pyžame, ani v teplákoch, mám taký úzus. A v rámci lenivosti to pomáha. Vždy, dokonca aj keď som chorý, sa cez deň oblečiem.

Spevák skupiny Vidiek so svojím milovaným psom.Spevák skupiny Vidiek so svojím milovaným psom.
Spevák skupiny Vidiek so svojím milovaným psom.
Zdroj: ROBO HUBAČ
Celá FOTOgaléria TU

Pred pár rokmi ste začali intenzívne cvičiť s osobným trénerom. Ako dlho ste vydržali chodiť do posilňovne?

Vydržal som! Až začiatkom covidu som sa trošku opustil, ale znova som začal. Do „posilky“ sa chodiť nedalo, ale doma máme také točité schodisko, na ktorom robím zdvihy. Kliky, drepy aj iné cviky sa dajú robiť i doma, snažil som sa cvičiť aspoň raz za dva dni. Veľakrát sa mi nechcelo, no zistil som, že úplne stačí roztočiť ruky, akoby som chcel odletieť, urobiť pár drepov a už lenivosť opadla a mohol som cvičiť.

To vám poradil tréner?

Je to môj nápad. Nedávno som sa stretol s kolegami, s ktorými som chodil pred pandémiou do „posilky“. S Mišom Hudákom a ďalšími „spolušportovcami“, a oni to cez pandémiu nejako vzdali. Aj mi celkom závideli, že som pokračoval. Cítim sa naozaj lepšie, každému to odporúčam.

Zvykli ste aj behať, ale to vám lekár neodporúčal. Prečo?

Poradil mi, aby som neblbol, pozrel si občiansky preukaz, kedy som sa narodil, a blbol adekvátne k tomu. Vek nepustí. Okrem toho mám ploché nohy... Ale údajne je jedno z najzdravších cvičení rýchla chôdza, kráčať aj hodinu svojim tempom, potiť sa, na nič nemyslieť. Moji známi robia nordic walking, a že to je úplne super. Ale chodiť s tými paličkami je mi trochu srandovné.

Pokračovať Ďalej (1/5)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Naša jedenásťročná máva občas výtok z pošvy. Je to bežné?

V predpubertálnom období normálny výtok neexistuje. U dievčat počas dospievania vplyvom hormónov sa mení prostredie pošvy. Žliazky krčku maternice začínajú produkovať hlienový sekrét. Tie vytvárajú kyselinu mliečnu, ktorá premieňa chemické prostredie pošvy z neutrálneho na výrazne kyslé. Kým sa však hormóny a činnosť žliazok „zabehnú“, chvíľu to trvá. Preto býva v puberte  sekrécia hojnejšia ako v dospelosti a môže dráždiť doposiaľ nezvyknutú kožu rodidiel. Toto je jediná výnimka, kedy môžeme výtok označiť za „normálny“. Je číry, páchne kyslo, na spodnej bielizni zanechá bezfarebné škvrny, akoby bola naškrobená. Liečbu netreba, na mieste je zvýšená hygiena. Nie strečové vypasované rifle!

čítať viac

Menštruácia mi mešká a prsia sa mi trošku zväčšili. Som tehotná?

V prípade podozrenia na tehotenstvo odporúčam nasledovný postup. Ak máva žena pravidelné menštruačné cykly a menštruácia mešká, je dobré počkať, kým bude meškať približne 7 dní a až potom si urobiť tehotenský test z moču, ktorý sa dá kúpiť napríklad v lekárni. Samozrejme, je možné urobiť si tehotenský test aj skôr, avšak, čím skôr si ho žena urobí, tým je väčšie riziko, že bude falošne negatívny.

Keď mešká menštruácia približne 14 dní, je vhodné ísť na gynekologické vyšetrenie, vrátane vyšetrenia ultrazvukom, kedy by už malo byť tehotenstvo viditeľné. Okrem toho gynekológ môže tiež nechať vyšetriť hladinu tehotenského hormónu v krvi, ak to považuje za potrebné. Uvedené informácie platia v prípady, že žena nemá žiadne ťažkosti a cykly máva pravidelné. Príznaky ako ranné nevoľnosti či napätie v prsníkoch sú pri stanovení skorého tehotenstva neisté.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor