MENU
rodina-a-tehotenstvo

Rozhovor s Petrom Marcinom: Ľudia na ulici mi občas vynadajú

Andy Kraus, Peter Marcin, Viki Ráková v Susedoch
Rodina a tehotenstvo

Rozhovor s Petrom Marcinom: Ľudia na ulici mi občas vynadajú

Peter Marcin (54) je vášnivý turista, správny neurotik, tvorbu humoru aj zdravie berie vážne. Čo dostáva každý rok pod vianočný stromček?

Zasiahla korona nejako výraznejšie do vašej práce?

Asi ako u všetkých umelcov, lebo my sme museli prestať pracovať v marci a trvá to dodnes, vlastne sme zavretí non-stop. V lete to bolo síce voľnejšie, no divadlá vtedy nehrajú a hromadné akcie boli zakázané. Napríklad mne sa zrušili predstavenia po Slovensku naplánované na marec, tak sme ich presunuli na október a následne na máj budúceho roka. Lístky sú vypredané vyše trištvrte roka, ale ľudia predstavenie stále nevideli. A sú takí zlatí, že vstupenky zatiaľ nevracajú.

Ale v televízii vás vidno.

Natáčanie Susedov sme na jar museli zrušiť a program Neskoro večer sme neskôr nakrúcali aspoň v rúškach, ale bez divákov. V lete sa to uvoľnilo a stihli sme natočiť celú sériu Susedov. Takže som mal šťastie, že aj keď v obmedzených podmienkach, ale mohol som robiť aspoň v televízii.

Nepadol vám jarný „oddych“ aj trochu dobre?

Všetko zlé je na niečo dobré. Už vtedy som hovoril, že sa ľudia aspoň môžu venovať svojim rodinám, športovať, chodiť s deťmi do prírody a nie shoppingovať. Na druhej strane neviem, či niekto urobil štatistiku či sa nezvýšila rozvodovosť. Niekde v zahraničí vraj áno, tak by ma celkom zaujímalo, ako sú na tom Slováci. No už je toho veľa, je to aj nápor na psychiku.

Marcinova relácácia Neskoro večer ľuďom pomáha zabudnúť na stresy.Marcinova relácácia Neskoro večer ľuďom pomáha zabudnúť na stresy.
Marcinova relácácia Neskoro večer ľuďom pomáha zabudnúť na stresy.
Zdroj: RTVS Neskoro večer

Že si doma ideme vzájomne na nervy?

Myslím skôr na médiá. Nepočujete, nečítate a nevidíte nič iné, len o koronakríze, vystúpenia politikov ku korone. Mne na sociálnu sieť, kde mám desaťtisíce fanúšikov, píšu ľudia po každom vysielaní, akí sú šťastní, že vidia v televízii aj nejakú zábavnú reláciu a môžu si oddýchnuť. Ja som teraz ľudový liečiteľ! Dúfam, že ľudí trošku liečim od ich starostí, keď si zapnú Neskoro večer alebo Susedov.

Vraj ste, pokiaľ ide o prácu, dosť prísny a vážny človek. Aj kričíte, rozčuľujete sa?

Humor nie je žiadna sranda a disciplína na natáčaní musí byť. Ja som zároveň aj režisér Susedov a vždy musím situáciu trochu strážiť, lebo keď sa to príliš uvoľní, treba aj pevnú ruku. Ale na 99,9 percenta je dobrá nálada. Len niekedy treba riešiť aj technické veci a podobne, a keď to začne škrípať, ja ako správny neurotik vybuchnem. Ale za 20 sekúnd už ani neviem, že som sa rozčúlil. Moja diagnóza je, že vyštartujem z nula na stovku za sekundu, ale zo stovky na nulu to mám tiež za sekundu.

Pokračovanie rozhovoru  >>>>

Pokračovať Ďalej (1/3)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Je potrebné pri náleze žlčníkových kameňov vždy podstúpiť operáciu?

Kamene v žlčníku predstavujú potenciálne riziko. Nakoľko nemajú obranyschopnosť voči baktériám, môžu vyvolať zápaly žlčníka. Keď sú kamienky malé, vzniká v žlčníku tzv. blato. Medzi kamienkami sú prítomné baktérie, ktoré sa môžu kedykoľvek rozmnožiť a vytvoriť zápal. Nebezpečné sú však nielen malé, ale aj väčšie kamene. Tie môžu prederaviť žlčník. Bez ohľadu na to, či sú kamene malé alebo veľké, pri operácii sa odstraňuje celý žlčník.
Ďalším rizikom je prestúpenie kameňa cez maličký ductus cysticus do žlčovodu alebo do spoločného vývodu žlčovodu a pankreatovodu. Ak nastane upchatie v mieste, kde sa spájajú pri prechode do dvanástnika, môže vzniknúť pankreatitída, ožltnutie a žltačka. Pankreatitída a takisto žltačka sú život ohrozujúce ochorenia.
Vzhľadom na spomenuté riziká by som odporučil čo najskôr vyhľadať skúseného špecialistu, u ktorého by ste podstúpili operáciu. V aktuálnej situácii je vhodnejšie nájsť menšie pracovisko jednodňovej chirurgie. Výhodou je, že ako pacient prídete do kontaktu len s minimálnym množstvom zdravotníckeho personálu a iných pacientov. V zariadeniach jednodňovej chirurgie sa po operácii žlčníka vyžaduje hospitalizácia len na 1 noc, takže riziko nákazy je výrazne nižšie ako pri niekoľkodňovom pobyte vo veľkej nemocnici.
Dovtedy, kým podstúpite operáciu, je potrebné dodržiavať špeciálnu diétu. Zakázané sú tučné a vysmážané jedlá. Po ich konzumácii sa žlčník prudko stiahne a hrozí riziko koliky. Vhodné je užívanie tzv. spazmolytík. Ide o lieky, ktoré uvoľňujú hladkú svalovinu na tráviacom trakte, vďaka čomu sa znižuje bolestivosť.

čítať viac

Môže za každodennú bolesť hrdla alergia alebo zápal?

Bolesť v hrdle postihuje deti výrazne častejšie než dospelých, až osemkrát ročne. Detská sliznica v hrdle je veľmi citlivá. Bežne sa spája s infekciou alebo aj neinfekčným zápalom, napríklad z alergie. Môže vzniknúť vďaka obyčajnému pobytu vonku na studenom vzduchu alebo v suchom vzduchu v interiéri. V prípade, že za bolesťami hrdla nie sú vážne infekcie a zápaly, ale iba miernejšie podráždenie či prechladnutie, môžete ho riešiť domácimi prostriedkami. Veľmi dôležité je pravidelné dopĺňanie tekutín. Tam, kde bude dieťa ležať počas dňa aj spať v noci, by ste mali dostatočne zvlhčovať vzduch, nakoľko príliš suché ovzdušie podporuje dráždenie sliznice v hrdle. Pravidelne vetrajte. Na kloktanie aj na pitie využite viacero overených a osvedčených prírodných prostriedkov či rastlín. Pri pretrvávaní bolesti hrdla navštívte vášho pediatra, ktorý na základe aj iných klinických symptómov určí, či dieťa musí vyšetriť alergiológ.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia