MENU
rodina-a-tehotenstvo

Ako posilniť deťom imunitu v kolektíve? Počas pandémie pomôže 7 prírodných pomocníkov

Nechajte dieťa aj zašpiniť sa.
Zdroj: Shutterstock
Rodina a tehotenstvo

Ako posilniť deťom imunitu v kolektíve? Počas pandémie pomôže 7 prírodných pomocníkov

Začiatok školského roka prináša pre čerstvých škôlkarov, školákov a ich rodičov veľké zmeny. Okrem iného aj častejšie detské choroby.Ako podporiť detskú imunitu a kedy je dôležité vyhľadať lekára?

Každé dieťa sa rodí s imunitnou výbavou, teda schopnosťou organizmu poradiť si s prípadnou narušenou rovnováhou tela, ktorú môžu spôsobovať externé vplyvy. Imunita je však nezrelá. Tak ako sa malý človek postupne učí hýbať, sedieť, hovoriť, čítať či písať, aj
detskú imunitu treba učiť, ako reagovať. „Imunita dieťaťa sa vyvíja už počas tehotenstva, postupne sa tvoria jednotlivé zložky takzvanej nešpecifickej a špecifickej imunity a po narodení sa ďalej vyvíjajú. Pre nezrelosť imunitného systému sú malé deti náchylnejšie na infekcie,“ vysvetľuje pediatrička MUDr. Zora Szitásová.

Prechodné oslabenie alebo porucha imunity?

Informácia, že mierne kašlíky a soplíky sú u detí bežné, by mohla rodičov upokojiť. Výraznejší a častejší kašeľ či sfarbený soplík už naznačujú prítomnosť infekcie a vtedy je vhodné dieťa nechať doma. Nielenže môže nakaziť ostatné deti v kolektíve, ale k už existujúcej, i keď miernej infekcii sa môžu pridať ďalšie. Podľa pediatričky nie je nič nezvyčajné, že malé deti častejšie trápia infekcie dýchacích ciest, hnačky, infekcie močových ciest alebo kože. To všetko je v poriadku (samozrejme, vyžadujú si primeranú pozornosť a starostlivosť či liečbu), pozor si však treba dať na alergie či intolerancie.

 

Vždy treba veľmi precízne posúdiť, či ide o infekciu v dôsledku nezrelej imunity, respektíve jej prechodného oslabenia, alebo o poruchu imunity. Preto je rozumné dať dieťa vyšetriť u detského lekára, ktorý zváži, či je potrebné aj vyšetrenie u imunológa,“ hovorí pediatrička. Znamená to, že žiadnu chorobu netreba podceniť, ale ani zbytočne, bez názoru odborníka preceňovať.

Výzva pre imunitu

Nový detský kolektív, v ktorom sú bežné infekcie prirodzené, je pre imunitu dieťaťa dobrou výzvou, aby sa naučila niečo nové, a tým sa posilnila. „Detská imunita sa s väčšinou ochorení stretáva prvý raz a niektoré jej môžu dať viac zabrať, keďže na ne organizmus ešte nepozná vhodnú odpoveď. Preto imunita dieťaťa potrebuje správne stimuly a byť vo vhodnej miere vystavovaná podnetom, aby sa na ne učila reagovať,“ mieni odborník na imunitu Adrián Doboly.

Na druhej strane, ak sa detský organizmus zaoberá nejakým ochorením, i keď mierne, nemusíme ho vystavovať ďalším infekciám, napr. ovčím kiahňam. Takisto deti mladšie ako jeden rok by nemali prichádzať do styku s infikovanými ľuďmi. Ich imunita a organizmus sú ešte veľmi nezrelé a aj bežné ochorenie môže spôsobiť vážnejšie problémy či trvalé následky, ktoré v útlom veku nemusia byť hneď zjavné.

Dôležitá rozcvička

Aké podnety potrebuje imunita každého dieťaťa? Stretávať sa s inými, relatívne zdravými deťmi, s ktorými sa hrá a najmä hýbe. Primeraný
pohyb je nesmierne dôležitý. Rovnako dôležitá je vyvážená strava obsahujúca všetky vitamíny, stopové prvky a vlákninu, dostatočný pitný režim (bez zbytočne pridaného cukru alebo kofeínu), ale aj dostatok spánku. Nemenej významná je správna hygiena, najmä správne umývanie rúk pred jedlom či po návšteve toalety.

Prospeje však aj trochu špiny. Nedržte dieťa v sterilnom prostredí, pretože vtedy imunita nemá výzvy, na ktoré by reagovala, a nemôže sa trénovať. Odborníci odporúčajú aj otužovanie. Neznamená to, že budeme dieťa kúpať v studenej vode, ale občasná vlažná sprcha, saunovanie a hlavne primerané oblečenie a pobyt v neprekurovaných miestnostiach urobia obrovskú službu.

Naučte ich smrkať

Najlepším spôsobom, ako zabrániť rozvoju infekcie horných dýchacích ciest smerom z nosa nadol do krku a do priedušiek, je naučiť deti vysmrkať sa. Keď to ešte nevedia, treba sopeľ odsávať. Rady sa v ňom totiž držia infekcie a keď zateká do hrdla, infekcie postupne osídľujú čoraz väčšiu plochu a viac orgánov. Bežný soplík sa tak znenazdajky zmení na chorobu s teplotami.

Pomoc z lekárne

Je na posúdení detského lekára, či si liečba prípadnej detskej choroby vyžaduje antibiotiká. Tie totiž môžu pomôcť vystrábiť sa z ochorenia, ale imunitu oslabujú. „Opakované ľahké infekcie najmä horných dýchacích ciest sú v detskom veku bežné a u veľkej časti
detí nie sú potrebné ďalšie vyšetrenia ani liečba antibiotikami. Ak, tak sa ordinujú antibiotiká lokálne. Zároveň treba imunitu podporiť
vhodnými preparátmi na báze látok prírodného pôvodu,“ pokračuje doktorka Szitásová.

Medzi najvýznamnejšie účinné a u nás dostupné prírodné látky podľa lekárky patria bakteriálne imunomodulátory (látky obsahujúce zložky baktérií), biologicky aktívne polysacharidy (výťažky z bunkových stien húb a niektorých rastlín), probiotiká, prebiotiká, prípravky z Echinacey a vitamíny A a C.

K prospešným látkam, ktoré podporujú imunitu a zároveň urýchľujú liečbu prípadného ochorenia, patrí beta glukán, ktorý sa nachádza
v hlive ustricovej. „V mnohých prípadoch sa dokázalo, že beta glukán vysokej čistoty spolupracuje s ďalšími liečivami, pomáha zlepšovať ich účinok a redukovať nežiaduce účinky. Je vhodné podávať ho aj v čase, keď sa užívajú antibiotiká, ktoré neraz účinkujú aj proti prospešným mikroorganizmom v tele. Najčastejšie sú postihnuté črevné baktérie, čo môže viesť k hnačkám a ďalšiemu oslabovaniu imunity. Beta glukán sa správa ako prebiotikum, ktoré je súčasťou imunitného systému organizmu, “ vysvetľuje Adrián Doboly. 
Na budovanie imunity dieťaťa však nestačia len doplnky výživy, hoci aj na prírodnej báze. Dôležitá ostáva správna životospráva, do ktorej patrí pohyb, strava, oddych, podnetné prostredie s minimom stresu a primerané oblečenie.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môže priveľa produktov obsahujúcich fluór poškodiť zuby?

Je vhodné myslieť na to, že vždy všetkého veľa škodí. Fluór je pre organizmus potrebný a prijímame ho už vo vode, v strave, v zubných pastách, ako ste uviedli a aj v spomínanom géli. Fluór totiž prispieva k silnejším a odolnejším zubom a znižuje výskyt zubného kazu.

Nadmerný príjem sa prejavuje najmä podľa toho, akým spôsobom ho používate. Ak ide iba o použitie na zuby a nedochádza ku konzumácii prehltnutím, najčastejším prejavom sú biele škvrny na zuboch.

Ak by však dochádzalo k prehĺtaniu, čo je časté najmä u detí, môže dôjsť najmä k odvápneniu kostí a tkanív. To sa prejavuje bolesťami kĺbov, osteoporózou, krehkými zubami a podobne. V prípade nadmerných dávok môžu sa objaviť celkové príznaky, kam patrí najmä porucha pamäťových funkcií a kostná fluoróza, ktorá vedie k stuhnutosti kĺbov.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Ako si môžem pomôcť, aby sa mi zlepšili pečeňové funkcie?

Stukovatenie pečene, steatóza, je chronické ochorenie, pri ktorom sa tukové kvapôčky hromadia v hepatocytoch, pečeňových bunkách. Alkohol je len jednou z príčin vzniku steatózy, vo vašom prípade ide o poruchu metabolizmu, nadmernú telesnú hmotnosť, takzvanú nealkoholovú steatózu.

Pri správnej strave a dostatočnej fyzickej aktivite je možné steatózu zvrátiť. Pokúste sa viesť aktívny životný štýl, jesť správne, normalizovať telesnú hmotnosť. Je potrebné  plynule  znížiť hmotnosť, pretože prudký úbytok môže viesť k zrýchleniu procesov fibrózy pečeňového tkaniva. Pokiaľ ide o medikamentóznu liečbu, možnosťou je užívanie hepatoprotektorov, liekov na báze esenciálnych fosfolipidov, antioxidantov a rastlinných prípravkov, ktoré pomôžu zlepšiť odtok žlče.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor