MENU
rodina-a-tehotenstvo

Ako posilniť deťom imunitu v kolektíve? Počas pandémie pomôže 7 prírodných pomocníkov

Nechajte dieťa aj zašpiniť sa.
Rodina a tehotenstvo

Ako posilniť deťom imunitu v kolektíve? Počas pandémie pomôže 7 prírodných pomocníkov

Začiatok školského roka prináša pre čerstvých škôlkarov, školákov a ich rodičov veľké zmeny. Okrem iného aj častejšie detské choroby.Ako podporiť detskú imunitu a kedy je dôležité vyhľadať lekára?

Každé dieťa sa rodí s imunitnou výbavou, teda schopnosťou organizmu poradiť si s prípadnou narušenou rovnováhou tela, ktorú môžu spôsobovať externé vplyvy. Imunita je však nezrelá. Tak ako sa malý človek postupne učí hýbať, sedieť, hovoriť, čítať či písať, aj
detskú imunitu treba učiť, ako reagovať. „Imunita dieťaťa sa vyvíja už počas tehotenstva, postupne sa tvoria jednotlivé zložky takzvanej nešpecifickej a špecifickej imunity a po narodení sa ďalej vyvíjajú. Pre nezrelosť imunitného systému sú malé deti náchylnejšie na infekcie,“ vysvetľuje pediatrička MUDr. Zora Szitásová.

Prechodné oslabenie alebo porucha imunity?

Informácia, že mierne kašlíky a soplíky sú u detí bežné, by mohla rodičov upokojiť. Výraznejší a častejší kašeľ či sfarbený soplík už naznačujú prítomnosť infekcie a vtedy je vhodné dieťa nechať doma. Nielenže môže nakaziť ostatné deti v kolektíve, ale k už existujúcej, i keď miernej infekcii sa môžu pridať ďalšie. Podľa pediatričky nie je nič nezvyčajné, že malé deti častejšie trápia infekcie dýchacích ciest, hnačky, infekcie močových ciest alebo kože. To všetko je v poriadku (samozrejme, vyžadujú si primeranú pozornosť a starostlivosť či liečbu), pozor si však treba dať na alergie či intolerancie.

 

Vždy treba veľmi precízne posúdiť, či ide o infekciu v dôsledku nezrelej imunity, respektíve jej prechodného oslabenia, alebo o poruchu imunity. Preto je rozumné dať dieťa vyšetriť u detského lekára, ktorý zváži, či je potrebné aj vyšetrenie u imunológa,“ hovorí pediatrička. Znamená to, že žiadnu chorobu netreba podceniť, ale ani zbytočne, bez názoru odborníka preceňovať.

Výzva pre imunitu

Nový detský kolektív, v ktorom sú bežné infekcie prirodzené, je pre imunitu dieťaťa dobrou výzvou, aby sa naučila niečo nové, a tým sa posilnila. „Detská imunita sa s väčšinou ochorení stretáva prvý raz a niektoré jej môžu dať viac zabrať, keďže na ne organizmus ešte nepozná vhodnú odpoveď. Preto imunita dieťaťa potrebuje správne stimuly a byť vo vhodnej miere vystavovaná podnetom, aby sa na ne učila reagovať,“ mieni odborník na imunitu Adrián Doboly.

Na druhej strane, ak sa detský organizmus zaoberá nejakým ochorením, i keď mierne, nemusíme ho vystavovať ďalším infekciám, napr. ovčím kiahňam. Takisto deti mladšie ako jeden rok by nemali prichádzať do styku s infikovanými ľuďmi. Ich imunita a organizmus sú ešte veľmi nezrelé a aj bežné ochorenie môže spôsobiť vážnejšie problémy či trvalé následky, ktoré v útlom veku nemusia byť hneď zjavné.

Dôležitá rozcvička

Aké podnety potrebuje imunita každého dieťaťa? Stretávať sa s inými, relatívne zdravými deťmi, s ktorými sa hrá a najmä hýbe. Primeraný
pohyb je nesmierne dôležitý. Rovnako dôležitá je vyvážená strava obsahujúca všetky vitamíny, stopové prvky a vlákninu, dostatočný pitný režim (bez zbytočne pridaného cukru alebo kofeínu), ale aj dostatok spánku. Nemenej významná je správna hygiena, najmä správne umývanie rúk pred jedlom či po návšteve toalety.

Prospeje však aj trochu špiny. Nedržte dieťa v sterilnom prostredí, pretože vtedy imunita nemá výzvy, na ktoré by reagovala, a nemôže sa trénovať. Odborníci odporúčajú aj otužovanie. Neznamená to, že budeme dieťa kúpať v studenej vode, ale občasná vlažná sprcha, saunovanie a hlavne primerané oblečenie a pobyt v neprekurovaných miestnostiach urobia obrovskú službu.

Naučte ich smrkať

Najlepším spôsobom, ako zabrániť rozvoju infekcie horných dýchacích ciest smerom z nosa nadol do krku a do priedušiek, je naučiť deti vysmrkať sa. Keď to ešte nevedia, treba sopeľ odsávať. Rady sa v ňom totiž držia infekcie a keď zateká do hrdla, infekcie postupne osídľujú čoraz väčšiu plochu a viac orgánov. Bežný soplík sa tak znenazdajky zmení na chorobu s teplotami.

Pomoc z lekárne

Je na posúdení detského lekára, či si liečba prípadnej detskej choroby vyžaduje antibiotiká. Tie totiž môžu pomôcť vystrábiť sa z ochorenia, ale imunitu oslabujú. „Opakované ľahké infekcie najmä horných dýchacích ciest sú v detskom veku bežné a u veľkej časti
detí nie sú potrebné ďalšie vyšetrenia ani liečba antibiotikami. Ak, tak sa ordinujú antibiotiká lokálne. Zároveň treba imunitu podporiť
vhodnými preparátmi na báze látok prírodného pôvodu,“ pokračuje doktorka Szitásová.

Medzi najvýznamnejšie účinné a u nás dostupné prírodné látky podľa lekárky patria bakteriálne imunomodulátory (látky obsahujúce zložky baktérií), biologicky aktívne polysacharidy (výťažky z bunkových stien húb a niektorých rastlín), probiotiká, prebiotiká, prípravky z Echinacey a vitamíny A a C.

K prospešným látkam, ktoré podporujú imunitu a zároveň urýchľujú liečbu prípadného ochorenia, patrí beta glukán, ktorý sa nachádza
v hlive ustricovej. „V mnohých prípadoch sa dokázalo, že beta glukán vysokej čistoty spolupracuje s ďalšími liečivami, pomáha zlepšovať ich účinok a redukovať nežiaduce účinky. Je vhodné podávať ho aj v čase, keď sa užívajú antibiotiká, ktoré neraz účinkujú aj proti prospešným mikroorganizmom v tele. Najčastejšie sú postihnuté črevné baktérie, čo môže viesť k hnačkám a ďalšiemu oslabovaniu imunity. Beta glukán sa správa ako prebiotikum, ktoré je súčasťou imunitného systému organizmu, “ vysvetľuje Adrián Doboly. 
Na budovanie imunity dieťaťa však nestačia len doplnky výživy, hoci aj na prírodnej báze. Dôležitá ostáva správna životospráva, do ktorej patrí pohyb, strava, oddych, podnetné prostredie s minimom stresu a primerané oblečenie.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Čo mám robiť, aby sa mi v tehotenstve nekazili zuby?

Tehotenstvo samo o sebe nespôsobuje zvýšenú kazivosť zubov, len na ňu vytvára podmienky. Budúce mamičky strácajú zuby zo štyroch príčin:

1. Ranné zvracania dramaticky oslabujú sklovinu a urýchľujú rozvoj kazov.

2. Nevoľnosti spôsobujú, že budúca mamička prijíma malé dávky jedla v skrátených intervaloch, čo znamená neustále „kŕmenie“ kazotvorných baktérií, najmä, ak ide o sladké jedlá.

3. Únava v tehotenstve často spôsobuje výrazné zhoršenie starostlivosti o vlastnú zubnú hygienu.

4. Pozmenená hladina hormónov podporuje rozvoj zápalu ďasien a tkanív okolo zuba a je jediným skutočným negatívnym faktorom tehotenstva vplývajúcim na stav chrupu.

Dôležité je dať si do poriadku zuby už pred tehotenstvom. Znamená to zbaviť sa kazov a zubného kameňa. Počas tehotenstva je dobré absolvovať preventívnu prehliadku a dentálnu hygienu. Pre chrup aj budúce dieťatko je dobré vzdať sa sladkostí medzi jedlami. Večerné čistenie neodkladať na čas tesne pred odchodom do postele, ale očistiť si zuby hneď po večeri a potom už nič nejesť a piť iba čistú vodu. K večernému čisteniu patrí aj zubná niť alebo medzizubná kefka. V prípade ranného zvracania si hneď po tom treba dôsledne vypláchnuť ústa čistou vodou. Po približne 15 minútach je možné si zuby umyť, nie však skôr. Nie je na škodu používať denne ústnu vodu s obsahom aminfluoridu. Kto má strach z fluoridov, môže ich účinok nahradiť krémom „tooth mousse“.

čítať viac
MUDr. Rudolf Novotný
MUDr. Rudolf Novotný
Zubný lekár

Dajú sa vybieliť zuby zožltnuté z tetracyklínových antibiotík?

Každý zub je možné vybieliť, len to môže trvať rôzne dlho. Je pravda, že u „tetracyklínových“ zubov je to ťažké, ale nie nemožné. Zväčša je potrebné kombinovať ambulantné a domáce bielenie. Ak sa zveríte do rúk stomatológa, ktorý má na tomto poli skúsenosti, výsledok sa dostaví.

čítať viac
MUDr. Rudolf Novotný
MUDr. Rudolf Novotný
Zubný lekár
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia