MENU
rodina-a-tehotenstvo

Rodičia výrazne ovplyvňujú sexuálny život svojich detí. Akým chybám sa vyhnúť?

Výchova a vzťah rodičov ovplyvnia každého z nás i v dospelosti, vrátane našich partnerských a sexuálnych vzťahov.
Rodina a tehotenstvo

Rodičia výrazne ovplyvňujú sexuálny život svojich detí. Akým chybám sa vyhnúť?

Ak chcete, aby z vašich detí vyrástli zdravo sebavedomí jedinci s perspektívou pekného citového života, musíte im na to už v detstve pripraviť predpoklady.

Rodičia svojou výchovou a prístupom k dieťaťu výrazne ovplyvňujú aj jeho sexuálny život. Veľmi výrazné je to najmä po stránke emocionálnej. Podľa odborníkov sa citové zanedbávanie dieťaťa zo strany rodičov odráža v jeho dospelosti radom negatívnych prejavov, medzi ktorými môžu byť popri malom sebavedomí aj rôzne sexuálne dysfunkcie či dokonca tendencie k rizikovým sexuálnym praktikám. 

Štúdia uverejnená v odbornom žurnáli International Journal of Sexual Health sa zamerala na vzťah respondentov ku svojim rodičom a to, ako ovplyvnil ich sexuálny a partnerský vzťah. Zistila, že problémy spojené s milostným životom môžu byť zapríčinené emocionálnym zanedbávaním zo strany jedného či oboch rodičov, s ktorým sa v prieskume stretlo celých 65 % opýtaných.

Od ignorovania k sexuálnym dysfunkciám

Medzi emocionálne zanedbávanie odborníci zaraďujú napríklad správanie, kedy si rodič potomka pravidelne nevšíma, nestará o jeho citové potreby alebo im nerozumie, nie je mu oporou, skoro sa s ním nerozpráva či všeobecne pôsobí, že dieťa nemá rád. "Ľudia, ktorí toto správanie zo strany rodiča alebo rodičov zažili, v štúdii častejšie vykazovali sexuálne ťažkosti, ako napríklad rôzne dysfunkcie, nespokojnosť so sexom, negatívny postoj k vlastnej sexualite, prípadne sa púšťali do rizikových či priamo škodlivých sexuálnych praktík," komentuje závery štúdie Adam Durčák, ktorý testuje a predáva erotické pomôcky a zaoberá sa zdravou sexualitou.

Psychológovia môžu pomôcť vytvoriť si bezpečné citové väzby

Ako vlastne môžu nezajímajúci sa rodičia privodiť svojim deťom problematický milostný život? Pojítkom je podľa vedcov predovšetkým narušené či nedostatočne rozvinuté vnímanie seba samého i vnútorných pocitov ako svojich, tak ostatných ľudí. Všetko toto je pritom mimoriadne dôležité pre pozitívnu a zdravú sexualitu. "Ak sa ľuďom nedostávalo potrebnej starostlivosti a pozornosti od tak blízkych osôb, ako sú rodičia, môžu sa stretávať s pocitmi osobnej menejcennosti. Často si tiež myslia, že nie sú pre ostatných dôležití, nevedia, ako sa o seba starať a nemajú jasno vo svojich potrebách - tie sexuálne nevynímajúc, "vysvetľuje Adam Durčák s tým, že pre týchto ľudí je veľmi dôležité, aby si svoje problémy pripustili a pokúsili sa ich riešiť, ideálne s pomocou psychológa. Kvalitná terapia môže pomôcť naučiť sa lepšie identifikovať aj vyjadrovať svoje emócie a vytvárať si bezpečné citové väzby.

Dôležité je sebavedomie

Vďaka porozumeniu vlastným pocitom a lepším schopnostiam ich vyjadriť podporujú ľudia vlastný zdravý a uspokojivý milostný život. Podporením sebavedomia pomáha terapia ľuďom tiež priznať si a reflektovať svoje sexuálne preferencie, uznať vlastné právo na sexuálne potešenie a získať väčšiu istotu v komunikácii o svojich milostných potrebách, čo všetko potenciálne znižuje výskyt najrôznejších sexuálnych porúch.

Práve teraz, v čase pandémie a dlhšieho času strávaného doma, máte skvelú šancu prejaviť dostatok záujmu o svoje deti a robiť spolu s nimi všetko, čo ich zaujíma.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako si mám čo najlepšie vyčistiť medzizubné priestory?

Na čistenie medzizubných priestorov je vhodné používanie medzizubnej kefky a dentálnej nite. Dentálna niť vyčistí tzv. bod kontaktu, teda miesto, v ktorom sa navzájom susedné zuby dotýkajú a medzizubná kefka, za predpokladu, že použijete správnu veľkosť, zase priestor pod ním. Pri pravidelnom, každodennom používaní týchto dvoch medzizubných pomôcok efektívne zabránite vzniku medzizubných kazov. Ako doplnok by som ešte odporučila používanie fluoridovanej zubnej pasty, prípadne doplnkovú fluoridáciu ako gély na domáce použitie, alebo ambulantnú (dlhodobejšiu) fluoridáciu.

čítať viac

Môžu hemoroidy spôsobovať vlhkosť v spodnej bielizni?

Tento problém je veľmi častý. Ide o infekciu kože, ktorá opakovane vzniká okolo konečníka a často sa prenáša aj na genitálie. Ak poznáme príčinu, vieme túto nepríjemnosť liečiť. V prvom rade je to infekcia kože zo stolice, pomnoženie baktérií potením či nevhodnou bielizňou. Následne je to samoliečba kúpaním, čipkami, podľa rád z internetu a podobne. Po preliečení vzniká samoinfikovanie a postupne rezistencia. Opakované infekcie sú najčastejšie spôsobované vyklenovaním hemoroidálneho tkaniva z konečníka navonok pri zakašľaní, stolici, uvoľnení sa či dvíhaní bremien. Kolobeh je zaručený. Liečba teda patrí výlučne do rúk skúseného chirurga, ktorý sa tomu venuje. Musí byť kombinovaná podľa rozsahu a často je potrebné urobiť aj kultivačné vyšetrenie. Vhodné sú menej invazívne zákroky, ako napríklad ošetrenie laserom.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia