MENU
rodina-a-tehotenstvo

Rodičia výrazne ovplyvňujú sexuálny život svojich detí. Akým chybám sa vyhnúť?

Výchova a vzťah rodičov ovplyvnia každého z nás i v dospelosti, vrátane našich partnerských a sexuálnych vzťahov.
Zdroj: Shutterstock
Rodina a tehotenstvo

Rodičia výrazne ovplyvňujú sexuálny život svojich detí. Akým chybám sa vyhnúť?

Ak chcete, aby z vašich detí vyrástli zdravo sebavedomí jedinci s perspektívou pekného citového života, musíte im na to už v detstve pripraviť predpoklady.

Rodičia svojou výchovou a prístupom k dieťaťu výrazne ovplyvňujú aj jeho sexuálny život. Veľmi výrazné je to najmä po stránke emocionálnej. Podľa odborníkov sa citové zanedbávanie dieťaťa zo strany rodičov odráža v jeho dospelosti radom negatívnych prejavov, medzi ktorými môžu byť popri malom sebavedomí aj rôzne sexuálne dysfunkcie či dokonca tendencie k rizikovým sexuálnym praktikám. 

Štúdia uverejnená v odbornom žurnáli International Journal of Sexual Health sa zamerala na vzťah respondentov ku svojim rodičom a to, ako ovplyvnil ich sexuálny a partnerský vzťah. Zistila, že problémy spojené s milostným životom môžu byť zapríčinené emocionálnym zanedbávaním zo strany jedného či oboch rodičov, s ktorým sa v prieskume stretlo celých 65 % opýtaných.

Od ignorovania k sexuálnym dysfunkciám

Medzi emocionálne zanedbávanie odborníci zaraďujú napríklad správanie, kedy si rodič potomka pravidelne nevšíma, nestará o jeho citové potreby alebo im nerozumie, nie je mu oporou, skoro sa s ním nerozpráva či všeobecne pôsobí, že dieťa nemá rád. "Ľudia, ktorí toto správanie zo strany rodiča alebo rodičov zažili, v štúdii častejšie vykazovali sexuálne ťažkosti, ako napríklad rôzne dysfunkcie, nespokojnosť so sexom, negatívny postoj k vlastnej sexualite, prípadne sa púšťali do rizikových či priamo škodlivých sexuálnych praktík," komentuje závery štúdie Adam Durčák, ktorý testuje a predáva erotické pomôcky a zaoberá sa zdravou sexualitou.

Psychológovia môžu pomôcť vytvoriť si bezpečné citové väzby

Ako vlastne môžu nezajímajúci sa rodičia privodiť svojim deťom problematický milostný život? Pojítkom je podľa vedcov predovšetkým narušené či nedostatočne rozvinuté vnímanie seba samého i vnútorných pocitov ako svojich, tak ostatných ľudí. Všetko toto je pritom mimoriadne dôležité pre pozitívnu a zdravú sexualitu. "Ak sa ľuďom nedostávalo potrebnej starostlivosti a pozornosti od tak blízkych osôb, ako sú rodičia, môžu sa stretávať s pocitmi osobnej menejcennosti. Často si tiež myslia, že nie sú pre ostatných dôležití, nevedia, ako sa o seba starať a nemajú jasno vo svojich potrebách - tie sexuálne nevynímajúc, "vysvetľuje Adam Durčák s tým, že pre týchto ľudí je veľmi dôležité, aby si svoje problémy pripustili a pokúsili sa ich riešiť, ideálne s pomocou psychológa. Kvalitná terapia môže pomôcť naučiť sa lepšie identifikovať aj vyjadrovať svoje emócie a vytvárať si bezpečné citové väzby.

Dôležité je sebavedomie

Vďaka porozumeniu vlastným pocitom a lepším schopnostiam ich vyjadriť podporujú ľudia vlastný zdravý a uspokojivý milostný život. Podporením sebavedomia pomáha terapia ľuďom tiež priznať si a reflektovať svoje sexuálne preferencie, uznať vlastné právo na sexuálne potešenie a získať väčšiu istotu v komunikácii o svojich milostných potrebách, čo všetko potenciálne znižuje výskyt najrôznejších sexuálnych porúch.

Práve teraz, v čase pandémie a dlhšieho času strávaného doma, máte skvelú šancu prejaviť dostatok záujmu o svoje deti a robiť spolu s nimi všetko, čo ich zaujíma.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môže priveľa produktov obsahujúcich fluór poškodiť zuby?

Je vhodné myslieť na to, že vždy všetkého veľa škodí. Fluór je pre organizmus potrebný a prijímame ho už vo vode, v strave, v zubných pastách, ako ste uviedli a aj v spomínanom géli. Fluór totiž prispieva k silnejším a odolnejším zubom a znižuje výskyt zubného kazu.

Nadmerný príjem sa prejavuje najmä podľa toho, akým spôsobom ho používate. Ak ide iba o použitie na zuby a nedochádza ku konzumácii prehltnutím, najčastejším prejavom sú biele škvrny na zuboch.

Ak by však dochádzalo k prehĺtaniu, čo je časté najmä u detí, môže dôjsť najmä k odvápneniu kostí a tkanív. To sa prejavuje bolesťami kĺbov, osteoporózou, krehkými zubami a podobne. V prípade nadmerných dávok môžu sa objaviť celkové príznaky, kam patrí najmä porucha pamäťových funkcií a kostná fluoróza, ktorá vedie k stuhnutosti kĺbov.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Ako si môžem pomôcť, aby sa mi zlepšili pečeňové funkcie?

Stukovatenie pečene, steatóza, je chronické ochorenie, pri ktorom sa tukové kvapôčky hromadia v hepatocytoch, pečeňových bunkách. Alkohol je len jednou z príčin vzniku steatózy, vo vašom prípade ide o poruchu metabolizmu, nadmernú telesnú hmotnosť, takzvanú nealkoholovú steatózu.

Pri správnej strave a dostatočnej fyzickej aktivite je možné steatózu zvrátiť. Pokúste sa viesť aktívny životný štýl, jesť správne, normalizovať telesnú hmotnosť. Je potrebné  plynule  znížiť hmotnosť, pretože prudký úbytok môže viesť k zrýchleniu procesov fibrózy pečeňového tkaniva. Pokiaľ ide o medikamentóznu liečbu, možnosťou je užívanie hepatoprotektorov, liekov na báze esenciálnych fosfolipidov, antioxidantov a rastlinných prípravkov, ktoré pomôžu zlepšiť odtok žlče.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor