MENU
rodina-a-tehotenstvo

Rodičia, nie ste v tom sami! Šance na vyliečenie detí z rakoviny sú vysoké

Ľudia neradi počúvajú, že aj deti bojujú so zákernými chorobami, a preto chýbajú informácie o tom, že liečba je u detí výrazne úspešná.

Súvisiace témy

Rodina a tehotenstvo

Rodičia, nie ste v tom sami! Šance na vyliečenie detí z rakoviny sú vysoké

Rakovina je téma, ktorej sa ľudia oblúkom vyhýbajú. O to viac, ak zasiahne deti. No čo majú urobiť tí, ktorých sa táto choroba bytostne dotýka? Ako si majú poradiť zúfalí rodičia, ktorí by si to s deťmi ihneď vymenili, len aby ich opäť videli zdravé a so šťastným úsmevom na perách? Odteraz v tom nie sú sami!

Rodičia sú bezradní, malí pacienti potrebujú veľa starostlivosti a ich okolie nevie, ako reagovať. Myslieť na najhoršie? To rozhodne nie! Percento úspešnosti liečby detskej rakoviny je vysoké a cieľom odborníkov je ešte ho zvýšiť. Rodičovská nezisková organizácia Deťom s rakovinou n.o., podáva rodinám s chorými detičkami pomocnú ruku.

Anjelská pomoc

Na celej ceste onkologickej liečby sa im rozhodla pomôcť žena, ktorá si tým sama prešla. Pani Katarína Kopper sa stala riaditeľkou tejto neziskovej organizácie. „Zoslali nám ju z neba,“ hovorí s vďačným úsmevom príjemná prednostka Kliniky detskej hematológie a onkológie na DFNsP Bratislava, Doc. MUDr. Alexandra Kolenová, PhD. Pani Katka si srdce a prázdnotu po odchode svojej dcérky zapĺňa pomocou druhým. Veď kto vás ako rodiča dokáže pochopiť viac než človek, ktorý z vlastnej skúsenosti vie, čo prežívate. Jej Miška svoj boj so zriedkavým nádorom prehrala, no hoci jej lekári dávali pár mesiacov života, tešila blízkych svojou prítomnosťou niekoľko rokov. „Bola dokonalá. Odišla až vtedy, keď som bola pripravená," spomína na svoju dcérku.

Ženy s poslaním pomoci iným: Pani docentka a prednostka kliniky Alexandra Kolenová (vľavo) a p. Katarína Kopper (vpravo).Ženy s poslaním pomoci iným: Pani docentka a prednostka kliniky Alexandra Kolenová (vľavo) a p. Katarína Kopper (vpravo).
Ženy s poslaním pomoci iným: Pani docentka a prednostka kliniky Alexandra Kolenová (vľavo) a p. Katarína Kopper (vpravo).
Zdroj: iZdravie/ BD

Ženy s poslaním pomoci iným: Pani docentka Alexandra Kolenová (vľavo) a p. Katarína Kopper (vpravo) počas rozhovoru. Zdroj foto: BD

Nestrácajte nádej!

Silná žena, s ktorou sa osud nepekne zahral, dnes pomáha rodičom detí zvládnuť túto neľahkú situáciu: „Dôležité je nestrácať pozitívne myslenie, vydržať a za každých okolností mať hlavu hore! Percento vyliečiteľnosti tejto choroby u detí je pomerne vysoké. Na Slovensku je to až 80% a našou angažovanosťou ho chceme ešte zvýšiť.“

Jedna rodina, iný príbeh

Nielen deťom, ale i rodičom na onkologickej klinike DFNsP Bratislava poskytujú veľkú oporu lekári, sestry, psychológovia a pedagógovia. Pomáhajú im vyrovnať sa s náročnými emocionálnymi situáciami. „My sme si tým ako rodičia sami prešli, no koľko rodičov, toľko iných príbehov a rodinné situácie sú rôzne. Pomoc odborníkov je preto v tomto smere nevyhnutná,“ vysvetlila pani Kopper. Členom organizácie Deťom s rakovinou je tiež klinický psychológ Mgr. Ľubomír Harinek, ktorý boj z rakovinou dôverne pozná. Porazil ju a aj on a dnes pomáha tým, ktorí to potrebujú.

Dieťa je choré...kto by myslel na povinnosti?

V rámci pomoci rodiča rodičovi plánuje organizácia pomáhať zvládnuť všetky problémy, ktoré ich zavalia: „Je to taký šok, že človek nevie, na čo sa má pýtať. Zaujíma ho iba to, aby dieťa bolo v poriadku. Sociálne a zákonné náležitosti riešia rodičia oveľa neskôr. Aj tu potrebujú usmernenie. Budeme sa snažiť podať pomocnú ruku po všetkých stránkach či už s nákupmi, praním, vybavovaním úradných náležitostí alebo akýmkoľvek iným zlepšením podmienok.“ Organizácia Deťom s rakovinou sa okrem iného bude snažiť o zníženie neistoty rodičov, ktorí sú po stanovení diagnózy vystrašení a odpovede často hľadajú na internete. „Zaujíma ich percento vyliečenia, možnosti liečby, s čím majú počítať, čo by im mohlo pomôcť.“ Zástupcovia rodičov budú na klinike k dispozícii všetkým rodičom, ktorí to budú potrebovať. „S akýmkoľvek problémom sa budú môcť na nás obrátiť. Kontakt na nás budú dostávať ihneď po tom, čo sú oboznámení s diagnózou ich dieťatka,“ hovorí pani Katka.

Sprievodca pre rodičov detí s onkologickým ochorení, ktorého vytvoril kolektív Kliniky detskej hematológie a onkológie DFNsP Bratislava. Vznikol s cieľom naučiť rodičov ako dieťaťu a rodine pomôcť prejsť cestou onkologickej liečby čo najlepšie.Sprievodca pre rodičov detí s onkologickým ochorení, ktorého vytvoril kolektív Kliniky detskej hematológie a onkológie DFNsP Bratislava. Vznikol s cieľom naučiť rodičov ako dieťaťu a rodine pomôcť prejsť cestou onkologickej liečby čo najlepšie.
Sprievodca pre rodičov detí s onkologickým ochorení, ktorého vytvoril kolektív Kliniky detskej hematológie a onkológie DFNsP Bratislava. Vznikol s cieľom naučiť rodičov ako dieťaťu a rodine pomôcť prejsť cestou onkologickej liečby čo najlepšie.
Zdroj: iZdravie/ BD

Sprievodca pre rodičov detí s onkologickým ochorení, ktorého vytvoril kolektív Kliniky detskej hematológie a onkológie DFNsP Bratislava.
Vznikol s cieľom naučiť rodičov ako dieťaťu a rodine pomôcť prejsť cestou onkologickej liečby čo najlepšie.  Zdroj foto: BD

K deťom buďte otvorení a pozitívni!

Rodičia čelia krutej realite a riešia tiež otázku, ako sa s deťmi o chorobe rozprávať. Život ich milovaného dieťaťa je v ohrození a je nepochybne ťažké skrývať emócie. Avšak psychická podpora je pre choré deti dôležitou súčasťou úspešnej liečby. Potrebuje cítiť bezpečie a lásku. Mnohí chcú deti pred pravdou chrániť, nechcú ich vystrašiť, no tento prístup podľa odborníkov nie je správny. „Deti rýchlo vycítia, že sa niečo deje. Ak deti nemajú o situácii správne informácie, často si predstavujú veci horšie, ako naozaj sú. Otvorená komunikácia prispieva k lepšej spolupráci pacientov počas liečby zvýšením dôvery nielen k rodičovi, ale aj zdravotnému tímu. Keď dieťa pozná svoje ochorenie a rozumie mu, získava pocit istoty, ak sa mu veci začnú vymykať spod kontroly," vysvetlila nám prednostka kliniky, docentka Kolenová.

Klinika hrá radostnými farbami, veselými obrázkami. Jej vedenie sa snaží strastiplnú cestu pacientom a ich rodinám čo najviac spríjemniť.Klinika hrá radostnými farbami, veselými obrázkami. Jej vedenie sa snaží strastiplnú cestu pacientom a ich rodinám čo najviac spríjemniť.
Klinika hrá radostnými farbami, veselými obrázkami. Jej vedenie sa snaží strastiplnú cestu pacientom a ich rodinám čo najviac spríjemniť.
Zdroj: iZdravie/ BD

Klinika hrá radostnými farbami, veselými obrázkami. Jej vedenie sa snaží náročnú cestu pacientom a ich rodinám čo najviac spríjemniť. Zdroj foto: BD

Jedným z prioritných cieľov rozvoja kliniky bolo - založiť organizáciu rodičov detí s rakovinou, ktorá by fungovala a spolupracovala na medzinárodnej úrovni, pomohla by zvýšiť liečebné štandardy a šírila osvetu o tomto ochorení. „Lekári liečia pacientov, no na celom svete fungujú organizácie, v ktorých pomáhajú rodičia rodičom.“ Vďaka pani Kopper, žene so srdcom na správnom mieste a ďalším rodičom ochotným pomáhať, sa jej to podarilo skôr, než dúfala: „Všetko sa rozbehlo veľmi rýchlo. Do pol roka sme začali fungovať.“

8 z 10 vyliečených

Onkologické ochorenia sa detí nedotýkajú o nič menej ako dospelých. „Na Slovensku ročne postihne približne 150 malých pacientov, no za týmto vysokým číslom sa skrýva až 80% úspešne vyliečených prípadov. A to nie je málo! Hoci je detská rakovina agresívna, veľmi dobre reaguje na liečbu,“ prizvukuje doktorka a prednostka Alexandra Kolenová. „V súčasnosti je možné v špecializovaných detských onkologických centrách vyliečiť 8 z 10 detí s nádorovým ochorením.“

Týždeň deťom s rakovinou

Organizácia Deťom s rakovinou od 15. Februára 2016 realizuje osvetový Týždeň deťom s rakovinou, pod záštitou prezidenta Slovenskej republiky, Andreja Kisku. Prostredníctvom série podujatí v rámci, ale aj mimo kliniky naštartovali projekt komplexnej pomoci onkologicky chorým deťom a ich rodinám. Organizácia Deťom s rakovinou mení tvár tejto zákernej choroby. Vďaka nej sa budeme na detské onkologické ochorenia pozerať inými očami, s veľkou vierou a nádejou do budúcnosti.

„Vďaka vám bude cesta detí s rakovinou jednoduchšia!“
Držíme im palce!

Rakovina

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Na stabilizáciu skoliózy mi do chrbtice dali titánové tyče. Nemali by sa po čase vybrať?

Predpokladám, že operačný zákrok, pri ktorom vám do chrbtice vložili titánové fixačné tyče, ste absolvovali ako trinásť-, štrnásťročná. Podľa mojich výpočtov ich máte v tele už štrnásť rokov! O tom, ako dlho má zostať oporná konštrukcia po operácii v tele, rozhoduje operatér. Vo všeobecnosti platí, že každý cudzí, teda aj kovový materiál, by mal byť po limitovanom čase extrahovaný, teda vybraný z tela. Odporúčam vám čo najskôr navštíviť ošetrujúceho lekára.

Skolióza je vykrivenie chrbtice do strany. Ak nepomáha konzervatívna liečba, teda nosenie korzetu, a aktívna rehabilitácia, a vychýlenie je väčšie ako 35 až 40 stupňov, ortopéd indikuje operačný zákrok, pri ktorom sa do chrbtice vkladajú fixačné tyče. Majú za úlohu vyrovnávať krivku skoliózy. Po skončení rastu nasleduje ďalší zákrok, počas ktorého operatér vyberie z chrbtice opornú konštrukciu. Po druhej operácii by mala opäť nasledovať dlhodobá rehabilitácia a trénovanie bežných návykov.

čítať viac

Mesačná dcérka dýcha v spánku nepravidelne, panikárim!

Nemajte žiadne obavy, u mesačného aj staršieho bábätka je celkom normálne nepravidelné dýchanie počas spánku. Spánok má určité fázy. Keď bábätko zaspáva, očné viečka sa stále chvejú, nepravidelne dýcha. Je uvoľnené, občas sa mykne alebo sa smeje. Dostáva sa len do fázy ľahkého spánku. Ľahko sa prebudí. Ak budeme v uspávaní pokračovať, zistíme, že pravidelne a pokojne dýcha, má uvoľnené svaly, mykanie a naťahovanie sa vytratí. Bábätko prešlo do fázy hlbokého spánku, kedy ho môžeme uložiť do postieľky bez následného prebudenia.  Fáza hlbokého spánku trvá asi hodinu, ľahký spánok, ak prebehne nerušene, len 10 minút.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor