MENU
rodina-a-tehotenstvo

Respiračný afekt: Čo robiť, keď dieťa zrazu prestane dýchať?

Po intenzívnom plači prestalo dýchať?
Rodina a tehotenstvo

Respiračný afekt: Čo robiť, keď dieťa zrazu prestane dýchať?

Keď dieťatko po intenzívnom plači zrazu prestane dýchať, rodiča zvyčajne chytá panika. Najmä keď sa to stane prvýkrát. Čo by ste mali vedieť o respiračnom afekte a kedy treba volať záchranku?

Zastavenie dýchania, ktoré trvá do jednej minúty, je hlavným prejavom respiračného afektu, takzvaného zachádzania sa. Pre rodičov je to poriad­ny šok. „Kamilka sa nám prvýkrát zašla, keď mala približne pol roka. Buchla si hlavičku, prestala dýchať a zbledla. Začala som kričať. Našťastie práve u nás bola mamina, ktorá si zachovala chladnú hlavu. Dcérke fúkla do tváre a tá sa nadýchla,“ priznáva Jana z Liptova. Celá epizóda trvala len pár sekúnd, ktoré vystresovanej mamičke pripadali ako večnosť. Po opakovaných prejavoch res­piračného afektu navštívila pediatra. Ten ju poslal na vyšetrenie k neurológovi.

Zbledne v tvári

Zuzana Stanovičová, detská neurologička z neurologickej ambulancie v Nových Zámkoch, definuje respiračný afekt ako krátkodobé nevedomé zastavenie dýchania pri intenzívnom plači. Dieťa pri ňom prechodne nemá dostatok kyslíka v mozgu. Zachádzanie sa je sprevádzané symptómami, ktoré vyzerajú desivo. „Dieťatko zbledne v tvári, okolo úst môže zmodrieť, má strnulý pohľad, môžu mu ochabnúť končatiny,“ vysvetľuje lekárka. Podľa jej slov ku kŕčom na končatinách, ako aj k úniku moču či stolice dochádza v prípade, keď stav trvá dlhšie.

Upokojte sa

Dobrou správou je, že stav sa v priebehu pár sekúnd upraví spontánne. „Dieťa sa nadýchne samo. Niekedy pomôže dotyk studenej vody na ruky alebo líca,“ objasňuje detská neurologička. Podľa odborníčky pomáha aj odpútanie pozornosti dieťatka na úplne inú aktivitu či situáciu. Pomáha aj fúknutie do tváre, ako to urobila stará mama malej Kamilky. A to v prípade, ak sa už zašlo aj v minulosti, a rodič má so zachádzaním skúsenosť.

Nepríjemný podnet

„Príčinou je najčastejšie nepríjemný podnet, ktorý dieťa zažije zvonka, či už bolesť pri pichnutí, odber krvi, pád na zem, stres, krik či zľaknutie,“ vymenováva najčastejšie príčiny respiračného afektu špecialistka. Na opakujúce sa respiračné záchvaty sa dá čiastočne pripraviť. Dieťa sa nezájde len tak. Môžete na ňom zaregistrovať únavu, podráždenosť, nespokojnosť či reakciu na podnet, ktorý nevie tak rýchlo spracovať. Vtedy zbystrite pozornosť. Záchvat prejde v priebehu pár sekúnd, no podľa slov Zuzany Stanovičovej mamičky v skutočnosti nevedia trvanie stavu so zmodrením odhadnúť. Ak trvá pridlho, je potrebné čo najskôr privolať rýchlu záchrannú službu.

Tento stav môže mať podobu s epileptickým záchvatom, preto je vhodné dieťa odoslať k špecialistovi neurológovi, ktorý vylúči, že ide o epilepsiu.
MUDr. ZUZANA STANOVIČOVÁ, PhD. - detská neurologička

Vyhľadajte špecialistu

Zuzana Stanovičová v neurologickej ambulancii vyšetrí za mesiac približne dve až tri deti s poruchou a so zástavou dýchania. Rodičov upozorňuje, aké dôležité je čo najskôr vyhľadať odbornú lekársku pomoc: „Tento stav môže mať podobu s epileptickým záchvatom, preto je vhodné dieťa odoslať k špecialistovi neurológovi, ktorý vylúči, že ide o epilepsiu. Veľmi pomôže presný opis situácie, ako k respiračnému afektu prišlo. V druhom rade je dôležité vykonať EEG vyšetrenie, ktorým sa sníma mozgová aktivita a ak je nález v norme, lekár ubezpečí mamičku, že nej­de o prejavy epilepsie, ale len o nezrelosť vegetatívneho systému,“ vysvetľuje odborníčka.

Najdôležitejšia je prevencia

Tá je najlepším pomocníkom. Aj Jana si všimla, že u dcérky sa respiračný afekt najčastejšie prejavil pri pádoch a buchnutiach, ktorým sa nie vždy dalo vyhnúť. „Keď sa dcérka učila chodiť, bola som jej neustále za chrbtom. Ľudia si mohli myslieť, že som úzkostlivá mama, ale Kamilkino zastavenie dychu ma vedelo vystrašiť,“ priznáva mama dcérky, ktorá z respiračného afektu nakoniec vyrástla. Snažila sa preto čo najviac eliminovať podnety spúšťajúce plač, ktorého dôsledkom bolo práve zachádzanie. Medzi ľuďmi ešte stále panuje mýtus, že zachádzanie sa je prejavom trucovitosti či rozmaznanosti dieťaťa. Nie je to tak. Respiračný afekt má fyziologickú príčinu. Zuzana Stanovičová však pri opakovaných respiračných afektoch odporúča aj psychologické vyšetrenie.

Kedy volať záchranku?

Pri záchvate dávajte pozor, aby si dieťatko neporanilo hlavu. Portál WebMD odporúča nechať ležať dieťatko na boku, čo pomáha zrýchliť prietok krvi do mozgu, vďaka čomu ratolesť príde rýchlejšie k sebe. Veľmi zriedkavo trvá respiračný afekt dlhšie ako minútu. Vtedy volajte čo najskôr 112. Ak dieťatko nedýcha do minúty, okamžite mu začnite dávať prvú pomoc.

Do troch rokov

K respiračným afektom najčastejšie dochádza od šiestich mesiacov do troch rokov. Našťastie deti z neho vyrastú. Je to nepríjemný zážitok, ktorý však v prípade, že nedôjde k úrazu dieťatka, nespôsobí žiadnu ujmu na zdraví. Pomôže vám len pokoj a trpezlivosť. 

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Je pravda, že jahody obsahujú menej kalórií ako iné druhy ovocia?

Každý cukor má energetickú hodnotu, bez ohľadu na to, z akého zdroja pochádza. Jahody majú naozaj relatívne málo kalórií, hlavne preto, že obsahujú veľa vody. Takže vždy záleží od množstva danej potraviny, ktoré skonzumujete. Pre organizmus sú lepšie prírodné jednoduché cukry, napríklad fruktóza z ovocia, ako priemyselne vyrobené sladkosti. Ovocie obsahuje aj veľa vitamínov, minerálov, vlákniny či stopových prvkov, preto by ste ho mali konzumovať. Jeho energetickú hodnotu si však započítajte do celkového denného príjmu.

čítať viac

Aká je príčina neustále sa opakujúceho opuchu sliznice nosa?

Zistiť príčinu chronickej dlhotrvajúcej nádchy a pokašliavania môže byť zložitá diagnostická výzva. Alergiológ pri diagnostike úzko spolupracuje s ORL špecialistom a s pľúcnym lekárom. Pri základnom diagnostickom postupe sa vylúči infekčný pôvod, teda prítomnosť baktérií, vírusov, húb, a alergický pôvod. ORL lekár pomocou endoskopie, röntgenového vyšetrenia, počítačovej tomografie alebo magnetickej rezonancie vylúči anatomické zmeny či polypy a spraví ster zo sliznice nosa na prítomnosť eozinofilov. Pri pokašliavaní u detí sa zameriavame aj na vylúčenie možného refluxu, cystickej fibrózy či ochorenia týkajúceho sa riasinkového epitelu sliznice nosa. Príčina upchatého nosa je aj napriek diagnostike mnohokrát nejasná.

V lekárskej terminológii sa posledné roky sa zaužívali pojmy ako NANIPER, nealergická neinfekčná celoročná nádcha, NARES, nealergická nádcha s eozinofíliou, a NINAR, neinfekčná nealergická nádcha. Je dôležité vystopovať spúšťač ťažkostí - môže to byť napríklad zmena teploty, vlhkosť, tlak vzduchu, chemické látky, vône, emočné stimuly, fyzická záťaž, hormonálne zmeny, lieky. V minulosti sa predpokladalo, že hlavným mechanizmom nádchy u týchto spúšťačov je rozšírenie ciev v nose za spoluúčasti autonómneho nervového systému, teraz sa zmeny v sliznici nosa dávajú do súvislosti aj so zápalovými procesmi za spoluúčasti imunitného systému.

Liečba lokálnymi kortikoidmi je často veľmi účinná, keďže ovplyvňuje viaceré ťažkosti pacienta. U detí túto liečbu aplikujeme krátkodobo, pričom sledujeme jej efekt. Ako doplnok liečby vyskúšajte u syna preplachovanie nosa pomocou špeciálnej kanvičky a naučte ho dychovú gymnastiku cez nos.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor