MENU
rodina-a-tehotenstvo

Môžu rastlinné preparáty pre ženy nahradiť umelé hormóny?

Aj v menopauze sa treba o zdravie starať.
Rodina a tehotenstvo

Môžu rastlinné preparáty pre ženy nahradiť umelé hormóny?

Rady by ste vylepšili svoj hormonálny profil v menopauze rastlinnými preparátmi? Oplatí sa investovať do fytoestrogénov?

V menopauze, keď produkcia vlastných hormónov rýchlo klesá, by mnohé ženy, ktoré nemajú chuť napchávať sa pilulkami, rady nahradili substitučnú hormónálnu terapiu vhodnými rastlinnými preparátmi. Koniec-koncov, lekárne ponúkajú rôzne fytoestrogény. Je ich ochranný účinok na pochody v tele podobný či rovnaký, ako u umelých hormónov? 

Málo účinné, no pozor na ne

Všetky medzinárodné konferencie venované klimaktériu hodnotili účinky fytoestrogénov, teda prírodných látok s účinkom podobným estrogénom, ako málo účinné, blížiace sa k účinku placeba,“ konštatuje gynekológ profesor MUDr. Miroslav Borovský, CSc.

Štúdia z roku 2015 v Japonsku, kde je konzumácia fytoestrogénov v strave pozorovateľne vyššia, nepotvrdila u žien v postmenopauze menšie riziko osteoporózy a fraktúr. Na základe výskumu z roku 2015 môžeme tvrdiť, že ani užívanie izoflavonoidov pri návaloch horúčavy nemá efektívnejší účinok ako placebo,“ upozorňuje gynekológ.

Ženám, ktoré majú rakovinu prsníka alebo endometria, sa pred začatím užívania fytoestrogénov odporučí konzultácia s onkológom. Hoci zvýšené riziko rakoviny sa nepreukázalo, nebezpečenstvo pre pacientky s rakovinou prsníka s receptormi senzitívnymi na estrogén môže byť vyššie,“ dodáva.

Sója je nádejná

Niektoré fytoestrogény však prospech prinášajú. Podľa docentky Ing. Ingrid Žitňanovej, PhD., z Ústavu lekárskej chémie, biochémie a klinickej biochémie extrakty rastlín bohatých na fytoestrogény ako sú sója či ďatelina lúčna, znižujú návaly tepla a pomáhajú udržiavať zdravé kosti. Aj ona však súhlasí, že užívanie fytoestrogénov by ste mali konzultovať s lekárom, pretože ich prospešnosť, rovnako ako riziká, nie sú vymedzené. 

Radšej rastlinnú stravu

Bez rizika, že si poškodíte, môžete však v menopauze konzumovať rastlinnú stravu, ktorá azda zlepší váš hormonálny profil.  Fytoestrogény obsahuje sója a výrobky z nej, ovocie ako ríbezle, hrozienka, sušené slivky, datle či figy, jahody, lieskové oriešky, arašidy, kokos, gaštany, sezamové semienka, produkty s obsahom materskej kašičky či peľu. Skúste, azda vám pomôžu. 

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Znamenajú väčšie bolesti v ľavom boku obličkovú koliku? Čo s tým?

Silné bolesti v ľavom boku môžu znamenať renálnu koliku. A vo vašom prípade to tak aj bolo. Drobný kamienok prechádzal močovodom, ktorý sa ho silnými bolestivými sťahmi snažil pretlačiť až do mechúra. Keď kamienok zostúpil k mechúru, začal ho dráždiť. To ste pociťovali ako stály pocit na močenie. Kamienok ste vymočili a tým sa problém vyriešil. Nateraz. Podľa skúseností je ale šanca, že sa vám objaví ďalší kamienok do päť rokov, až 50%. Je vhodné doplniť ďalšie vyšetrenia, aby sme vedeli, prečo kamienok v obličke vznikol. Niektoré kamene vznikajú kvôli anatomickým pomerom, inokedy sa jedná o zlé stravovacie návyky či nesprávne fungovanie metabolizmu. Čo sa týka vyšetrenia moču, prítomnosť baktérií vôbec nemusí súvisieť s vašimi ťažkosťami a s močovými kameňmi. Moč by vám mal určite skontrolovať urológ.

čítať viac

Dcérka má horúčku, kŕče a opuchnutý členok. Môže to byť vážne?

Bolesť a/alebo opuch kĺbov je u detí bežným klinickým symptómom širokého spektra chorôb, od benígnych stavov až po závažné stavy vyžadujúce okamžitú intervenciu. Môže sa objaviť ako výsledok prirodzeného rastu a vývoja dieťaťa. Opuch kĺbu, bolesť a horúčka sú často sprievodným javom aj rôznych respiračných a tráviacich ochorení. Tieto príznaky sa ale môžu vyskytovať aj pri iných ochoreniach. Reumatické ochorenie sa prejavuje vo forme horúčky a bolesti kĺbov zápästia, lakťa, členka či kolena. Artritída náhle začína horúčkou, potom sa objavuje opuch kĺbu, bolesť pri pohybe, bolestivé pocity pri dotyku. Odporúčam vyšetrenie u všeobecného lekára pre dorast, ktorý na základe diagnostických kritérií zváži, či je nutné vyšetrenie v ambulancii detského reumatológa.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor