MENU
rodina-a-tehotenstvo

Môžu rastlinné preparáty pre ženy nahradiť umelé hormóny?

Aj v menopauze sa treba o zdravie starať.
Zdroj: Shutterstock
Rodina a tehotenstvo

Môžu rastlinné preparáty pre ženy nahradiť umelé hormóny?

Rady by ste vylepšili svoj hormonálny profil v menopauze rastlinnými preparátmi? Oplatí sa investovať do fytoestrogénov?

V menopauze, keď produkcia vlastných hormónov rýchlo klesá, by mnohé ženy, ktoré nemajú chuť napchávať sa pilulkami, rady nahradili substitučnú hormónálnu terapiu vhodnými rastlinnými preparátmi. Koniec-koncov, lekárne ponúkajú rôzne fytoestrogény. Je ich ochranný účinok na pochody v tele podobný či rovnaký, ako u umelých hormónov? 

Málo účinné, no pozor na ne

Všetky medzinárodné konferencie venované klimaktériu hodnotili účinky fytoestrogénov, teda prírodných látok s účinkom podobným estrogénom, ako málo účinné, blížiace sa k účinku placeba,“ konštatuje gynekológ profesor MUDr. Miroslav Borovský, CSc.

Štúdia z roku 2015 v Japonsku, kde je konzumácia fytoestrogénov v strave pozorovateľne vyššia, nepotvrdila u žien v postmenopauze menšie riziko osteoporózy a fraktúr. Na základe výskumu z roku 2015 môžeme tvrdiť, že ani užívanie izoflavonoidov pri návaloch horúčavy nemá efektívnejší účinok ako placebo,“ upozorňuje gynekológ.

Ženám, ktoré majú rakovinu prsníka alebo endometria, sa pred začatím užívania fytoestrogénov odporučí konzultácia s onkológom. Hoci zvýšené riziko rakoviny sa nepreukázalo, nebezpečenstvo pre pacientky s rakovinou prsníka s receptormi senzitívnymi na estrogén môže byť vyššie,“ dodáva.

Sója je nádejná

Niektoré fytoestrogény však prospech prinášajú. Podľa docentky Ing. Ingrid Žitňanovej, PhD., z Ústavu lekárskej chémie, biochémie a klinickej biochémie extrakty rastlín bohatých na fytoestrogény ako sú sója či ďatelina lúčna, znižujú návaly tepla a pomáhajú udržiavať zdravé kosti. Aj ona však súhlasí, že užívanie fytoestrogénov by ste mali konzultovať s lekárom, pretože ich prospešnosť, rovnako ako riziká, nie sú vymedzené. 

Radšej rastlinnú stravu

Bez rizika, že si poškodíte, môžete však v menopauze konzumovať rastlinnú stravu, ktorá azda zlepší váš hormonálny profil.  Fytoestrogény obsahuje sója a výrobky z nej, ovocie ako ríbezle, hrozienka, sušené slivky, datle či figy, jahody, lieskové oriešky, arašidy, kokos, gaštany, sezamové semienka, produkty s obsahom materskej kašičky či peľu. Skúste, azda vám pomôžu. 

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môžem sa po implantácii umelého kĺbu vrátiť do práce?

Po operácii umelého kolenného kĺbu, odborne TEP, sa môžete bez problémov vrátiť do práce - samozrejme, ak sa nevyskytnú komplikácie. Úplná rekonvalescencia po operácii jedného kolenného kĺbu trvá približne pol roka, ale je to individuálne. Dĺžka závisí od vašej kondície, zdravotného stavu, ako aj od druhu vykonávanej práce. Iné je, keď pracujete z domu a sedíte za počítačom, a iné je, keď pracujete fyzicky.

Ak by ste mali absolvovať aj operáciu druhého kolena, ideálne je naplánovať si ju, až keď sa prvá dolná končatina úplne adapatuje na záťaž, budete mať vypracovaný stereotyp chôdze a svalstvo bude dobre tonizované. Samozrejme, na druhý zákrok musí byť človek pripravený aj po psychickej stránke.

čítať viac

Je pravda, že hrčka na očnom bielku je znamienko alergikov?

Deti aj dorast by mali pravidelne podstupovať preventívnu prehliadku u očného lekára. Môžete ubezpečiť svojho syna, že ho takáto návšteva nebude bolieť. V tomto prípade je však tiež potrebné podstúpiť vyšetrenie zraku. Môže ísť o prechodný jav, ale aj nemusí. V prípade prechodného javu možno podstúpiť symptomatickú liečbu vo forme očných kvapiek. O ich výbere musí rozhodnúť očný lekár. Ak ide o trvalý jav a ak to výsledky dôsledného vyšetrenia umožnia, zvážila by som aj chirurgické odstránenie daných hrčiek.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor