MENU
rodina-a-tehotenstvo

Ročne pribudnú stovky detí s rakovinou. Spôsob, ako im pomôcť, vás nič nestojí

September je Medzinárodným mesiacom povedomia o detskej rakovine.

Súvisiace témy

Rodina a tehotenstvo

Ročne pribudnú stovky detí s rakovinou. Spôsob, ako im pomôcť, vás nič nestojí

Globálne iniciatívy v tomto období upozorňujú, že najlepšou prevenciou detskej rakoviny je včasná diagnostika a liečba, ktoré sú v záchrane detských životov kľúčové.

Rakovina je hlavnou príčinou úmrtí detí a adolescentov na celom svete. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) lekári každý rok diagnostikujú rakovinu približne 300-tisíc deťom vo veku od 0 do 19 rokov. V Európe je to asi 35-tisíc detí a na Slovensku asi 180. Úspešne sa u nás darí liečiť a vrátiť do života 80 – 83 % pacientov. Skupina úspešne vyliečených pacientov stále rastie, počet vyliečených detí na Slovensku predstavuje viac 80 % pacientov. No kým sa tak stane, deti i ich rodičia si prejdú náročnou skúškou.  Odhaduje sa, že v roku 2020 pribudne na celom svete asi 413 000 prípadov rakoviny u detí.

Skorá diagnostika zachraňuje život

Šancu na úspešné vyliečenie zvyšuje včasná diagnostika. Upozorniť na ňu má aj globálna kampaň Mesiac povedomia o detskej rakovine (Childhood Cancer Awareness Month – CCAM), ktorej symbolom je Zlatá stužka. Zlatá farba symbolizuje kov, ktorý prechádza ohňom, aby sa stal tvrdším, silnejším. Deti, ktoré prekonali rakovinu tiež prechádzajú skúškou a stávajú sa tak odolnejšími. Zlato je vzácny kov, deti náš najcennejší poklad. Zlatá stužka má symbolicky pripomínať mnohé náročné prekážky, ktoré musia deti a adolescenti s ochorením rakoviny prekonať, aby sa stali silnejšími a vrátili sa naspäť do života.

Pri príležitosti Mesiaca detskej rakoviny sa 12. septembra v Bratislave uskutočnilo slávnostné podujatie Sme zlatí, ktorú pravidelne organizuje Deťom s rakovinou n.o. Rodičov vyliečených pacientov ako aj samotných pacientov zaujímajú v súvislosti s ich ochorením rôzne témy týkajúce sa ďalšieho života po vyliečení. Tento rok rezonovali témy ako prevencia komplikácií liečby vďaka ochrane proti infekčným ochoreniam a očkovanie, či psychologické aspekty liečby ako aj obavy z recidívy ochorenia po vyliečení.Význam konferencie má viacero aspektov. Pre deti je dôležité, aby cítili spolupatričnosť a stretli sa s ostatnými deťmi, ktoré si prešli rovnako náročnou životnou skúškou. Pre rodičov sú určené odborné prednášky, ktoré informujú i pomáhajú zvládať náročné životné obdobie po návrate detí do bežného života,“ povedala prednostka doc. MUDr. Alexandra Kolenová, PhD.hovorí doc. MUDr. Alexandra Kolenová, PhD.

Povedomie zachraňuje

Deti, ktoré sa na Slovensku po náročnej liečbe podarilo úspešne vrátiť naspäť do života, sa každoročne stretávajú na slávnostnom podujatí, ktoré má v tomto roku symbolický názov „Sme zlatí“. Na symboliku Zlatej stužky nadväzuje aj tohtoročná výzva „Buďme zlatí, pomáhajme“, ktorej iniciátorom je nezisková organizácia Deťom s rakovinou n.o. Výzva je verejná a zapojiť sa môže ktokoľvek zdieľaním fotografie s ľubovoľným zlatým prvkom (časť odevu, nápoj, kozmetika) na svojom Instagramovom alebo Facebookovom profile, s použitím hashtagov #Buďmezlati a #Mesiacpovedomiaodetskejrakovine, #ChildhoodCancerAwarenessMonth. Zapojením sa do kampane, ktorá bude prebiehať počas celého mesiaca september pomôžete zvýšiť povedomie o detskej rakovine a vyjadríte solidaritu s detskými pacientmi.

Deťom s rakovinou

Kvalitu zdravotnej starostlivosti o detských onkologických pacientov sa výrazne darí zvyšovať aj vďaka finančným príspevkom. Nezisková organizácia Deťom s rakovinou, n.o., ktorá pôsobí na Klinike detskej hematológie a onkológie (KDHaO) od roku 2015 a je členom Childhood Cancer International (CCI), je tímom zloženým z rodičov detí liečených na onkologické ochorenie, vyliečených pacientov i zainteresovaných profesionálov. Deťom na bratislavskej onkológii pomáhajú prekonať dlhú a náročnú liečbu.

Počas svojej existencie pomohlo združenie modernizovať detskú herňu, vybudovať dennú kliniku, prinášať materiálnu pomoc rodinám, ale aj vybudovať špičkovú telekonziliárnu miestnosť, ktorá umožňuje konzultácie medzinárodných tímov odborníkov online a šetrí tak slovenským pacientom čas i peniaze, pričom zároveň poskytuje možnosť second opinion z krajín, kde je liečba rakoviny na najvyššej úrovni, akú moderná medicína poskytuje.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Päťročný sa pocikáva, je to problém alebo neriešiť?

Občasné denné pomočenie, alebo „cvrknutie si“ u menších detí je normálnou súčasťou vývinu. Mnohé deti sú tak zabrané do aktivity alebo hry, že si zabudnú odskočiť na záchod. Na vine môže byť veľa faktorov. Ak dieťa večer alebo tesne pred spaním vypije niekoľko pohárov tekutín, potom sa mu močový mechúr naplní už počas noci. Dieťa sa však s týmto pocitom nemusí zobudiť a nehoda je na svete. Okrem pitného režimu je dôležitý aj pravidelný spánok. Dieťa sa má ukladať a vstávať každý deň v približne rovnakú hodinu. Ďalším režimovým opatrením je určiť, kedy bude chodiť pravidelne na záchod, približne každé dve hodiny, aj keď nepociťuje nutkanie. Vždy by sa malo vycikať dôkladne, aby sa mu o päť minút nechcelo znova. Samozrejmosťou je návšteva toalety tesne pred spaním a hneď po vzbudení. Veľký vplyv na nočné pomočovanie má pohoda dieťaťa a prípadný stres. Rozhodne odporúčam vyšetrenie u detského všeobecného lekára, následne nefrológa alebo urológa.

čítať viac
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
Pediatrička

Pri hryzení jedla ma bolí zub, inak nie. Treba to riešiť?

Zub môže bolieť na záhryz z troch príčin.

1. Prvou je zápal tkanív okolo hrotu koreňa z dôvodu infekcie šíriacej sa z vnútra zuba. Ide teda o neošetrené, alebo zle ošetrené mŕtve zuby, vnútri ktorých sa množia baktérie. Tie sa uvoľňujú do okolitej kosti, v ktorej sa rozvíja infekcia. Keď na takýto zub zahryznete, zub narazí hrotom koreňa do podráždenej kosti, čo vyvolá bolesť. Riešením je koreňová liečba (tzv.endodontické ošetrenie), v krajných prípadoch extrakcia zuba.

2. Druhou príčinou je náhryzovej bolesti je preťaženie zuba. Dôvodom býva čerstvo zhotovená výplň alebo korunka, ktorá pri záhryze predčasne naráža do oproti stojaceho zuba. Ľudovo sa tomu hovorí, že výplň je "vysoká". Zábrusom sa korunka alebo výplň zníži a problémy pominú. Iným dôvodom na preťaženie zuba môže byť nočné zatínanie, prípadne nasadenie strojčeka na posun zubov.

3. Treťou príčinou je prasklina skloviny alebo časti zuba, ktorá sa objavuje najmä vedľa väčších amalgámových výplní. V takomto prípade je nutné prasknutú časť zuba znížiť a výplň prerobiť.

Je zjavné, že ani jednu z príčin neviete riešiť svojpomocne a je preto vhodné obrátiť sa na zubného lekára.

čítať viac
MUDr. Rudolf Novotný
MUDr. Rudolf Novotný
Zubný lekár
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia