MENU
rodina-a-tehotenstvo

Ročne pribudnú stovky detí s rakovinou. Spôsob, ako im pomôcť, vás nič nestojí

September je Medzinárodným mesiacom povedomia o detskej rakovine.

Súvisiace témy

Rodina a tehotenstvo

Ročne pribudnú stovky detí s rakovinou. Spôsob, ako im pomôcť, vás nič nestojí

Globálne iniciatívy v tomto období upozorňujú, že najlepšou prevenciou detskej rakoviny je včasná diagnostika a liečba, ktoré sú v záchrane detských životov kľúčové.

Rakovina je hlavnou príčinou úmrtí detí a adolescentov na celom svete. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) lekári každý rok diagnostikujú rakovinu približne 300-tisíc deťom vo veku od 0 do 19 rokov. V Európe je to asi 35-tisíc detí a na Slovensku asi 180. Úspešne sa u nás darí liečiť a vrátiť do života 80 – 83 % pacientov. Skupina úspešne vyliečených pacientov stále rastie, počet vyliečených detí na Slovensku predstavuje viac 80 % pacientov. No kým sa tak stane, deti i ich rodičia si prejdú náročnou skúškou.  Odhaduje sa, že v roku 2020 pribudne na celom svete asi 413 000 prípadov rakoviny u detí.

Skorá diagnostika zachraňuje život

Šancu na úspešné vyliečenie zvyšuje včasná diagnostika. Upozorniť na ňu má aj globálna kampaň Mesiac povedomia o detskej rakovine (Childhood Cancer Awareness Month – CCAM), ktorej symbolom je Zlatá stužka. Zlatá farba symbolizuje kov, ktorý prechádza ohňom, aby sa stal tvrdším, silnejším. Deti, ktoré prekonali rakovinu tiež prechádzajú skúškou a stávajú sa tak odolnejšími. Zlato je vzácny kov, deti náš najcennejší poklad. Zlatá stužka má symbolicky pripomínať mnohé náročné prekážky, ktoré musia deti a adolescenti s ochorením rakoviny prekonať, aby sa stali silnejšími a vrátili sa naspäť do života.

Pri príležitosti Mesiaca detskej rakoviny sa 12. septembra v Bratislave uskutočnilo slávnostné podujatie Sme zlatí, ktorú pravidelne organizuje Deťom s rakovinou n.o. Rodičov vyliečených pacientov ako aj samotných pacientov zaujímajú v súvislosti s ich ochorením rôzne témy týkajúce sa ďalšieho života po vyliečení. Tento rok rezonovali témy ako prevencia komplikácií liečby vďaka ochrane proti infekčným ochoreniam a očkovanie, či psychologické aspekty liečby ako aj obavy z recidívy ochorenia po vyliečení.Význam konferencie má viacero aspektov. Pre deti je dôležité, aby cítili spolupatričnosť a stretli sa s ostatnými deťmi, ktoré si prešli rovnako náročnou životnou skúškou. Pre rodičov sú určené odborné prednášky, ktoré informujú i pomáhajú zvládať náročné životné obdobie po návrate detí do bežného života,“ povedala prednostka doc. MUDr. Alexandra Kolenová, PhD.hovorí doc. MUDr. Alexandra Kolenová, PhD.

Povedomie zachraňuje

Deti, ktoré sa na Slovensku po náročnej liečbe podarilo úspešne vrátiť naspäť do života, sa každoročne stretávajú na slávnostnom podujatí, ktoré má v tomto roku symbolický názov „Sme zlatí“. Na symboliku Zlatej stužky nadväzuje aj tohtoročná výzva „Buďme zlatí, pomáhajme“, ktorej iniciátorom je nezisková organizácia Deťom s rakovinou n.o. Výzva je verejná a zapojiť sa môže ktokoľvek zdieľaním fotografie s ľubovoľným zlatým prvkom (časť odevu, nápoj, kozmetika) na svojom Instagramovom alebo Facebookovom profile, s použitím hashtagov #Buďmezlati a #Mesiacpovedomiaodetskejrakovine, #ChildhoodCancerAwarenessMonth. Zapojením sa do kampane, ktorá bude prebiehať počas celého mesiaca september pomôžete zvýšiť povedomie o detskej rakovine a vyjadríte solidaritu s detskými pacientmi.

Deťom s rakovinou

Kvalitu zdravotnej starostlivosti o detských onkologických pacientov sa výrazne darí zvyšovať aj vďaka finančným príspevkom. Nezisková organizácia Deťom s rakovinou, n.o., ktorá pôsobí na Klinike detskej hematológie a onkológie (KDHaO) od roku 2015 a je členom Childhood Cancer International (CCI), je tímom zloženým z rodičov detí liečených na onkologické ochorenie, vyliečených pacientov i zainteresovaných profesionálov. Deťom na bratislavskej onkológii pomáhajú prekonať dlhú a náročnú liečbu.

Počas svojej existencie pomohlo združenie modernizovať detskú herňu, vybudovať dennú kliniku, prinášať materiálnu pomoc rodinám, ale aj vybudovať špičkovú telekonziliárnu miestnosť, ktorá umožňuje konzultácie medzinárodných tímov odborníkov online a šetrí tak slovenským pacientom čas i peniaze, pričom zároveň poskytuje možnosť second opinion z krajín, kde je liečba rakoviny na najvyššej úrovni, akú moderná medicína poskytuje.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Dajú sa vybieliť zuby zožltnuté z tetracyklínových antibiotík?

Každý zub je možné vybieliť, len to môže trvať rôzne dlho. Je pravda, že u „tetracyklínových“ zubov je to ťažké, ale nie nemožné. Zväčša je potrebné kombinovať ambulantné a domáce bielenie. Ak sa zveríte do rúk stomatológa, ktorý má na tomto poli skúsenosti, výsledok sa dostaví.

čítať viac
MUDr. Rudolf Novotný
MUDr. Rudolf Novotný
Zubný lekár

Pomôže mi ionoforéza na spotené dlane? Niekedy mi z nich pot kvapká

Aplikácia ionoforézy je príjemná, pociťujete pri nej iba mierne mravčenie a nie je finančne taká náročná. Ide o špeciálnu vaničku s vodou, kde si ponoríte ruky alebo nohy a nastavíte program na ionoforézu. Zariadenie pracuje ako vodný kúpeľ, cez ktorý vedie slabý elektrický jednosmerný prúd. Časový interval kúpeľa a intenzita „elektrického prúdu“ sa postupne zvyšujú. Jeden kúpeľ trvá päť až desať minút. Minimálny počet ošetrení je desať, ale dajú sa podľa potreby opakovať. Niektoré pracoviská vaničky požičiavajú aj na domáce použitie. Odporúčam vám však navštíviť kožného lekára, pretože pravdepodobne máte hyperhidrózu, nadmerné potenie. Dermatológ vás vyšetrí a bude pátrať po príčine ťažkostí. Hyperhidróza totiž môže súvisieť s viacerými ochoreniami, napríklad štítnej žľazy či s cukrovkou. Hoci – potiť sa môžete aj bez zjavnej príčiny, napríklad pri strese, ako píšete. Lekár ďalej zistí, či sa nadmerne potíte len na rukách, chodidlách a v podpazuší, čo asi bude váš prípad, alebo po celom tele. Ionoforéza sa totiž dá vykonávať iba na rukách a nohách.

čítať viac
Hana Zelenková
MUDr. Hana Zelenková
Dermatologička
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia