MENU
rodina-a-tehotenstvo

Rakovina prsníka sa zakráda potichu. TAKTO ju môžete odhaliť včas!

Pri rakovine rozhoduje čas.

Súvisiace témy

Rodina a tehotenstvo

Rakovina prsníka sa zakráda potichu. TAKTO ju môžete odhaliť včas!

Pacientok s rakovinou prsníka je u nás viac ako 30 000. Odhaduje sa, že ročne zomrie na túto diagnózu okolo 900 z nich. A jej výskyt stále rastie.

Kým v roku 2011 lekári zaznamenali 2803 nových prípadov, v roku 2018 už bolo u nás zaznamenaných 2999 novodiagnostikovaných prípadov rakoviny prsníka, čo je takmer o 200 viac. Žiaľ, stále platí, že približne 30 % žien s touto diagnózou na Slovensku je diagnostikovaných už v pokročilých štádiách rakoviny prsníka. 

V priemere až 300 žien ročne zomrie úplne zbytočne, pretože pravidelne neabsolvujú skríningové mamografické vyšetrenie. Práve to môže rakovinu prsníka odhaliť včas, keď sa ešte dá liečiť!

Boli ste na preventívke? 

Mamografia je v súčasnosti jediná metóda, vďaka ktorej možno zachytiť aj včasné štádium tejto rakoviny. Skríningovým mamografickým vyšetrením prsníkov sa kontrolujú ženy, ktoré nepociťujú žiadne priame známky prítomnosti nádorového ochorenia prsníka.

Povedzte NIE rakovine prsníka!Povedzte NIE rakovine prsníka!
Povedzte NIE rakovine prsníka!
Zdroj: OZ NIE RAKOVINE

Skríning znamená, že sa ženy určitej vekovej kategórie môžu zúčastniť na tomto masovom vyšetrení bezplatne. Mamografický skríning s ďalšou kvalitnou dodatočnou diagnostikou znižuje mieru úmrtnosti na rakovinu prsníka u žien vo veku medzi 50 a 69 rokmi, ktoré sú najviac ohrozenou skupinou, až o jednu tretinu!

Raz mesačne!

Zároveň by každá žena nad 20 rokov raz do mesiaca mala robiť samovyšetrovanie svojich prsníkov. Len vďaka ich dokonalému poznaniu vie zaznamenať nebezpečné zmeny ako sú napríklad hrčky, zhrubnutia, zmeny na koži prsníkov, či výtok z bradavky.

Využime šancu mať zdravé prsia. Pravidelné samovyšetrovanie prsníkov a mamografický skríning môže u nás ročne zachrániť až 300 žien, aby nezomierali zbytočne! Viete, ako si urobiť samovyšetrenie prsníkov? Viac vo videu.  

Na stránke www.nierakovine.sk si vďaka mape ľahko vyhľadáte gynekologickú ambulanciu vo svojom okolí, kde vám môžu pomôcť. Práve gynekológovia sú ako prví v kontakte so ženami, ktoré prichádzajú do ambulancií na preventívne gynekologické prehliadky zahŕňajúce aj vyšetrenie pŕs. Na týchto lekárov sa ženy obracajú, ak si všimnú podozrivé zmeny na svojich prsiach a gynekológovia sú tí, ktorí ženy posielajú na preventívne mamografie a sú s nimi v pravidelnom kontakte. Pozrite si mapu pomoci TU.

Samovyšetrenie prsníkovSamovyšetrenie prsníkov
Samovyšetrenie prsníkov
Zdroj: OZ NIE RAKOVINE

Denisa s metastatickým nádorom prsníka: Aby som sa mohla liečiť ciklibmi, museli sme predať auto!

Denisa (41) žije s metastatickým nádorom prsníka 9 rokov. Nádor jej metastázoval do pečene a liečba ciklibmi je momentálne jej jedinou možnosťou. Bohužiaľ, žiadosť o preplatenie jej zamietli doteraz štyrikrát, odmietli ju dve zdravotné poisťovne, štátna i súkromná.

V lete oslávila s manželom 14. výročie svadby.V lete oslávila s manželom 14. výročie svadby.
V lete oslávila s manželom 14. výročie svadby.
Zdroj: OZ NIE RAKOVINE

Napriek tomu, že Denisa počas celého trvania ochorenia pracovala a platila odvody, nemá podľa nich na preplatenie liečby nárok. Už štvrtý mesiac si ju teda uhrádza sama a rast metastáz sa zastavil. Aby mohli liečbu financovať, Denisa s manželom predali auto. „Cítim sa ako v zlom filme. Vždy som sa o svoje zdravie starala. Nikdy som sa nesťažovala, len málokto vedel, že mám rakovinu. Boj s úradmi je vyčerpávajúci, ale nevzdávam to. Musím to dokázať, chcem ešte žiť,“ hovorí sympatická mladá žena.

Denisa ochorela na rakovinu prsníka, keď mala len 32 rokov. Na sonografické vyšetrenia pŕs chodila pravidelne. „Zistili mi v prsníkoch cysty, preto som navštevovala gynekológa každého pol roka. Nádor mi vznikol napokon na úplne inom mieste, než som mala cysty, počas šiestich mesiacov od poslednej kontroly. V januári som bola na sone a v júni už mal nádor niekoľko centimetrov,“

Denise zistili genetickú mutáciu BRCA1, ktorá súvisí so vznikom rakoviny prsníka v mladom veku. Musela podstúpiť obojstrannú mastektómiu- odstránenie prsníkov. Vybavila si ju v Budapešti, kde jej zároveň počas operácie urobili aj plastiku prsníkov. „Nezažila som vďaka tomu ten šokujúci pocit, že by som sa zobudila s prázdnou hruďou,“ hovorí o zákroku, ktorý sa aj dnes na Slovensku robí len výnimočne. Operáciu v zahraničí jej zdravotná poisťovňa neuhradila.

Denisa po obojstrannej mastektómii.Denisa po obojstrannej mastektómii.
Denisa po obojstrannej mastektómii.
Zdroj: OZ NIE RAKOVINE

Denisa absolvovala niekoľko cyklov chemoterapie a hormonálnu liečbu. „Mnohí ľudia z môjho okolia netušili, že som chorá. Na chemoterapiu som išla vždy s úsmevom, nie som typ človeka, ktorý by vešal hlavu a vopred sa vzdával. Bohužiaľ, krátko po ukončení hormonálnej liečby mi stúpli hladiny onkomarkerov. Vyšetrenia ukázali, že nádor metastázoval do pečene,“ hovorí.

Onkologička jej odporučila liečbu ciklibmi. Denisa ich berie už štvrtý mesiac a do liečby s manželom investovali už tisíce eur. „Neviem, čo bude, keď sa nám minú peniaze. S manželom sme sa kvôli ochoreniu museli vzdať túžby mať deti. Celý čas sa podporujeme navzájom, manžel bez mihnutia oka predal auto. Naozaj je však toto jediný spôsob, ako zostať nažive? Dokedy to vydržíme?,“ pýta sa Denisa.

Pacientka Denisa s manželom.Pacientka Denisa s manželom.
Pacientka Denisa s manželom.
Zdroj: OZ NIE RAKOVINE

Rovnakú skúsenosť majú bohužiaľ na Slovensku stovky žien s metastatickým nádorom prsníka. Liečba cielenou molekulárnou liečbou- „ciklibmi“ a tiež ďalšie formy modernej onkologickej liečby bežné v okolitých krajinách zostávajú na Slovensku takmer nedostupné.

Moderná liečba

Aliancia NIE RAKOVINE chce upozorňuje aj na nízku dostupnosť inovatívnej liečby imunoterapie a takzvaných „ciklibov“ pre pacientky s metastatickým karcinómom prsníka. „Ide o cielenú molekulárnu liečbu zameranú na zastavenie rozmnožovania sa rakovinových buniek a poskytuje sa onkologickým pacientkam od roku 2016 napríklad v Maďarsku, Poľsku, Rakúsku či dokonca v Rumunsku a Kazachstane. U nás stále nie je kategorizovaná a poskytuje sa pacientkam len na výnimku odsúhlasenú zdravotnými poisťovňami,“ uvádza spoluzakladateľ NIE RAKOVINE Patrik Herman. 

V okolitých krajinách Európy sú už dostupné ďalšie nové moderné spôsoby liečby, ktoré zlepšujú vyhliadky onkologických pacientok s rakovinou prsníka na lepší a dlhší život, niektoré aj na vyliečenie, napríklad imunoterapia a kombinácie inovatívnych liečieb s chemoterapiou. 

Deň za zdravé prsia v parlamente.Deň za zdravé prsia v parlamente.
Deň za zdravé prsia v parlamente.
Zdroj: OZ NIE RAKOVINE

Aliancia NIE RAKOVINe chce priniesť viac podpory i informácii, napríklad o aktuálne dostupnej modernej liečbe, medicínskych postupoch a metódach. „Chceme, aby aj slovenskí pacienti dostávali túto liečbu v porovnateľnom čase ako v okolitých krajinách. Skrátenie času, čakania, znamená viac šancí na život," hovorí prezidentka OZ NIE RAKOVINE Jana Pifflová Španková. 

Podľa OZ NIE RAKOVINE je potrebné, aby pacientkam pred samotným operačným zákrokom bola poskytnutá najlepšia dostupná liečba pre zlepšenie ich šance na vyliečenie čo najskôr. „Sme tiež presvedčení, že slovenským ženám by mal byť poskytnutý pohodlnejší prístup k liečebnej starostlivosti. Vždy, keď je to možné, mali by mať možnosť zvoliť si orálnu či podkožnú formu podávania liečby namiesto vnútrožilovej  liečby,“ dodáva Jana Pifflová Španková. 

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Mám vysoký tlak a problémy so srdcom. Je riziko dať sa očkovať proti covidu?

Očkovanie proti ochoreniu COVID-19 má len málo kontraindikácií, podobne ako očkovania proti iným vírusovým ochoreniam. Liečená hypertenzia medzi ne nepatrí. Je dôležité pravidelne užívať lieky, aby hodnoty tlaku boli v norme. Samozrejme, po podaní akejkoľvek očkovacej látky môže dôjsť k zmene hodnôt, je preto potrebné, aby ste si po očkovaní merali tlak krvi častejšie, aspoň jeden- až dvakrát denne.

Nepíšete, aké problémy so srdcom máte, ale predpokladám, že aj tie sú liečené alebo sledované u špecialistu. Podobne ako pri hypertenzii – ani  porucha rytmu srdca nie je prekážkou na vykonanie očkovania. Ak máte obavy, poraďte sa so svojim všeobecným lekárom alebo špecialistom.

čítať viac

V akom veku sa zvykne dieťaťu prestať zhoršovať krátkozrakosť?

Krátkozrakosť býva často dedičná. Tak ako píšete, máte to v rodine. Stredný typ krátkozrakosti (to je typ u Vášho syna) začína v detskom veku a postupne narastá až do obdobia okolo 20. roku života. Môže dosahovať  približne od -4 do -7 dioptrií. Po 20. roku života sa progresia krátkozrakosti výrazne spomalí, ale ešte stále môže mierne narastať aj do 35. roku života. Preto je nevyhnutné, aby deti do 18 rokov s krátkozrakosťou chodili na pravidelné očné kontroly minimálne raz ročne. A podľa potreby sa im  upravovali, teda zvyšovali dioptrie.  Krátkozrakosť sa časom nezlepší. Podstatou krátkozrakosti je predlžovanie očnej gule. Tým, že sa oko predlžuje a nezastavilo sa v raste, predlžuje sa predozadná os oka. Lúče, ktoré dopadajú do oka, sa lámu pred sietnicou, a preto vzniká neostrý obraz. Ak pred oko dáme mínusové sklo, takzvanú rozptylku, lúče sa rozptýlia a zalomia presne na sietnicu. Obraz sa tak zaostrí. V dnešnej dobe máme k dispozícii aj kontaktné šošovky, ktoré syn môže začať časom nosiť. V prípade, ak bude mať po 20. roku života stabilné dioptrie, tak môže zvažovať aj bezbolestné, bezpečné a rýchle laserové operačné odstránenie dioptrií s využitím femtosekundového lasera. V tomto prípade je však dôležité dbať na precízne vstupné vyšetrenie a výber samotnej kliniky.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor