MENU
rodina-a-tehotenstvo

Štyridsiatničky, pozor. Táto rakovina 10 rokov spí, všímajte si PRVÝ príznak

Close,Up,Young,Blonde,Woman,Feeling,Upset,,Sad,,Unhappy,Or
Zdroj: Shutterstock
Rodina a tehotenstvo

Štyridsiatničky, pozor. Táto rakovina 10 rokov spí, všímajte si PRVÝ príznak

Nie pri každej rakovine máte luxus stopercentnej prevencie. Čo treba urobiť, aby ste nedostali jednu z najzákernejších?

Chodievate na preventívne prehliadky? Mali by ste. Na Slovensku sa každý rok diagnostikuje rakovina krčka maternice približne 600 ženám. Preventívne vyšetrenie u gynekológa vie pritom zachytiť deväť predrakovinových prípadov z desiatich. Na sociálnej sieti to pripomenul Národný onkologický inštitút (NOI) pri príležitosti mesiaca január, ktorý je zameraný na zvýšenie povedomia o rakovine krčka maternice, informuje TASR. 

Mnohé ženy sa mylne domnievajú, že keď necítia problémy, všetko je v poriadku. Riskujú však, že sa ocitnú medzi približne 600 pacientkami, ktoré sa každoročne dozvedia, že ochoreli na rakovinu krčka maternice. Ide o druhú najčastejšiu malignitu u žien vo veku 15 až 44 rokov," upozornil NOI. Ochorenie je však ľahko diagnostikovateľné a v skorom štádiu efektívne liečiteľné.

Spočiatku je ochorenie bezpríznakové. Ak už zbadáte príznaky ako vaginálny výtok, krvácanie mimo menštruačný cyklus či bolesti v oblasti panvy i pri pohlavnom styku, môže byť už neskoro. Je to signál rozvinutej rakoviny. 

Vyhovárate sa?

Najčastejšie rakovinu krčka maternice zapríčiňuje dlhodobá infekcia HPV vírusom. „Ak sa zanedbá prevencia, infekcia HPV pretrváva a za desať a viac rokov môže dokonca vyústiť až do rakoviny krčka maternice," vysvetlil NOI.

Pripomína, že na preventívnu gynekologickú prehliadku ženy nepotrebujú pozvánku od svojej zdravotnej poisťovne, ktorú od minulého leta dostávajú ženy vo veku od 23 rokov v rámci onkologického skríningového programu, ktoré vôbec nenavštevujú gynekológa.

Ak žena nemá svojho gynekológa, kontakt jej vie poskytnúť zdravotná poisťovňa alebo si sama môže vyhľadať gynekologickú ambulanciu na webovej stránke samospráv," dodal NOI.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako mám riešiť ťažkosti so žalúdkom? Cítim tlak a bolesti

Bolesť v žalúdku môže byť organická - gastritída, žalúdočné polypy, žalúdočné vredy a iné,  alebo funkčná - poruchy príjmu potravy, prejedanie, patológie iných orgánov a systémov atď. Čo najskôr by ste mali navštíviť svojho všeobecného lekára. Potrebné budú laboratórne vyšetrenia - krv, moč, stolica, skríning Helicobacter pylori, ako aj inštrumentálna diagnostika - ultrazvuk brušnej dutiny, v prípade potreby aj gastroskopia. Je možné, že sa budete musieť poradiť s gastroenterológom alebo psychoterapeutom či kardiológom.

V závislosti od zistenej príčiny bolesti možno použiť konzervatívne metódy liečby, ako diéta, medikamentózna liečba a podobne, alebo chirurgické. Prvá pomoc pri akútnej bolesti a nepríjemných pocitoch v žalúdku sú antacidá, ktoré neutralizujú žalúdočnú kyselinu, a inhibítory protónovej pumpy. S bolesťou v bruchu spôsobenou kŕčmi sú jedným z najúčinnejších liekov antispazmodiká.

čítať viac

Prečo sa už na ovčie kiahne nemôže používať tekutý púder?

Tekutý púder sa neodporúča aplikovať na kiahne z dôvodu, že zaschne na vyrážke. Vytvorí nepriedušný film, pokožka preto nedýcha, pľuzgierové vyrážky sú extrémne vysušené, praskajú a ľahšie sa infikujú.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor