MENU
Rodina a tehotenstvo

Nekŕmte deti kuracím mäsom! A ak to robíte, všímajte si ich POZORNE

S návštevou počkajte

Dievčatko môže mať zväčšené prsné žľazy, môže sa dokonca dostaviť aj mierne akoby menštruačné krvácanie.Dievčatko môže mať zväčšené prsné žľazy, môže sa dokonca dostaviť aj mierne akoby menštruačné krvácanie.
Dievčatko môže mať zväčšené prsné žľazy, môže sa dokonca dostaviť aj mierne akoby menštruačné krvácanie.
Zdroj: Shutterstock

„Prvé znaky puberty u dievčatiek sa začínajú zväčšením prsných žliazok a objavením sa ochlpenia v oblasti genitálu, ktoré postupuje na lonovú kosť. Zväčšeniu prsníkov môže predchádzať ochlpenie alebo sa môže objaviť súčasne s rastom prsníkov. To je prvý znak puberty,“ vysvetľuje odborníčka. „Ochlpenie vzniká v dôsledku vplyvu mužských hormónov androgénov, ktoré sa tvoria v nadobličke, zatiaľ čo prsníky sa zväčšujú pod vplyvom estrogénov, ktoré sú vytvorené v ženských pohlavných žľazách, vaječníkoch, ováriách. Na to, aby vaječníky vyprodukovali dostatok estrogénov, potrebujeme ešte dostatok hormónov, ktoré ich k tomuto procesu vyprovokujú, a tie sa vytvoria v hypotalame a hypofýze v mozgu. Sú to teda dve rôzne miesta v organizme, ktoré súvisia s nástupom puberty, mozog a nadobličky. Na to, aby dievčatko dostalo menštruáciu, musí prejsť ďalším vývojovým obdobím. Zväčšujú sa vaječníky, rastie maternica, mení sa pomer tela ku krčku maternice. To trvá približne 2,5 roka. Potom nastupuje prvá menštruácia. Prvé dva roky je menštruačné krvácanie nepravidelné, dievča nemusí mať menštruáciu každý mesiac. Preto nie je potrebné vyhľadať v tomto období detského gynekológa. Treba počkať dva roky,“ odporúča detská endokrinologička.

Nástup puberty úzko súvisí s rastom. Aj to je jeden z dôvodov, prečo je dôležité, aby puberta nenastúpila predčasne. „Dievčatko rastie od začiatku puberty. Vo vaječníkoch sa začínajú produkovať estrogény, vplyvom ktorých sa zvyšuje aj produkcia rastového hormónu. Dochádza tak k vyzrievaniu rastových platničiek, z ktorých dieťa rastie. Približne po dvoch rokoch od nástupu prvej menštruácie dozrievajú kosti a rastové štrbiny sa uzatvoria. Potom je už malá pravdepodobnosť, aby dieťa ešte vyrástlo. Ak má dievčatko menštruáciu už dva roky, väčšinou viac nepodrastie,“ približuje súvislosti Ľudmila Košťálová.

SPÄŤ
2/3
ĎALEJ

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako si môžem pomôcť, aby sa mi zlepšili pečeňové funkcie?

Stukovatenie pečene, steatóza, je chronické ochorenie, pri ktorom sa tukové kvapôčky hromadia v hepatocytoch, pečeňových bunkách. Alkohol je len jednou z príčin vzniku steatózy, vo vašom prípade ide o poruchu metabolizmu, nadmernú telesnú hmotnosť, takzvanú nealkoholovú steatózu.

Pri správnej strave a dostatočnej fyzickej aktivite je možné steatózu zvrátiť. Pokúste sa viesť aktívny životný štýl, jesť správne, normalizovať telesnú hmotnosť. Je potrebné  plynule  znížiť hmotnosť, pretože prudký úbytok môže viesť k zrýchleniu procesov fibrózy pečeňového tkaniva. Pokiaľ ide o medikamentóznu liečbu, možnosťou je užívanie hepatoprotektorov, liekov na báze esenciálnych fosfolipidov, antioxidantov a rastlinných prípravkov, ktoré pomôžu zlepšiť odtok žlče.

čítať viac

Nahradí vitamín P aj iné vitamíny, už nemusím nič iné užívať?

Vitamín P je skôr neoficiálny názov, ktorý sa používa na označenie skupiny bioaktívnych látok známych ako flavonoidy. Sú to fytochemikálie, ktoré sa nachádzajú v mnohých potravinách. Majú rôzne účinky, ktoré sú dôležité pre udržanie dobrého zdravia. Antioxidačné pomáhajú neutralizovať voľné radikály v tele, čím ochraňujú bunky pred poškodením a pomáhajú predchádzať rôznym ochoreniam.

Protizápalové účinky majú schopnosť zlepšiť elasticitu ciev a znižovať zápalové procesy v kardiovaskulárnom systéme, čo pomáha znížiť riziko srdcových ochorení. Imunomodulačné podporujú imunitný systém a organizmu pomáhajú bojovať proti infekciám.

Najznámejšie flavonoidy sú citrín, rutín, hesperidín, kvercetín a eriodictyol. Potraviny, ktoré obsahujú bohaté množstvo flavonoidov, teda vitamínu P, sú najmä rôzne druhy ovocia a zeleniny, napríklad jablká, hrozno, citrusové ovocie, brokolica, cesnak, cibuľa, rajčiny, bobuľové ovocie, zelený čaj, horká čokoláda.

Vitamín P môže poskytovať určité benefity, ktoré súvisia s príjmom flavonoidov. Ale je dôležité uvedomiť si, že flavonoidy sú len jedna skupina z mnohých dôležitých vitamínov, minerálov a ďalších živín potrebných pre optimálne zdravie. Takže áno, je vhodné doplniť aj ďalšie vitamíny a minerály popri substitúcii vitamínu P.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor