MENU
rodina-a-tehotenstvo

Nekŕmte deti kuracím mäsom! A ak to robíte, všímajte si ich POZORNE

S kuracím mäsom by ste to u maličkých detí nemali preháňať.
Zdroj: Shutterstock
Rodina a tehotenstvo

Nekŕmte deti kuracím mäsom! A ak to robíte, všímajte si ich POZORNE

Začiatok puberty sa odzrkadlí nielen na správaní, ale dá o sebe vedieť predovšetkým dôležitými fyzickými zmenami. Tie sa však nesmú udiať, keď má dieťa päť rokov!

Nástup prvej menštruácie je zlomový moment. Nie je to však samotný začiatok puberty. Tá začína približne o dva a pol roka skôr. Dospievajúce dievča môže mať pocit, že sa zrazu nevie nikam zaradiť. Už nie je malé dieťa, no od ženy má predsa len ešte ďaleko. Téma puberty ma zaujíma najmä z pohľadu mamy. Dospievajú dnešné deti rýchlejšie ako kedysi? Čo je to predčasná puberta? A kedy je možné očakávať prvú menštruáciu? Kedy nastupuje puberta u chlapcov? S otázkami som sa obrátila na docentku Ľudmilu Košťálovú z Národného ústavu detských chorôb v Bratislave, ktorá sa detskej endokrinológii venuje viac ako štyridsať rokov.

Máme v ambulancii približne štyridsať detí, ktorým zastavujeme predčasnú pubertu. Napríklad v štyroch-piatich rokoch dievčatku začali rásť prsia, čo môže viesť k predčasnému uzavretiu rastových štrbín. Dieťa môže mať už v 8-9 rokoch konečnú výšku. Okrem toho nie je mentálne pripravené na svoje somatické zmeny. Pre skorú pubertu nestihne dostatočne vyrásť,

doc. MUDr. Ľudmila Košťálová, CSc., detská endokrinologička

Najskôr dievčatá

Vidno to už na prvý pohľad. Keď sa pozriete na spoločné triedne fotografie detí na druhom stupni základnej školy, určite si všimnete, že dievčatá vyzerajú o niečo dospelejšie. „Výrazné ženské zmeny vznikajú následkom činnosti ženských hormónov, estrogénov. Preto dievčatá vyzerajú inak ako ich rovesníci, ktorým sa o puberte ešte ani nesníva,“ potvrdzuje Ľudmila Košťálová. „Puberta v slovenskej populácii sa začína u dievčat približne v 10,3 roku, u chlapcov nastupuje približne o rok neskôr, teda okolo 11. roku života. Hranice nástupu vo všeobecnosti sú medzi ôsmym rokom u dievčatiek, pričom prvé znaky puberty by mali byť vyvinuté do trinásteho roku. U chlapcov môže puberta nastúpiť od deviateho roku života, pričom prvé znaky puberty by sa mali prejaviť do štrnásteho roku. Ak k zmenám dochádza pred týmto obdobím, hovoríme o predčasnej puberte, ak je to po tomto období, hovoríme o oneskorenej puberte,“ približuje časové rozmedzie typickej puberty skúsená lekárka. Podľa jej slov v porovnaní s generáciou, ktorá žila pred storočím, síce dnešná mládež dospieva približne o pol roka skôr, ale tento posun je z celkového hľadiska zanedbateľný. Detská endokrinologička zároveň zdôrazňuje, že menštruácia je len jedným z prejavov puberty, hoci mnohí rodičia sú presvedčení, že nástup puberty u dievčat sa začína práve týmto dôležitým míľnikom. Nie je to tak. Samotná puberta nastupuje vtedy, keď sa objavia jej prvé znaky.

Pokračovať Ďalej (1/3)

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako mám riešiť ťažkosti so žalúdkom? Cítim tlak a bolesti

Bolesť v žalúdku môže byť organická - gastritída, žalúdočné polypy, žalúdočné vredy a iné,  alebo funkčná - poruchy príjmu potravy, prejedanie, patológie iných orgánov a systémov atď. Čo najskôr by ste mali navštíviť svojho všeobecného lekára. Potrebné budú laboratórne vyšetrenia - krv, moč, stolica, skríning Helicobacter pylori, ako aj inštrumentálna diagnostika - ultrazvuk brušnej dutiny, v prípade potreby aj gastroskopia. Je možné, že sa budete musieť poradiť s gastroenterológom alebo psychoterapeutom či kardiológom.

V závislosti od zistenej príčiny bolesti možno použiť konzervatívne metódy liečby, ako diéta, medikamentózna liečba a podobne, alebo chirurgické. Prvá pomoc pri akútnej bolesti a nepríjemných pocitoch v žalúdku sú antacidá, ktoré neutralizujú žalúdočnú kyselinu, a inhibítory protónovej pumpy. S bolesťou v bruchu spôsobenou kŕčmi sú jedným z najúčinnejších liekov antispazmodiká.

čítať viac

Prečo sa už na ovčie kiahne nemôže používať tekutý púder?

Tekutý púder sa neodporúča aplikovať na kiahne z dôvodu, že zaschne na vyrážke. Vytvorí nepriedušný film, pokožka preto nedýcha, pľuzgierové vyrážky sú extrémne vysušené, praskajú a ľahšie sa infikujú.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor