MENU
rodina-a-tehotenstvo

Psychologická štúdia: Rozchod 3 mesiace vopred ohlási nevinná vec, všímajte si reč

Stále sa držíte za ruky, trávite spolu voľný čas a plánujete dopredu, no čosi je inak. Všimli ste si?
Zdroj: Shutterstock
Rodina a tehotenstvo

Psychologická štúdia: Rozchod 3 mesiace vopred ohlási nevinná vec, všímajte si reč

Visí vo to vzduchu, no stále ste si nič nepovedali? Vaše i jeho podvedomie koniec vzťahu už tuší, prezradíte sa v nenápadných znameniach.

V nenápadných maličkostiach ukrytá hlboká pravda? Podľa nových psychologických výskumov slová, ktoré volíme pri každodenných rozhovoroch, už mesiace vopred môžu ohlasovať hroziaci rozchod. A to bez ohľadu na to, či si túto hrozbu uvedomujeme a či sa neskôr ocitneme v roli iniciátora alebo opusteného.

Na seba zameraní

Štúdia, publikovaná v časopise Proceedings of the National Academy of Sciences, je prvou svojho druhu. Vedci z Texaskej univerzity v Austine analyzovali viac ako 1 milión príspevkov od 6800 používateľov sociálnej siete Reddit rok predtým a rok potom, čo zdieľali svoje rozchodové príbehy. Zistili, že tri mesiace pred rozpadom vzťahu sa ich jazyk začal meniť a k normálu sa vrátil až zhruba po šiestich mesiacoch po ukončení zväzku. Písali osobnejším a neformálnejším štýlom, čo podľa expertov naznačilo pokles analytického myslenia.Viac používali slová „ja“ a „my“ a vykazovali známky zvýšeného kognitívneho spracovania.

3 mesiace pred rozchodom volili ľudia iné vzorce slov.
 

Niekedy sa použitie slova Ja spája s depresiou a smútkom. V depresii majú ľudia sklon sústrediť sa na seba a nedokážu sa tak veľmi stotožniť s ostatnými,“ hodnotí hlavná autorka Sarah Seraj, doktorandka psychológie na Texaskej univerzite v Austine. Tieto výrazné vzorce vrcholili v deň rozchodu a zotrvali aj o 6 mesiacov neskôr, dokonca aj keď ľudia diskutovali o iných témach.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Nahradí vitamín P aj iné vitamíny, už nemusím nič iné užívať?

Vitamín P je skôr neoficiálny názov, ktorý sa používa na označenie skupiny bioaktívnych látok známych ako flavonoidy. Sú to fytochemikálie, ktoré sa nachádzajú v mnohých potravinách. Majú rôzne účinky, ktoré sú dôležité pre udržanie dobrého zdravia. Antioxidačné pomáhajú neutralizovať voľné radikály v tele, čím ochraňujú bunky pred poškodením a pomáhajú predchádzať rôznym ochoreniam.

Protizápalové účinky majú schopnosť zlepšiť elasticitu ciev a znižovať zápalové procesy v kardiovaskulárnom systéme, čo pomáha znížiť riziko srdcových ochorení. Imunomodulačné podporujú imunitný systém a organizmu pomáhajú bojovať proti infekciám.

Najznámejšie flavonoidy sú citrín, rutín, hesperidín, kvercetín a eriodictyol. Potraviny, ktoré obsahujú bohaté množstvo flavonoidov, teda vitamínu P, sú najmä rôzne druhy ovocia a zeleniny, napríklad jablká, hrozno, citrusové ovocie, brokolica, cesnak, cibuľa, rajčiny, bobuľové ovocie, zelený čaj, horká čokoláda.

Vitamín P môže poskytovať určité benefity, ktoré súvisia s príjmom flavonoidov. Ale je dôležité uvedomiť si, že flavonoidy sú len jedna skupina z mnohých dôležitých vitamínov, minerálov a ďalších živín potrebných pre optimálne zdravie. Takže áno, je vhodné doplniť aj ďalšie vitamíny a minerály popri substitúcii vitamínu P.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Mám vysoký tlak, neodnesiem nákup, srdce mi búši. Aké potrebujem vyšetrenia?

Vysoký tlak krvi je potrebné liečiť. To isté platí pri zvýšenej frekvencii srdca. Vaša všeobecná lekárka by vás mala dôkladne vyšetriť a poslať na ďalšie doplňujúce vyšetrenia, ako je ultrazvukové zobrazovacie vyšetrenie prípadne 24-hodinové monitorovanie EKG. Na tieto vyšetrenia vás môže poslať aj špecialista – internista alebo kardiológ. Z praktického hľadiska je však jednoduchšie, ak to urobí lekár prvého kontaktu.

Všeobecná lekárka vám na základe vyšetrení môže predpísať lieky, ktoré zároveň ovplyvňujú tlak aj pulz. Najčastejšie ide o dva, alebo viac kombinovaných liekov. Až na základe výsledkov týchto vyšetrení sa môže vylúčiť spojitosť ďalších zdravotných ťažkostí s poškodením srdca z vysokého tlaku krvi.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor