MENU
rodina-a-tehotenstvo

Psychologická štúdia: Rozchod 3 mesiace vopred ohlási nevinná vec, všímajte si reč

Stále sa držíte za ruky, trávite spolu voľný čas a plánujete dopredu, no čosi je inak. Všimli ste si?
Rodina a tehotenstvo

Psychologická štúdia: Rozchod 3 mesiace vopred ohlási nevinná vec, všímajte si reč

Visí vo to vzduchu, no stále ste si nič nepovedali? Vaše i jeho podvedomie koniec vzťahu už tuší, prezradíte sa v nenápadných znameniach.

V nenápadných maličkostiach ukrytá hlboká pravda? Podľa nových psychologických výskumov slová, ktoré volíme pri každodenných rozhovoroch, už mesiace vopred môžu ohlasovať hroziaci rozchod. A to bez ohľadu na to, či si túto hrozbu uvedomujeme a či sa neskôr ocitneme v roli iniciátora alebo opusteného.

Na seba zameraní

Štúdia, publikovaná v časopise Proceedings of the National Academy of Sciences, je prvou svojho druhu. Vedci z Texaskej univerzity v Austine analyzovali viac ako 1 milión príspevkov od 6800 používateľov sociálnej siete Reddit rok predtým a rok potom, čo zdieľali svoje rozchodové príbehy. Zistili, že tri mesiace pred rozpadom vzťahu sa ich jazyk začal meniť a k normálu sa vrátil až zhruba po šiestich mesiacoch po ukončení zväzku. Písali osobnejším a neformálnejším štýlom, čo podľa expertov naznačilo pokles analytického myslenia.Viac používali slová „ja“ a „my“ a vykazovali známky zvýšeného kognitívneho spracovania.

3 mesiace pred rozchodom volili ľudia iné vzorce slov.
 

Niekedy sa použitie slova Ja spája s depresiou a smútkom. V depresii majú ľudia sklon sústrediť sa na seba a nedokážu sa tak veľmi stotožniť s ostatnými,“ hodnotí hlavná autorka Sarah Seraj, doktorandka psychológie na Texaskej univerzite v Austine. Tieto výrazné vzorce vrcholili v deň rozchodu a zotrvali aj o 6 mesiacov neskôr, dokonca aj keď ľudia diskutovali o iných témach.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Na oku sa mi urobila bublina. Lieky ani kvapky nepomohli. Čo mám robiť?

Stretla som sa s tým, že pacienti hovorili o bubline v oku. Išlo napríklad o drobnú cystu pod spojovkou, alebo o jemné nadvihnutie spojovky vo forme hrčky, ktoré spôsobilo nahromadenie tukových látok pod ňou - často tesne na okraji rohovky zo strany od nosa.
Po operácii sietnice môže lekár vložiť do oka bublinu plynu, ktorá vytvára plynovú tamponádu. Pri zmenách sklovca zase pacienti popisujú, že vidia pohybujúce sa mušky, čiarky, vlákna, pavučiny. Niekedy sa uvoľní zadná časť sklovca z miesta, v ktorom je prirastený k sietnici - napríklad na periférii oka, v okolí terča zrakového nervu či v okolí centra sietnice. Hlavne ten z okraja terča zrakového nervu vnímajú pacienti intenzívne a niekedy ho popisujú ako krúžok alebo chumáč.

Keďže som vás nevyšetrovala a nemám k dispozícii viac dát, nemôžem sa bližšie k vášmu problému vyjadriť. Odporúčam vám poradiť sa s ošetrujúcim lekárom alebo s iným odborníkom. Bez vyšetrenia priamo v ambulancii to však nepôjde.

čítať viac

Ako si chrániť vagínu v kúpeľoch pred vniknutím vody?

Mnoho žien má  problém s vaginálnou mykózou, ktorú spôsobuje premnoženie kvasiniek v pošve. Vysoké riziko prináša kúpanie v bazénoch, a to nielen verejných. Mykózu totiž nespôsobuje znečistenie vody v bazéne, ale naopak jej čistota, dezinfekcia a chlór.

Po kúpaní v bazéne či v chemicky upravovanej vode odporúčam  používať preventívne čípky alebo vaginálne krémy, ktoré opätovne navodia správne pH v pošve. Odporúčam tiež vyzliecť si po kúpaní mokré plavky, aby na podbruško nepôsobila vlhkosť a chlad.

Na trhu existujú špeciálne navrhnuté tampóny, ktoré sa od klasických líšia. Majú inú štruktúru a sú napustené látkou, ktorá chráni pred infekciou. Vazelínové tampóny sú nasiaknuté lekárskou vazelínou a dezinfekčnou látkou, ktorá zabráni vode dostať sa do vnútra vašich intímnych partií. Ženy sú tak chránené od baktérií a rôznych infekcií. Počas dovolenky a najmä, ak je žena háklivá na rôzne mykózy či infekcie, môžu vazelínové tampóny používať aj mimo menštruáciu, pre ochranu pred neželaným „ničiteľom“ príjemnej dovolenky.

Na zváženie sú probiotické tampóny. Ich základom je schopnosť prispôsobiť sa prirodzenému prostrediu ženskej pošvy, ktoré má kyslejšie pH, vyžaduje prítomnosť laktobacilov, ktoré nás ženy chránia pred baktériami. 

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor