MENU
rodina-a-tehotenstvo

6 tipov ako zapracovať na šťastí. Čo vám opäť vyčarí úsmev?

Toto nie je prekvapenie. Ak ste dlhodobo pod tlakom, je jasné že sa vás budú zmocňovať úzkostné a depresívne stavy. Podľa jednej štúdie ľudia pod vysokým stresom zo zamestnania majú o 80% vyššie riziko vzniku depresie v priebehu niekoľkých rokov ako ľudia s bežným stresom.
Rodina a tehotenstvo

6 tipov ako zapracovať na šťastí. Čo vám opäť vyčarí úsmev?

Pociťujete v poslednom čase smútok či melanchóliu? Pokúste sa naštartovať zmenu. Psychologička poradí, na čo sa oplatí zamerať.

Mnoho odborníkov sa zhoduje na tom, že pocit šťastia je daný geneticky. V istých medziach sa však dedičnosť dá potlačiť. Niekedy si totiž sami dobrovoľne hovieme v problémoch.

1. Karta s obráti

„Smútok patrí k životu, ale do určitej miery treba voči nemu získať mentálnu odolnosť. Ak ste smutný permanentne, nie je to normálne,“ varuje psychologička PhDr. Elena Brozmanová. Keď vám život nevychádza, opakujte si, že je to prechodný stav. Po zlých zážitkoch sa karta obráti a objaví sa niečo dobré. Ani s pozitívnym myslením to však nepreháňajte. Nemusíte sa o svojom šťastí každému zdôverovať. Prílišným optimizmom okolie znechutíte. Dôležité je, aby ste cítili vnútornú pohodu, nie ukazovali vonkajšie prejavy. Ak si neviete so smútkom poradiť, určite sa nehanbite obrátiť sa na terapeuta či psychológa. Smútok, s ktorým žijete dlhšie ako šesť týždňov, odborníci nepovažujú za prirodzený.

Pokračovať Ďalej (1/6)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Mám cystu na vaječníkoch, ktorú vraj stačí sledovať. O čo ide?

Problematika cýst vaječníkov je komplikovanejšia, ako sa možno zdá, nakoľko vo vaječníku môže vznikať, v porovnaní s inými orgánmi, veľké množstvo rôznych nádorov. Jednak sú to nepravé nádory vaječníka, takzvané retenčné cysty, častá je folikulárna cysta, ďalej luteálna, korpusluteálna,  endometroidná a parovariálna cysta.

Cystickú zložku majú často aj benígne, teda nezhubné nádory. V prípade, že pacientka je vo fertilnom veku, teda máva pravidelné menštruácie, pomerne častá je folikulárna cysta, ktorá vzniká z neprasknutého folikulu. Pacientka väčšinou nemá žiadne ťažkosti a cysta sa diagnostikuje pri preventívnej gynekologickej prehliadke. Väčšinou si nevyžaduje liečbu a ultrazvuková kontrola sa odporúča po 2-3 mesiacoch.

Pri diagnostikovaní patologického nálezu, respektíve zistení odchýlky od normy, lekár vysvetlí pacientke o aký problém ide a aké sú možnosti riešenia. Ak pacientke nie je niečo jasné, je potrebné pýtať si vysvetlenie od lekára, ktorý ju vyšetril. Je to nepochybne lepšie, ako neskôr hľadať odpovede na internete. Tie môžu byť nepresné a na niektorých fórach až zavádzajúce.

čítať viac

Trápi ma krvácanie ďasien, môžem ísť na dentálnu hygienu?

V prípade, že máte paradentózu, mali by ste chodiť na dentálnu hygienu pravidelne. Je to veľmi dôležitá súčasť jej liečby. Na dentálnej hygiene vám dôkladne zuby vyčistia, poradia, akou technikou ich doma čistiť, ako sa o ne starať, prípadne aké preparáty používať. Určite neváhajte a vyhľadajte dentálnu hygieničku čo najskôr.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor