MENU
rodina-a-tehotenstvo

6 tipov ako zapracovať na šťastí. Čo vám opäť vyčarí úsmev?

Toto nie je prekvapenie. Ak ste dlhodobo pod tlakom, je jasné že sa vás budú zmocňovať úzkostné a depresívne stavy. Podľa jednej štúdie ľudia pod vysokým stresom zo zamestnania majú o 80% vyššie riziko vzniku depresie v priebehu niekoľkých rokov ako ľudia s bežným stresom.
Zdroj: Shutterstock
Rodina a tehotenstvo

6 tipov ako zapracovať na šťastí. Čo vám opäť vyčarí úsmev?

Pociťujete v poslednom čase smútok či melanchóliu? Pokúste sa naštartovať zmenu. Psychologička poradí, na čo sa oplatí zamerať.

Mnoho odborníkov sa zhoduje na tom, že pocit šťastia je daný geneticky. V istých medziach sa však dedičnosť dá potlačiť. Niekedy si totiž sami dobrovoľne hovieme v problémoch.

1. Karta s obráti

„Smútok patrí k životu, ale do určitej miery treba voči nemu získať mentálnu odolnosť. Ak ste smutný permanentne, nie je to normálne,“ varuje psychologička PhDr. Elena Brozmanová. Keď vám život nevychádza, opakujte si, že je to prechodný stav. Po zlých zážitkoch sa karta obráti a objaví sa niečo dobré. Ani s pozitívnym myslením to však nepreháňajte. Nemusíte sa o svojom šťastí každému zdôverovať. Prílišným optimizmom okolie znechutíte. Dôležité je, aby ste cítili vnútornú pohodu, nie ukazovali vonkajšie prejavy. Ak si neviete so smútkom poradiť, určite sa nehanbite obrátiť sa na terapeuta či psychológa. Smútok, s ktorým žijete dlhšie ako šesť týždňov, odborníci nepovažujú za prirodzený.

Pokračovať Ďalej (1/6)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Užívam liek na zníženie krvného tlaku, môžem sa ísť opaľovať?

Výrobca uvádza v informácii o lieku fotosenzitivitu ako nežiaduci účinok, ktorý sa môže vyskytovať veľmi zriedkavo, čo znamená menej ako 1 človek z 10 000 ľudí. Fotosenzivita spôsobená liekmi sa objavuje ako rozsiahly výsyp na tele – najčastejšie na hrudníku, bruchu, rukách, tvári a stehnách. Ak trpíte týmto nežiaducim účinkom, treba o tom informovať lekára, ktorý vám liek naordinoval a poprípade vám môže zvoliť iné liečivo. V žiadnom prípade neodporúčam liek svojvoľne vynechávať a meniť liečbu. Tým, že si liek budete dávať večer, nežiaduci účinok nezmiernite. Liečivo má polčas rozpadu a eliminácie z tela, takže presunutie dávky liečiva nemá zmysel. Samozrejme, že pri dlhšom pobyte na slnku používajte faktor 50+ a v čase, keď je slnko najsilnejšie – teda od 11. do 15. hodiny – sa zdržiavajte v tieni.

čítať viac

Pri sledovaní TV vidím postavy dvojmo, pomôže očný lekár?

Odporúčam vyhľadať vám očného lekára a absolvovať dôkladné očné vyšetrenie. Jeho súčasťou by malo byť aj tzv. rozkvapkanie, ktoré umožní odhaliť i skryté očné vady. Príznak dvojitého videnia však nemusí súvisieť iba s očným problémom. Môže ísť o prejav iného ochorenia, napríklad endokrinologického alebo neurologického. Nepodceňujte tento problém a začnite spomínanou návštevou oftalmológa.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor