MENU
rodina-a-tehotenstvo

Kedy je vhodné začať s dcérou hovoriť o prvej menštruácii? Radí psychologička

S dcérou je najlepšie hovoriť otvorene a nevytvárať okolo menštruácie trápne tajomno.
Rodina a tehotenstvo

Kedy je vhodné začať s dcérou hovoriť o prvej menštruácii? Radí psychologička

O prvej menštruácii sa porozprávajte s dcérou skôr, nie až v momente, keď ju dostane. Nerobte z toho jeden veľký rozhovor, skôr o menštruácii rozprávajte priebežne, po častiach.

Je určite lepšie, ak sa o prvej menštruácii s dcérou porozprávate skôr, než ju dostane. Nielen preto, že v danú chvíľu jej nemusíte byť nablízku, ale hlavne kvôli tomu, že menštruácia väčšinou príde v čase, keď je už dievča v puberte a vtedy môže takýto rozhovor na ňu pôsobiť rozpačito či až trápne. Nerobte však z toho jeden veľký rozhovor, aby ste v nej nevyvolali zbytočný stres či strach.

Buďte pozitívna, aj keď vás menzes otravuje

Vytvorte pozitívnu spomienku na tento rozhovor, či už v príjemnom prostredí, alebo s obľúbeným jedlom vašej dcéry, jednoducho navoďte atmosféru, ktorá bude pre obe prívetivá, pohodová a príma. Psychologička Mgr. Šárka Kučerová radí, že tento rozhovor by sa mal odohrať vo veku medzi deviatym až jedenástym rokom dievčaťa, pretože neskoršiu debatu by už nemusela prijať, kvôli tomu že by jej mohla pripadať ako nepríjemná či trápna.

Nespomínajte jej negatívne príznaky, ktoré ani nemusí mať. Ak sa jej prihodia symptómy ako bolesti podbruška či výkyvy nálad, riešte to v kontexte, zmieňte sa o tom, že sa to občas stáva a ponúknite dcére pomoc, aby sa cítila lepšie.

Buďte úprimná a osobná

Pri rozhovore s dcérou buďte úprimná a aj keď menštruáciu vy sama nevnímate až tak pozitívne, zdôverte sa jej s tým. Radšej povedzte, že váš postoj by ste rada zmenila, než vravieť dcére nejaké múdrosti, ktorým sama neveríte.

Niektoré matky sa divia, prečo sa im ich dcéra s prichádzajúcou menštruáciou nezdôverí, ale častokrát niet divu. Ak o menštruácii matky hovoria len negatívne, ba dokonca dávajú maximálne rady, ako menštruáciu prežiť, je na nich samotných vidieť hanbu či rozpaky, dcéry nemajú potrebu niečo také počúvať, majú, predsa múdrych rád plný internet,“ vraví Šárka Kučerová, garantka Projektu sebadôvery známej kozmetickej firmy.

Váš rozhovor s dcérou by, preto mal byť osobnejší či praktickejší než nejaké návody z internetu. Podeľte sa s dcérou so svojimi skúsenosťami, o tom, ako ste to prežívala vy v jej veku, čo vám o menštruácii povedala vaša mama a ako ste to celé vnímala.

Veďte dialóg a povzbudzujte k otázkam

Vaša dcéra bude mať pravdepodobne niekoľko otázok o tom, aké to bude a čo by mala robiť. Uistite ju, že otázky ohľadom menštruácie sú normálne, pochopiteľné a, že vy v jej veku ste si prešla tým istým. Rozhovor určite neveďte ako monológ, ale dovoľte dcére klásť otázky, na ktoré jej odpovedajte priebežne, prirodzene a s láskou, tak aby sa nebála o menštruácii s vami hovoriť a vnímala, že je prirodzené sa o zmenách rozprávať, ale aj ich prežívať.

Sme v tom spolu, všetky ženy

A na záver jej povedzte, že v tom nie je sama. Že menštruáciu má každá zdravá žena. Znie to síce jasne, ale je dôležité jej to zdôrazniť. Olympijské športovkyne majú menštruáciu, Rihanna, či Katy Perry, alebo iná dcérina obľúbená speváčka, ženy vo svete, umelkyne, jej učiteľka, teta a taktiež aj vy, jej mama.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Syn nevypije nič, čo je bez cukru. Kedy sa mu to odrazí na váhe?

Pravdou je, že už konzumácia pollitra sladených nápojov vedie k ďalším negatívnym dopadom na zdravie, lebo zvyšuje riziko vzniku cukrovky, zvýšenej hladine trigklyceridov v krvi a teda aj srdcovocievnych ochorení. U mladých ľudí, ktorí sú aktívni a športujú nemusí nutne konzumácia sladených nealkoholických nápojov viesť k nadváhe či obezite. Častokrát je ich pitie aj spoločensky podmienené, najmä v kolektívoch mladých ľudí, ktorí často obľubujú aj energetické nápoje. Skúste syna motivovať konzumovať skôr ochutené minerálky a samozrejme stále platí, čo doma nie je sa nezje a nevypije.

čítať viac

Môže byť dcérka v noci taká hladná?

Myslím, že to od nej chcete priskoro. Nepíšete, či spíte v jednej miestnosti alebo v jednej posteli, či dojčíte, alebo nie. Myslím si, že hladná určite nebude, vyžaduje si skôr vašu prítomnosť. Prvé tri roky života od nich nemôžete očakávať dokonalý spánkový režim. Rodičia sa však snažia, aby dieťa prespalo celú noc čím skôr, sú nervózni, keď sa im to nedarí a to všetko potom prenášajú na svoje deti. Spánku dieťatko nemusíte učiť. Pomôcť mu zaspať a zabezpečiť pokojný spánok ale môžete. Dieťa vyžaduje počas spánku blízkosť niektorého z rodičov. Odstráňte z jeho blízkosti zbytočné rušivé vplyvy, Vypnite televíziu, uberte na množstve podnetov, choďte viac do prírody. Dieťa sa pred spánkom potrebuje uvoľniť, zbaviť emócií. Vôbec nie je na škodu, ak si pred spánkom i poplače, avšak vo vašej prítomnosti, nie osamote. Nepohoda medzi matkou a otcom takisto na dieťa nepôsobí najlepšie. Veľmi dôležitá je pravidelnosť, teda chodiť spať v rovnakom čase. Ak nič nepomáha, zoberte dieťa k sebe do postele a spite spolu. Tak to funguje všade v prírode.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia