MENU
rodina-a-tehotenstvo

Psík pod stromček? Toto rozhodnutie vás môže stáť 15 rokov života

Každé dieťa zvieratko poteší. No treba zvážiť ešte mnoho ďalších "ale".
Zdroj: Profimedia
Rodina a tehotenstvo

Psík pod stromček? Toto rozhodnutie vás môže stáť 15 rokov života

Zvažujete, že dieťaťu dáte pod stromček šteniatko? Tento krok môžete v ďalších rokoch chváliť, ale aj veľmi ľutovať. Riaďte sa preto viac rozumom ako citom.

Väčšina rodičov až pridobre pozná vety typu: „Mami, chcel by som na Vianoce psíka.“ Ak ste naklonení myšlienke, že zvieratko dieťaťu doprajete, najdôležitejšie je vziať na vedomie fakt, že hlavná záťaž starostlivosti o psíka bude pätnásť rokov pravdepodobne na vás

Nebezpečné parazity v byte! Skontrolujte po víkende svojho psa

Skôr či neskôr?

Optimálny vek dieťaťa, keď je už schopné o psa sa postarať, je asi štrnásť-pätnásť rokov. No onedlho, okolo osemnástky, sa mladému človeku prudko menia záujmy a je dosť možné, že o psíka stratí záujem alebo na neho nebude mať čas,“ realisticky upozorňuje kynológ a cvičiteľ psov Ján Löw. Ak kúpite psa päť-šesťročnému dieťaťu, o päť rokov nastáva iný problém. Vaše dieťa je stále ešte dieťaťom, no psík je už dospelý. „Pes má v sebe svorkovosť a dobre chápe, že má vo svorke ‚šteňa‘. Od dospelého psa nemôžete požadovať, aby rešpektoval desaťročné dieťa,“ varuje odborník. Samozrejme, veľa závisí aj od povahy a výchovy vášho psíka. 

Komenský vravel, že učenie
má byť hrou. Platí to nielen
pre deti, ale aj pre psíkov.Komenský vravel, že učenie
má byť hrou. Platí to nielen
pre deti, ale aj pre psíkov.
Komenský vravel, že učenie má byť hrou. Platí to nielen pre deti, ale aj pre psíkov.
Zdroj: Robo Hubač

Martina Pechová vedie "baby" kurz pre šteniatka. Foto: Robo Hubač

Naivné očakávania

Najmä tí, ktorí psa nikdy nemali, sú doslova skazení rôznymi televíznymi seriálmi. Vidíte Komisára Rexa a myslíte si, že pes je šikovný, múdry, inteligentný, všetko sa rýchlo naučí. Ak v tejto domnienke kúpite psa, budete úžasne rozčarovaní. Rexa hrá asi šesť dobre vycvičených psov,“ vracia do reality všetky naivky skúsený kynológ. Podľa neho je škoda, že deti sa na školách neučia aspoň trochu o kynológii. 

Slovenské úrady idú proti nim. Chlpáč zbavil Janku depresií a Moniku postavil na nohy

Ak chcete svojmu psíkovi rozumieť a začleniť ho čo najlepšie do rodiny, oplatí sa vám investovať trochu viac času a energie. „Ideálne je prísť na cvičisko ešte skôr, ako si psíka vôbec prinesiete domov, a absolvovať dve prednášky a jednu lekciu bez neho. Dokáže vás to pripraviť na veci, ktoré nepoznáte a možno ani nepredpokladáte. Zistíte, čo všetko mu treba pripraviť pred príchodom k vám a ako psíka uviesť do domácnosti tak, aby to nenarušilo váš bežný život. Po prvom týždni, čo budete mať psíka doma, je výborné začať s ním chodiť na ‚baby‘ kurz,“ odporúča kynologička Martina Pechová. 

VIDEO: Ako si privolať najlepšieho priateľa

Bude poslúchať

Možno sa vám zdá kurz pre šteniatka trochu prehnaný, no základný výcvik určený pre psov vo veku od štyroch mesiacov určite prospeje vám i vášmu psíkovi. Zúčastniť sa na ňom môže aj celá rodina. „Po výcviku dokážete so psom ľahšie komunikovať, čo od neho požadujete. Zároveň pochopíte, kde sú jeho mantinely a čo už nie je schopný sa naučiť,“ vysvetľuje kynológ. 

So psom pod perinou. Ovplyvní vám zdravie. Tušíte, ako?

Podľa neho väčšina ľudí očakáva od psa logické rozmýšľanie, čo je základná a zásadná chyba. „Žiadať od psíka logické, teda ľudské uvažovanie, je nezmysel. Psy rozmýšľajú asociačne, vo vzťahu k veciam.“ Aj preto je nultou hodinou výcviku seminár o základoch komunikácie a psychológie psov, ktorý treba absolvovať bez psíka. Ako vraví Ján Löw: „Na kurzoch necvičíme psy, cvičíme ľudí, ako komunikovať so zvieraťom.“

Komenský vravel, že učenie
má byť hrou. Platí to nielen
pre deti, ale aj pre psíkov.Komenský vravel, že učenie
má byť hrou. Platí to nielen
pre deti, ale aj pre psíkov.
Komenský vravel, že učenie má byť hrou. Platí to nielen pre deti, ale aj pre psíkov.
Zdroj: Robo Hubač

Foto: Robo Hubač

Veľká radosť

Psíka si do domácnosti neberte preto, že „aspoň začneme chodiť na prechádzky“. Ak ste doteraz nechodili, nebudete ani potom. Nesprávna je tiež motivácia, „aby sa dieťa malo s kým hrať“. Na dieťa musíte mať v prvom rade čas vy. Ak mu kúpite psíka, tak aj na neho! No ak ste na psíka všetci naozaj pripravení a vyberiete si toho správneho, môže vám priniesť do rodiny obrovské potešenie. Podľa výskumov rodiny, v ktorých žije domáci maznáčik, trávia spolu viac času, menej sa hádajú. Podľa Martiny Pechovej: „Pes by mal byť doplnok vášho života. Musí tam byť pre neho pripravené miesto, inak ho neberte.“ Ešte stále ste naklonení myšlienke urobiť dieťaťu krásne vianočné či narodeninové prekvapenie? 

FOTO: Čo majú spoločné Jennifer Aniston a Bradley Cooper? Milujú útulkáčov

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môže priveľa produktov obsahujúcich fluór poškodiť zuby?

Je vhodné myslieť na to, že vždy všetkého veľa škodí. Fluór je pre organizmus potrebný a prijímame ho už vo vode, v strave, v zubných pastách, ako ste uviedli a aj v spomínanom géli. Fluór totiž prispieva k silnejším a odolnejším zubom a znižuje výskyt zubného kazu.

Nadmerný príjem sa prejavuje najmä podľa toho, akým spôsobom ho používate. Ak ide iba o použitie na zuby a nedochádza ku konzumácii prehltnutím, najčastejším prejavom sú biele škvrny na zuboch.

Ak by však dochádzalo k prehĺtaniu, čo je časté najmä u detí, môže dôjsť najmä k odvápneniu kostí a tkanív. To sa prejavuje bolesťami kĺbov, osteoporózou, krehkými zubami a podobne. V prípade nadmerných dávok môžu sa objaviť celkové príznaky, kam patrí najmä porucha pamäťových funkcií a kostná fluoróza, ktorá vedie k stuhnutosti kĺbov.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Ako si môžem pomôcť, aby sa mi zlepšili pečeňové funkcie?

Stukovatenie pečene, steatóza, je chronické ochorenie, pri ktorom sa tukové kvapôčky hromadia v hepatocytoch, pečeňových bunkách. Alkohol je len jednou z príčin vzniku steatózy, vo vašom prípade ide o poruchu metabolizmu, nadmernú telesnú hmotnosť, takzvanú nealkoholovú steatózu.

Pri správnej strave a dostatočnej fyzickej aktivite je možné steatózu zvrátiť. Pokúste sa viesť aktívny životný štýl, jesť správne, normalizovať telesnú hmotnosť. Je potrebné  plynule  znížiť hmotnosť, pretože prudký úbytok môže viesť k zrýchleniu procesov fibrózy pečeňového tkaniva. Pokiaľ ide o medikamentóznu liečbu, možnosťou je užívanie hepatoprotektorov, liekov na báze esenciálnych fosfolipidov, antioxidantov a rastlinných prípravkov, ktoré pomôžu zlepšiť odtok žlče.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor